Reklama

Doinformowana diecezja

Niedziela małopolska 4/2008

24 stycznia Kościół katolicki czci św. Franciszka Salezego, który jest patronem dziennikarzy. Św. Franciszek w swojej misji apostolskiej posługiwał się w sposób szczególny prasą. Drukował i rozpowszechniał ulotki, w których zwięźle wyjaśniał zasadnicze i atakowane wtedy prawdy wiary katolickiej. W związku z liturgicznym wspomnieniem patrona dziennikarzy prezentujemy instytucję, która w sposób szczególny służy wiernym naszej archidiecezji, niosąc ważne informacje

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Centrum Informacji, Promocji i Turystyki to niezwykła instytucja w skali polskich diecezji. Była ona pierwszym diecezjalnym punktem informacji o wydarzeniach religijnych i kulturalnych w kraju.

KCK a DCI

Nasza archidiecezja ma ponadtysiącletnią tradycję. Na jej terenie znajduje się ogromna ilość kościołów, a przy nich gromadzą się różne wspólnoty, ruchy, zakładane są stowarzyszenia prowadzone przez duchownych i zaangażowanych ludzi świeckich. Przez swoją urozmaiconą działalność również w dziedzinie kultury stanowią one ogromne bogactwo Kościoła krakowskiego. O tej działalności, często pomijanej przez niekatolicką prasę i inne media, postanowiło informować Diecezjalne Centrum Informacji (DCI). Powstało ono, jako jedna z jednostek działającego od kilku lat przy ul. Wiślnej w Krakowie Katolickiego Centrum Kultury (KCK). W ramach Centrum działają też takie instytucje, jak Biuro Wystaw, Biuro Koncertowe, Młodzieżowy Dom Kultury, Piwnica Wiślna 12 - wszystkie one podlegają KCK, które jako stowarzyszenie sprawuje nad nimi nadzór prawny. DCI przez ciekawe projekty i inicjatywy służy w szczególny sposób Kościołowi krakowskiemu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Natchnienie w Kolonii

Głównym pomysłodawcą DCI był ks. Antoni Bednarz, który do tej pory koordynuje działania Centrum, będąc prezesem Stowarzyszenia KCK. - Pomysł na Diecezjalne Centrum Informacji, działające w ramach Katolickiego Centrum Kultury, narodził się w Kolonii. Miałem tam możliwość przyjrzenia się instytucji promującej kulturę chrześcijańską w tym mieście. W naszej archidiecezji brakowało wtedy informacji o różnorodnej działalności parafii i działających przy nich grupach, nie zawsze właściwie promowane były również festiwale, koncerty i inne inicjatywy o charakterze chrześcijańskim; prasa również nie informowała o tych wydarzeniach w sposób wystarczający - opowiada ks. Bednarz. Tak narodził się pomysł powstania DCI, a z czasem ukształtowały się cele i program jego działania, który swoim zasięgiem objął wiele wartościowych inicjatyw.

Reklama

Cenne inicjatywy

Działania DCI to przede wszystkim informowanie i propagowanie inicjatyw, które odbywają się na terenie archidiecezji. W ramach tej działalności przygotowywane są ulotki informacyjne i plakaty, działa jedyny punkt informacji o „Szlaku Architektury Drewnianej”. Od 2000 r. cenną inicjatywą jest wydawany informator „Kalendarium” - miesięcznik zawierający program imprez kulturalnych oraz uroczystości religijnych, które odbywają się w Krakowie, informujący także o większych wydarzeniach kulturalnych w innych miastach Małopolski.
DCI wydaje również książki - głównie przewodniki. Ukazała się m.in. publikacja pt. „Kraków - miasto mojego życia” - przewodnik po miejscach szczególnie ważnych dla Jana Pawła II. Działające w ramach KCK Biuro Pielgrzymkowe organizuje pielgrzymki szlakiem Jana Pawła II i sanktuariów małopolskich dla grup z Polski i zagranicy.
Na stronie internetowej Centrum tworzona jest baza: „Chrześcijański Kraków - Kultura”, która gromadzi informacje na temat duszpasterstw, stowarzyszeń, bibliotek, księgarni, grup teatralnych, sanktuariów i wiele innych, które mają za zadanie ukazać różnorodność inicjatyw podejmowanych przez Kościół.

Można korzystać

Każdy może korzystać z oferty Centrum - przede wszystkim jednak ci, którzy szukają propozycji udziału w wartościowej imprezie. DCI gromadzi także informacje o rekolekcjach, dniach skupienia i możliwości formacji duchowej. Wszystkie te informacje można uzyskać przychodząc do punktu lub dzwoniąc do niego.
Osoby pracujące w DCI oczekują również na informacje ze strony tych, którzy chcieliby się podzielić wiadomością o ważnym wydarzeniu - ciekawej wystawie, spektaklu itp. Parafie, wspólnoty, instytucje kulturalne mogą tutaj również uzyskać pomoc przy tworzeniu stron internetowych. Nie odejdą bez wskazówek ci, którzy szukają ważnych adresów i telefonów, informacji dotyczących noclegów. Przy Wiślnej zakupić można także bilety na koncerty i inne imprezy w Polsce i Europie, jak również bilety tanich linii lotniczych.
Wysoki poziom strony internetowej naszej archidiecezji możemy zawdzięczać DCI, gdyż jest ona administrowana i aktualizowana przez pracowników Centrum. Wszystkie informacje zawarte na witrynie gromadzone są właśnie przez DCI. W ramach działalności punktu uzyskają tutaj pomoc parafie, które chciałyby prowadzić wirtualny serwis o najwyższej jakości.

Potrzebne Kościołowi

Współpracujące z wszystkimi punktami informacji miejskiej i wojewódzkiej Diecezjalne Centrum Informacji, Promocji i Turystki jest inicjatywą, której potrzebuje Kościół, a liczba instytucji i ludzi zaangażowanych we współpracę z nim świadczy o tym, że idea jego powołania sprawdziła się. Zresztą z podobnego pomysłu skorzystało już kilka innych diecezji w naszym kraju.

DCI organizuje koncerty o charakterze chrześcijańskim
Diecezjalne Centrum Informacji, Promocji i Turystyki
ul. Wiślna 12, 31-007 Kraków, tel. 012 430-20-10, 430-20-96
fax. 012 430-20-15, www.kck.diecezja.pl, dci@diecezja.krakow.pl Biuro czynne: pon.-pt. godz. 9-16

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nowy biskup sosnowiecki: pewne wydarzenia wynikały ze słabego życia duchowego

2024-05-16 14:34
bp Artur Ważny

flickr.com

bp Artur Ważny

Pewne wydarzenia wynikały ze słabego życia duchowego, słabej relacji z Panem Bogiem i ludźmi - powiedział w czwartek w Radiu eM nowy biskup sosnowiecki Artur Ważny. W diecezji w ostatnich latach doszło do kilku skandali obyczajowych.

Więcej ...

Rodzice niepełnosprawnych dzieci w Sejmie: aborcja nie jest rozwiązaniem

2024-05-16 16:10

Adobe Stock

Na wysłuchaniu publicznym w sprawie projektów zmierzających do liberalizacji przepisów aborcyjnych oprócz organizacji pozarządowych uczestniczą także rodziny z dziećmi niepełnosprawnymi. - Znam kilkaset rodzin, które mają dzieci z niepełnosprawnościami i Zespołem Downa i oni sobie radzą. To nie jest rozwiązanie problemu - mówiła jedna z matek, Marta Witecka.

Więcej ...

Bydgoszcz: konkurs „W cieniu twych dłoni Matko Pięknej Miłości”

2024-05-16 21:06

Akcja Katolicka

„W cieniu twych dłoni Matko Pięknej Miłości” - to tytuł konkursu, jaki zorganizowała Akcja Katolicka Diecezji Bydgoskiej. Wydarzeniu patronowali - Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty oraz Centrum Edukacyjno-Formacyjne, gdzie odbył się jego finał.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania