Reklama

O jeden procent dobroci

Niedziela lubelska 4/2008

Jak przekazać 1% podatku na rzecz Caritas Archidiecezji Lubelskiej?
Oblicz 1% z ogólnej kwoty podatku dochodowego.
Wpisz wartość 1% (w zaokrągleniu do pełnych złotych w dół, np. 1,52 zł = 1,00 zł) w odpowiednią rubrykę zeznania podatkowego.
Odejmij swój 1% od ogólnej sumy należnego podatku.
Wpisz wartość podatku pomniejszoną o 1% w odpowiedniej rubryce zeznania podatkowego.
Wybierz Caritas Archidiecezji Lubelskiej z wykazu organizacji pożytku publicznego poprzez podanie jej nazwy i numeru wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego: Caritas Archidiecezji Lubelskiej, KRS 0000204819, nr konta: 4612401503111100001752 8351.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już pod koniec ubiegłego roku rozpoczęła się akcja informująca o możliwości przekazania 1% podatku dochodowego na rzecz organizacji pożytku publicznego. Plakaty poszczególnych organizacji i reklamy w mediach pojawiają się coraz częściej i będą nam towarzyszyć do ostatnich dni kwietnia. Uproszczona procedura pozwala żywić nadzieję, że z możliwości udzielenia finansowego wsparcia wielu instytucjom i stowarzyszeniom skorzysta w tym roku znacznie więcej podatników. Jedyną trudnością będzie wybór takiej organizacji, którą śmiało można obdarzyć zaufaniem. I to nie dlatego, że takich organizacji ze świecą trzeba szukać, ale wręcz przeciwnie - jest ich wiele. Jedną z nich z pewnością jest Caritas Archidiecezji Lubelskiej.
Caritas Archidiecezji Lubelskiej posiada status organizacji pożytku publicznego. Instytucja została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym pod numerem 0000204819. Przekazanie 1% podatku dochodowego na konto Caritas jest szczególną odpowiedzią na apel Jana Pawła II, który wzywał ludzi dobrej woli, by starali się „zaradzić czynną braterską pomocą którejś z tak licznych form ubóstwa w świecie”. „Mam na myśli tragedię głodu, który dręczy setki milionów istot ludzkich, mam na myśli choroby nękające kraje na drodze rozwoju, samotność starców, trudności przeżywane przez bezrobotnych, przeciwności losu znoszone przez emigrantów - napisał Jan Paweł II w liście Mane nobiscum Domine (Panie, zostań z nami). - Nie możemy się łudzić, tylko po wzajemnej miłości i trosce o potrzebujących zostaniemy rozpoznani jako prawdziwi uczniowie Chrystusa”.
Od 1 stycznia br. nie tylko podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, ale także podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej 19% stawki podatku oraz podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, mogą wskazać na zeznaniu podatkowym organizację pożytku publicznego, na rzecz której zostanie przekazany 1% ich należnego podatku. Dotychczas samo wpłacenie kwoty tego odpisu leżało po stronie podatnika, natomiast od tego roku obowiązek ten przechodzi na urzędy skarbowe. Wypełniając zeznanie roczne (PIT), podatnik po wyliczeniu zobowiązania podatkowego, czyli w ostatnich rubrykach zeznania, wpisuje nazwę i numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego organizacji. Wskazuje także kwotę odpisu, którą chce przekazać dla wskazanej organizacji; nie może ona jednak przekraczać 1% podatku należnego wynikającego z zeznania podatkowego (wpisywaną kwotę należy zaokrąglić do pełnych dziesiątek groszy w dół). Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Finansów w sprawie przekazywania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego za pośrednictwem urzędów skarbowych z dn. 21 grudnia 2007 r., podatnik w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym może również podać dodatkowe informacje, które w jego ocenie mogą mieć wpływ na dystrybucję środków gromadzonych przez organizację pożytku publicznego. Informację tę podatnik będzie mógł zamieścić w rubryce „Inne informacje, w tym ułatwiające kontakt z podatnikiem”. Przy wypełnianiu zeznania trzeba pamiętać, że 1% procent podatku nie może być podzielony pomiędzy kilka organizacji; może być przekazany tylko i wyłącznie jednej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczęli rekolekcje przed święceniami kapłańskimi

2024-05-19 10:20

ks. Łukasz Romańczuk

12 diakonów [archidiecezja wrocławska, diecezja świdnicka i legnicka oraz Zgromadzenie Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy] rozpoczęło swoje przygotowanie - rekolekcje przed przyjęciem święceń prezbiteratu.

Więcej ...

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu każdego a nie wyzerowaniu przekonań

2024-05-17 15:54
Kard. Grzegorz Ryś

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Grzegorz Ryś

Neutralność religijna polega na wspieraniu każdego a nie wyzerowaniu ludzi z przekonań i poglądów - powiedział w piątek kard. Grzegorz Ryś, odnosząc się do informacji, że Warszawa eliminuje symbole religijne w urzędach.

Więcej ...

Nawrócenie albo śmierć

2024-05-19 20:41
Katecheza bpa Macieja Małygi rozpoczęła otwarcie synodu w naszej diecezji.

Tomasz Lewandowski

Katecheza bpa Macieja Małygi rozpoczęła otwarcie synodu w naszej diecezji.

– To jest święto Ludu Bożego, nasz Wieczernik – mówił podczas ostatniej katechezy przed rozpoczęciem II Synodu Archidiecezji Wrocławskiej bp Maciej Małyga.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Jak działa Duch Święty?

Kościół

Jak działa Duch Święty?

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj