Reklama

W harcerskim kręgu

„Harcerze Szarych Szeregów na Lubelszczyźnie 1939-1950” to tytuł książki, której wydanie było okazją do niecodziennego spotkania w Środowiskowym Hufcu Pracy w Lublinie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przy symbolicznym ognisku 4 stycznia zebrali się członkowie Stowarzyszenia Szarych Szeregów - autorzy książki Janusz Bielak, Tadeusz Rossian, Zdzisław Wośko, Waldemar Bielak wraz z redaktorem Leszkiem Guzem, harcerze i instruktorzy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej wraz z komendantem Lubelskiej Chorągwi Harcerzy phm. Krzysztofem Kasprzakiem, uczestnicy i wychowawcy Środowiskowego Hufca Pracy i świetlicy środowiskowej OHP wraz z Wojewódzkim Komendantem OHP Piotrem Gawryszczakiem oraz zaproszeni goście, m.in. przedstawiciele prezydenta Lublina i Zarządu Regionu Środkowowschodniego NSZZ „Solidarność”. Młodzież miała okazję wysłuchać opowieści o losach lubelskich harcerzy, którzy w czasie II wojny światowej i po wojnie walczyli o niepodległą Polskę.
Obecni na spotkaniu uczestnicy i świadkowie harcerstwa Szarych Szeregów dzisiaj mają po 80 lat, a w momencie włączania się w działalność konspiracyjną mieli po 12-16 lat. Udział w tajnej walce z okupantem utwierdził ich w miłości do ojczyzny i przekonaniu o słuszności walki o jej niepodległość, ukształtował życiowe postawy i znacząco wpłynął na dalsze losy tych osób. Wielu harcerzy Szarych Szeregów przechodziło bowiem do tajnych organizacji - Służby Zwycięstwu Polski, Związku Walki Zbrojnej, potem Armii Krajowej i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Harcerstwo w latach wojny (w tym Szare Szeregi) - jak pisze Leszek Guz - z założenia nie miało być wojskiem, ale, zachowując swoją statutową autonomię, miało walczyć o odzyskanie niepodległości w sposób nakreślony przez prawo harcerskie i program na czas wojny. Był to program wychowania poprzez walkę. „Szare Szeregi (...) były przede wszystkim organizacją młodzieżową, wychowawczą, ale także pomocniczą w stosunku do AK, o zadaniach specjalnych (...), np. wywiad. Harcerze walcząc z okupantami mieli przeżyć. Mieli chronić siebie oraz pozostałą (niezorganizowaną) młodzież przed demoralizacją i niszczącymi skutkami wojny i okupacji (samokształcenie harcerskie)”.
W zastępy, drużyny, hufce i chorągwie organizowali się najczęściej uczniowie szkół otworzonych przez Niemców w 1941 r., ale zwykle koledzy ze szkolnej ławy nie wiedzieli o sobie nawzajem, że należą do harcerstwa, bo wszystko działo się potajemnie. Młodzież włączająca się w konspirację chciała w ten sposób zrealizować dwa najważniejsze dla siebie zadania: skorzystać z szansy zdobycia zawodu i jednocześnie pokonać okupanta. „Nasze działania polegały na pisaniu i rozprowadzaniu ulotek wzywających do walki z Niemcami, malowaniu napisów na murach, zawieszaniu polskich flag w widocznym miejscu (np. na Bramie Trynitarskiej), organizowaniu zasadzek na Niemców spotykających się w kawiarni w Ogrodzie Saskim. Poza tym chodziliśmy na tajne zbiórki, uczyliśmy się alfabetu Morse’a, orientacji terenowej i innych rzeczy potrzebnych harcerzowi. Chodziło o to, żebyśmy byli dobrze zorganizowani i czuli się Polakami w czasie okupacji” - opowiadał jeden z autorów publikacji, członek Zawiszaków, najmłodszego oddziału Szarych Szeregów, Waldemar Bielak. Podczas spotkania w ŚHP wystąpienia świadków tamtych dni przeplatane były harcerskimi piosenkami. Całość była dla młodzieży nie tylko lekcją patriotyzmu i historii o Szarych Szeregach, ale także przekazem wiedzy o tym, jak zachować bohaterstwo w czasach próby. „Harcerze Szarych Szeregów na Lubelszczyźnie 1939-1950” to dzieło byłych harcerzy Szarych Szeregów województwa lubelskiego, którzy postanowili zebrać i „przelać na papier” możliwie wiele informacji o działalności konspiracyjnej Chorągwi Lubelskiej Szarych Szeregów. Ukazanie się książki oznacza ocalenie od zapomnienia tej ważnej części naszej historii oraz próbę przekazania młodemu pokoleniu ideałów i wartości miłości do Polski, służby, dawania i trudnego dążenia do tego, co autentycznie piękne. Pozycja została wydana pod patronatem Zarządu Okręgu Światowego Związku Żołnierzy AK w Lublinie, przy wsparciu Zarządu Regionu Środkowowschodniego NSZZ „Solidarność” w Lublinie.
Spotkanie w lubelskim hufcu OHP poprzedziła Msza św. w intencji harcerzy odprawiona w kościele Świętego Krzyża w Lublinie. Druga część promocji książki odbyła się 7 stycznia w Trybunale Koronnym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Prezes PiS: kto usuwa krzyże i atakuje wolność religijną - ten atakuje naszą cywilizację

2024-05-19 19:38

PAP/Marian Zubrzycki

Ktoś, kto chce usuwać krzyże, kto atakuje wolność religijną, atakuje także naszą cywilizację, która jest najbardziej życzliwa człowiekowi - mówił w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Więcej ...

Moc Ducha w Kościele

2024-05-16 11:59

Adobe Stock

Duch Święty oświeca i podnosi, uświęca oraz ożywia człowieka. Budzi w ludziach wszelkiego rodzaju dobre pragnienia i szlachetne tęsknoty, a jedną z nich jest pragnienie nieba. Przywraca też człowiekowi nadzieję.

Więcej ...

Prof. Andrzej Nowak: Uznajmy śląski za język regionalny

2024-05-20 09:45

W pielęgnowaniu tradycji nie widzę zagrożenia ani dla Polski, ani dla naszej kultury – powiedział w wywiadzie prof. Andrzej Nowak, historyk, jeden z sygnatariuszy listu otwartego do prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie ustawy o języku śląskim.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia,...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj