Reklama

Troszczcie się o jakość życia rodzinnego

Niedziela płocka 4/2008

30 grudnia Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Płockiej przeżywało swoją patronalną uroczystość. W dniu, w którym Kościół czci w sposób szczególny Świętą Rodzinę, członkowie i sympatycy stowarzyszenia zgromadzili się w sanktuarium Bożego Miłosierdzia na Mszy św. i świątecznym spotkaniu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskup płocki Piotr Libera, który przewodniczył liturgii, zwrócił uwagę w swoim pasterskim słowie na współczesne próby zdyskredytowania wspólnoty rodzinnej. „Dzisiaj - mówił - pojęcie rodziny zaczyna tracić pozytywny wydźwięk. Wiele w tym winy mediów, które lansują przykłady w rodzaju »Rodziny Kiepskich« albo »Badziewiaków«. Utrwala się w ten sposób mit, że w rodzinach żyją ludzie niespełna rozumu, beznadziejni i zwyrodniali moralnie”. Ksiądz Biskup wskazał też na lansowane w Europie systemy filozoficzne i prawne, które uderzają w tradycyjną koncepcję rodziny. Przywołał m.in. próbę pojęciowego i prawnego zrównania z rodziną, tzw. związków partnerskich albo homoseksualnych. Zdaniem pasterza płockiej diecezji, często sami katolicy przyczyniają się do „podkopywania rodziny” przez łamanie czwartego przykazania Dekalogu i rozpowszechnianie treści szkalujących rodzinę. Biskup Piotr przypomniał w tym kontekście rozpowszechnione i często powtarzane bezmyślnie powiedzenie, że „z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu”. Biskup Płocki zachęcał zgromadzonych na liturgii, by troszczyli się o jakość życia rodzinnego i atmosferę otaczającą tę wspólnotę, czerpiąc zawsze przykład ze Świętej Rodziny. Do tego, jak podkreślił, wezwani są w sposób szczególny członkowie Stowarzyszenia.
O kierunkach jego działalności wspomniał podczas spotkania opłatkowego prezes SRK Kazimierz Urbaniak. Przypomniał, że organizacja prowadzi od wielu lat poradnie rodzinne, organizuje kursy przedmałżeńkie; pod jej pieczą działa świetlica komputerowa dla dzieci z rodzin potrzebujących pomocy, a od 1 sierpnia 2007 r. funkcjonuje w Kolczynie (gmina Gozdowo) Centrum Integracji Społecznej, w którym obecnie szkoli się 27 osób. Prezes Stowarzyszenia przy tej okazji dziękował za finansowe wsparcie i pomoc w organizacji Centrum marszałkowi Adamowi Struzikowi, wójtowi gminy Dariuszowi Kalkowskiemu oraz Joannie Rzeszotarskiej, która podjęła się zadania prowadzenia tej placówki. „Jesteśmy gotowi służyć Bogu i ludziom” - deklarował Kazimierz Urbaniak w imieniu całej organizacji.
Biskup Piotr natomiast, zwracając się do działaczy i sympatyków Stowarzyszenia, zachęcił, by w dalszym ciągu wspierali się wzajemnie w działaniach na rzecz rodziny, bo, jak podkreślił, zagrożenia, z jakimi się ona obecnie spotyka, są bardzo poważne. Członkom organizacji zadał też swoistą „pracę domową”, wzywając do głębszego przyjrzenia się dyskusji, jaka ostatnio rozgorzała wokół metody sztucznego zapłodnienia „in vitro”, którą Kościół zdecydowanie odrzuca.
Podczas poświątecznego spotkania SRK, które zakończyło się dzieleniem się opłatkiem i wieczerzą, z programem poetycko-muzycznym wystąpił Zespół „Piast” pod kierunkiem Anny Antoszewskiej, oraz grupa dzieci ze świetlicy prowadzonej przez Stowarzyszenie. W liturgii i spotkaniu uczestniczyli sympatycy SRK, w tym starosta powiatu płockiego Michał Boszko, przewodniczący Rady Powiatu Adam Sierocki, wiceprezydent Ciechanowa Ewa Gładysz, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Natalia Kalinowska-Witek, pełnomocnik prezydenta ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi Kazimierz Cieślik, radny i członek zarządu Lech Dąbrowski, oraz duchowni: ks. inf. prof. Wojciech Góralski, ks. kan. Mieczysław Ochtyra, rektor Sanktuarium, ks. kan. dr Bogusław Kwiatkowski, asystent SKR, oraz ks. Tomasz Opaliński, redaktor „Niedzieli Płockiej” i wykładowca w WSD w Płocku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czy miłujesz Mnie?

Grażyna Kołek

Rozważania do Ewangelii J 21, 15-19.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Madonno Inwałdzka, módl się za nami...

2024-05-17 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Pod koniec XIX stulecia kult Matki Bożej Inwałdzkiej zaczął powoli zanikać. Na odpusty przybywało coraz mniej pielgrzymów, głównie z najbliższej okolicy. Reszty dokonał pożar kościoła w 1889 r., podczas którego został uszkodzony cudowny obraz, zniszczone wota i ozdoby.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli