Reklama

Milczące świadectwo miłości

Niedziela rzeszowska 4/2008

W uroczystość Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego - zwaną tradycyjnie świętem Matki Bożej Gromnicznej - w Kościele Powszechnym obchodzimy Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. To taki szczególny czas, który został poświęcony osobom żyjącym w stanie zakonnym.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Justyna Nędza: - Kim są dziś Siostry Wizytki?

S. Joanna Franciszka Węgrzyn: - Dziś Siostry Wizytki są zakonem kontemplacyjnym o ścisłej klauzurze. Swoim ukrytym, cichym i nade wszystko prostym życiem dają milczące świadectwo dzisiejszemu przesiąkniętemu materializmem, obojętnością oraz agresją światu o istnieniu Boga i wartościom nadrzędnym! Ustawiczną modlitwą obejmujemy wszystkie najważniejsze problemy świata i potrzeby Kościoła. W ramach swego apostolatu siostry wizytki w Jaśle prowadzą trzy arcybractwa modlitewne: Straży Honorowej Niepokalanego Serca Marii, Adoracji Nocnej w Rodzinie oraz Konającego Serca Jezusa i Matki Boskiej Bolesnej. Godzina konania jest często decydująca o pośmiertnym losie człowieka, dlatego zadaniem arcybractwa jest pomoc umierającym poprzez ufną i usilną modlitwę.

- W Dzień Życia Konsekrowanego nasuwa się pytanie, czym jest powołanie?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Każde powołanie, a więc i powołanie do życia konsekrowanego, jest nieocenionym darem miłującego Boga. Ma zawsze swój początek w Bogu. Rodzi się z wewnętrznego spotkania z Miłością - Chrystusem. Spotkanie to jest czymś osobistym. Według mnie, to Bóg pierwszy wybiera - a ja tylko odpowiedziałam na to wezwanie dobrowolnym wyborem. Odpowiedź taka jest tylko prawdziwie wolna, jeśli jest dojrzała po spokojnym namyśle i modlitwie. Św. Franciszek Salezy mówił: „jest rzeczą pewną, że Bóg dając komuś powołanie - tym samym zobowiązuje się przez swoją Boską Opatrzność do dostarczenia mu wszystkich potrzebnych pomocy w osiągnięciu doskonałości w swoim stanie. To od powołanego zależy, w jakim stopniu wykorzysta ofiarowane łaski”. Powołanie na drogę rad ewangelicznych dojrzewa poprzez okresy formacyjne.

- Czy każda dziewczyna, która chce wstąpić do zakonu kontemplacyjnego, może to uczynić?

- Od chwili, kiedy jakaś osoba wyrazi chęć wstąpienia do naszego klasztoru, ma czas na zastanowienie się. Okres postulatu trwa jeden rok, po zakończeniu postulatu kandydatkę czeka nowicjat, który trwa dwa lata i ma na celu zaznajomienie z konstytucją zakonu. Nad formacją nowicjuszki czuwa Mistrzyni. Uczy nowicjuszkę rozwijać takie cnoty, które będę jej na pewno potrzebne w późniejszym życiu klasztornym. Mam tu na myśli: pokorę, łagodność i otwartą gotowość do wypełniania woli Bożej. Pod koniec nowicjatu, nowicjuszka powinna być osobiście przeświadczona o wartości poświęcenia się Bogu przez profesję rad ewangelicznych przeżywanych we wspólnocie miłości. Za kryterium prawdziwego powołania należy uznać życie w zażyłości z Bogiem okazywane przez wierność i pogłębianie osobistej modlitwy oraz wysiłku pracy nad sobą. Przyjmowanie prawdy zawartej w uwagach i wydarzeniach życia, swoboda ducha nabywana stopniowo w stosunku do własnego temperamentu, do przeszłości osobistej i rodzinnej. Pierwsze śluby siostry składają na trzy lata. Przez śluby wieczyste osoba zostaje konsekrowana, czyli poświęcona Bogu w Jezusie Chrystusie na wyłączną Jego własność. Należy pamiętać o tym, że formacja nie kończy się z chwilą złożenia ślubów wieczystych. Siostry rozwijają w ciągu całego życia swą kulturę duchową, doktrynalną i ogólną. Aby jak najgłębiej odpowiedzieć swemu powołaniu.

Reklama

- Dlaczego Siostra wybrała klasztor zamknięty?

- O życiu zakonnym myślałam już od 13. roku życia. Kiedy miałam 14 lat, przyjęłam sakrament bierzmowania - to był tak bardzo ważny moment w moim życiu. Właśnie od tego momentu zaczęłam szukać zakonu, w którym mogłabym spełnić swoje pragnienie.
O tym, że są Wizytki w Polsce, dowiedziałam się na wakacyjnej oazie. Szukałam świętych, którzy mają imię Joanna - takie imię ja dostałam na chrzcie. I podczas moich poszukiwań znalazłam św. Joannę Franciszkę de Chantal. Szukałam zgromadzeń, którym ona patronuje. Myśl o tym, że wstąpię do zakonu klauzurowego, dojrzewała stopniowo i powoli. W zgromadzeniu jest podział na siostry zewnętrzne, które obsługują klasztor i nie obowiązuje ich klauzura. Byłam pewna, że będę siostrą zewnętrzną. Ale powoli, na modlitwie, poznawałam, że Bóg daje mi łaskę życia klauzurowego. Przyjechałam do Sióstr na trzydniowe rekolekcje i właściwie już rok przed maturą byłam zdecydowana, że wstąpię do tego zgromadzenia.

- Jak rodzice zareagowali na taką wieść?

- No właśnie. Nie mogłam, tak jak planowałam, zaraz po maturze wstąpić do Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Jaśle. Moi rodzicie sprzeciwili się tej decyzji. Po drugie poprosili mnie, abym pomogła mojej siostrze, która jest już mężatką, w opiece nad jej dziećmi. Z rozdartym sercem zgodziłam się na to. Bałam się, że w ciągu roku mogę stracić swoje powołanie. Ale teraz z perspektywy czasu wiem, że ten rok był czasem błogosławionym. Wstępowałam do zgromadzenia, już bardziej ugruntowana, spokojna, miałam mniej lęków i obaw czy wytrzymam!
Rodzice też z czasem przekonali się, że to nie była zachcianka. Tylko że była to decyzja dojrzała, przemyślana i przemodlona. Ja rzeczywiście tej woli Bożej szukałam w modlitwie.

- A klauzura, czy nie odstraszała Siostry?

- Sam fakt zamknięcia mnie nie przerażał. Byłam osobą towarzyską, lubiłam podróżować. Miałam grupę przyjaciół, z którymi chodziliśmy po górach. Byłam osobą o żywym temperamencie. Wielu osobom wydawało się, że będzie mi bardzo trudno zmienić to wszystko, zostawić życie sprzed klauzury. Ale nie byłam sama, to Pan Bóg dał mi łaskę wytrwania w tym zakonie. Ja w zgromadzeniu jestem już 16 lat. I dziś gdybym miała wybierać raz jeszcze swoją drogę życiową, oczywiście byłoby to życie za klauzurą.

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Prezydent o 20 latach obecności Polski w UE: to bardzo dobry czas dla Polski

2024-05-01 10:52

PAP/Radek Pietruszka

Dwadzieścia lat obecności Polski w Unii Europejskiej to był i to jest bardzo dobry czas dla naszego kraju; w tym czasie dokonała się ogromna zmiana, m.in. niezwykle dynamiczny rozwój naszego kraju - podkreślił w środę prezydent Andrzej Duda.

Więcej ...

Papież do Polaków: módlcie się o pokój

2024-05-01 10:05

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

„Módlcie się za Kościół i Ojczyznę, o pokój na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie” - zachęcił Franciszek Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Więcej ...

Prezydent Duda w Poznaniu: jesteśmy częścią Europy nie od 20 lat, ale od ponad tysiąca

2024-05-01 18:26

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od chrztu Polski rzeczywiście jesteśmy częścią Europy, nie od 20 lat, od ponad tysiąca lat, od 966 roku. To jest nasza wielka tradycja, to jest tradycja, na której zbudowane zostało polskie państwo, nasza państwowość - mówił w Poznaniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odwiedził katedrę i kościół NMP in Summo, zbudowany w miejscu grodu Mieszka I i pierwszej na ziemiach polskich chrześcijańskiej kaplicy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst