Reklama

Uroczystość konsekracji i obłóczyn w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Nurcu Stacji

Niedziela podlaska 6/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Nurcu Stacji biskup drohiczyński Antoni Dydycz dokonał konsekracji miejscowego kościoła pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Uroczystość odbyła się w ramach wizytacji kanonicznej parafii. Odbyły się też " obłóczyny", czyli przywdzianie szat duchownych przez siedmiu alumnów III roku Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie. Ksiądz Biskup udzielił także 90 osobom sakramentu bierzmowania.

Uroczystości rozpoczęły się procesjonalnym wejściem Księdza Biskupa do świątyni w asyście ks. proboszcza Jerzego Olszewskiego, księży profesorów WSD, duchowieństwa, alumnów i służby liturgicznej. W homilii mszalnej Ksiądz Biskup odwołał się do głośnego filmu z 1987 r. Pokuta i do swoich osobistych refleksji związanych z pobytem na Białorusi. "Dzisiaj kończy się wysiłek związany z budową tego kościoła, albowiem pobłogosławienie, konsekracja świątyni to zakończenie długiego procesu budowy i przypomnienie, że ten dom staje się w pełni domem Bożym. Ma on być miejscem świętem, gdzie przebywa Bóg i gdzie każdy wkraczający człowiek powinien coś z tej świętości brać do swego życia, aby je przemieniać, ażeby jego życie stawało się coraz lepsze. To dlatego Jezus Chrystus przyszedł na ziemię i dlatego w Eucharystii pozostaje z nami, aby nas zachęcać do lepszego i bardziej uczciwego życia. Ilu to w życiu dokonywaliśmy wyborów? Ile razy w życiu decydowaliśmy się na taką czy inna postawę i zachowanie? A potem dopiero okazywało się, że pomyliliśmy się, bo zapomnieliśmy wówczas o Panu Bogu, Jego przekazaniach i zasadach".

Nawiązując do czytań mszalnych Ksiądz Biskup ukazał wspaniałą postawę młodych braci Machabeuszy i ich matki, która, widząc, że jej synowie giną i cierpią, z całym przekonaniem prosiła ich, ażeby nie odstąpili od wiary w Boga. "Głęboka wiara tej matki jest dla nas nie tylko czymś wzruszającym, ale także zachętą. Jej synowie Machabeusze przeszli do historii. Wspominamy ich z uznaniem i dumą, ale przede wszystkim z wdzięcznością za to, że na przestrzeni wieków ciągle spotykamy właśnie takich ludzi, którzy potrafią dochować wierności Panu Bogu. A dochowując wierności Panu Bogu, człowiek dochowuje wierności samemu sobie. Człowiek, który odchodzi od Pana Boga, zdradza także samego siebie, swój cel i sens swego życia, swoją godność, bo zapomina o tym wielkim darze, jaki otrzymuje od Pana Boga i w jakim uczestniczy dzięki Jezusowi Chrystusowi - mówił Celebrans. - Dzisiejsza konsekracja świątyni łączy się z ceremonią związaną z formacją nowych kapłanów, tzw. obłóczynami. Alumni z III roku kształcący się w seminarium otrzymają dzisiaj suknie kapłańskie. Jest to kolejny etap ich wtajemniczania, wprowadzania i osobistego wzrastania w tożsamość kapłańską". Następnie Ordynariusz nawiązał do święta Niepodległości i zachęcił do modlitwy za tych, którzy wywalczyli nam niepodległość. Przypomniał osobę bp. Bandurskiego, który w Legionach dodawał odwagi. "Łączymy te momenty w naszej uroczystości, bo one jeszcze bardziej poszerzają nasze spojrzenie na świątynię, w której wychowuje się każdy i każda z Was. W niej bowiem staramy się dojrzewać duchowo i ubogacać łaskami Bożymi, gdzie kształtując sumienie, troszczymy się o to, aby było w naszym życiu jak najwięcej Ewangelii, chrześcijaństwa i Jezusa Chrystusa. Myślimy także i o tym, ażeby być dobrymi córkami i dobrymi synami naszej Ojczyzny".

Ks. Tadeusz Syczewski w komentarzu liturgicznym podkreślił, że Credo to celebracja naszej wiary i świadome wypowiedziane "tak" samemu Panu Bogu. Dlatego Kościół w ważnych momentach przywołuje i prosi o wstawiennictwo całe Niebo, w tym także bł. Antoniego Borowskiego, gdyż w konsekrowanej świątyni dokonywać się będzie uświęcenie człowieka i oddawanie czci Panu Bogu.

Drohiczyńscy alumni zaśpiewali Litanię do Wszystkich Świętych, po której to dokonał się moment ceremonii poświęcenia kościoła. W ołtarzu zostały złożone dotychczas już czczone relikwie, niebawem zaś zostaną umieszczone także relikwie bł. Antoniego Beszty-Borowskiego. Po modlitwie poświęcenia wyrażającej tajemniczy związek Chrystusa z Kościołem Ksiądz Biskup dokonał namaszczenia ołtarza olejem krzyżma św. i wyznaczonych "zacheuszkami" siedmiu miejsc nowej świątyni. Ołtarz w świątyni w sposób symboliczny wyobraża Chrystusa. Przed ołtarzem człowiek spotyka się z Panem Bogiem. Na konsekrowanym ołtarzu został umieszczony napis: In tertio Millennio cum Sanctissima Trinitate. Dopiero po dokonanej ceremonii okadzenia ołtarza zostały zapalone w świątyni wszystkie światła, a na znak napełniającej serca radości zapalone wszystkie świece, żyrandole i kinkiety.

Ks. rektor WSD Leszek Gardziński wezwał po imieniu alumnów: Mariusza Bartosiaka, Mariusza Boguszewskiego, Tomasza Duszkiewicza, Roberta Figurę, Pawła Grzeszka, Olega Silkiewicza i Andrzeja Zalewskiego, którzy wobec Biskupa i wiernych wyrazili otowość przyjęcia sutanny stwierdzeniem: "Jestem". Obrzęd obłóczyn poprzedził dialog Księdza Rektora z Księdzem Biskupem. Gotowość przyjęcia szat alumni zamanifestowali pokorną modlitwą, w której powierzyli bezgranicznie swoje życie Bogu, oddając się do wyłącznej dyspozycji Kościoła. Ks. T. Syczewski przytoczył słowa papieża Jana XXIII: "Kto nosi sutannę duchowną, musi bardzo dbać o własny postęp, o dobro i zbawienie bliźniego, gdyż jest to obowiązek wynikający z jego stanu". W dalszej części Mszy św. alumni uczestniczyli już w sutannach.

W imieniu obłóczonych Księdzu Biskupowi i profesorom seminaryjnym podziękował alumn Paweł Grzeszek. Odwołał się do słów Pisma Świętego. "Zanim ukształtowałem cię w łonie matki, znałem cię, nim przyszedłeś na świat poświęciłem cię, prorokiem dla narodów ustanowiłem cię" (Jr 1, 5).

Szczególne podziękowanie skierował do rodziców i rodzeństwa. Podziękował również ks. proboszczowi J. Olszewskiemu.

W uroczystej Mszy św. złożenie darów ofiarnych miało szczególną wymowę, ponieważ poza chlebem i winem, koniecznymi do sprawowania Eucharystii, procesyjnie zostały przyniesione dary przeznaczone na potrzeby świątyni. Przypomniane zostały także dary składane już w trakcie budowy. Samorząd powiatu siemiatyckiego ofiarował Kościołowi ornat mszalny koloru zielonego. Krzyż procesyjny to wspólny dar - Samorządu Gminy Nurzec Stacja, Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Nurcu. Pozłacaną monstrancję ofiarowała rodzina Dobrowolskich z Sokóla. Siostry Urszulanki pracujące w Nurcu wraz z osobami, które uczestniczyły w pielgrzymce do Rzymu przekazały kielich mszalny. Zacheuszki, dofinansowanie budowy ołtarza - to dar od Matki Generalnej Sióstr Urszulanek. Siostry Albertynka pochodząca z tej parafii przekazała albę i paski we wszystkich kolorach. Nadleśniczy Eugeniusz Chursowicz w imieniu Nadleśnictwa Nurzec przekazał kwotę 1500 zł. W trakcie budowy parafia otrzymywała pomoc materialną od wszystkich zakładów pracy istniejących w Nurcu Stacji. Powyższe dary zostały dopełnione darem duchowym nowo obłóczonych alumnów i osobistymi darami świętego życia wiernych.

Komunię św. ofiarowano w różnych intencjach: za Ojca Świętego, bp. A. Dydycza, za kapłanów, którzy pracowali w parafii, obecnego ks. proboszcza J. Olszewskiego, Siostry Urszulanki, za budowniczych Kościoła i za śp. bp. Władysława Jędruszuka.

W szczególnie ważnych okolicznościach Kościół zezwala wiernym na przyjęcie Komunii św. pod dwiema postaciami. Tak było i w tym przypadku - rodzice obłóczonych alumnów, chrzestni, rodzeństwo, siostry zakonne skorzystali z tego przywileju. Dekret konsekracyjny kościoła odczytał ks. Zenon Pietrzuczak, dziekan siemiatycki. Po odczytaniu i podpisaniu dokumentu nastąpiły liczne podziękowania płynące z serc i ust: młodzieży, przedstawicieli parafian, Starosty siemiatyckiego i Księdza Proboszcza. Dzieci i młodzież podziękowały za konsekrację pięknie wyrecytowaną poezją. Zenon Sielewonowski - starosta siemiatycki, powiedział: "Z wielkim wzruszeniem przyjąłem zaproszenie na dzisiejszą, tak doniosłą dla społeczności wspólnoty parafialnej konsekrację tej przepięknej świątyni. W naszym środowisku jest to wydarzenie na miarę wiekową. A to, że gromadzimy się w tej świątyni jest niewątpliwie ogromną zasługą proboszcza tej parafii - ks. Jerzego Olszewskiego. Pragnę powiedzieć, iż niezmiernie cieszy mnie fakt, że to właśnie dla mnie jako starosty siemiatyckiego dane jest uczestniczyć w tym doniosłym wydarzeniu. Zdaję sobie w pełni sprawę, że to głównie dzięki świątyniom tworzymy zwartą wspólnotę chrześcijańską. Pełniąc funkcje publiczne nie możemy zapominać, że przezwyciężając kryzys społeczno-gospodarczy musimy pamiętać, że nie byłoby to możliwe bez udziału Kościoła chrześcijańskiego, który pełni wśród społeczności lokalnej ogromną funkcję wychowawczą. Aby proces demokracji był rzetelny i dogłębny, musimy pielęgnować wartości, które składają się na naszą narodową tożsamość, tj. wiarę chrześcijańskiej. Głęboko wierzę, że ten nowy obiekt Kościoła katolickiego jeszcze bardziejbędzie łączył nasze społeczeństwo. Ta piękna świątynia cieszy nie tylko oczy, ale wywołuje głębsze refleksje nad treścią życia ziemskiego. Wskazuje, że wkraczając w III Tysiąclecie musimy postępować tak, aby jak najmniej nas dzieliło, bo musimy być silni duchem i mocą jedności chrześcijańskiej. W imieniu własnym oraz w imieniu Zarządu Regionu Powiatu Siemiatyckiego składam głębokie wyrazy uznania za pracę duszpasterską wśród społeczności lokalnej oraz za trud i zaangażowanie w budowę świątyni jaką jest obiekt Kościoła katolickiego. Chciałbym podkreślić, że dobra współpraca między samorządem powiatowym a Kościołem katolickim utwierdza mnie w przekonaniu i pozwala mieć nadzieję na dalszą owocną współpracę przy budowaniu szacunku dla demokratycznych instytucji lokalnych i przezwyciężaniu wszelkich kryzysów. Wspólnie działając możemy osiągnąć naprawdę wiele".

Przedstawicielka parafii powiedziała m.in.: "W imieniu wszystkich parafian chciałabym złożyć serdeczne Bóg zapłać za konsekrację naszego kościoła. Czekaliśmy na ten dzień wiele lat, aż wreszcie stał się on faktem. Radość nasza jest tym większa, że w tym ważnym dniu grono alumnów w tym miejscu uczestniczyło w obrzędzie obłóczyn. Zawierzyli oni Bogu i Jemu postanowili służyć. Mamy nadzieję, że parafia Nurzec stanie się kolebką wielu powołań kapłańskich i zakonnych. O to się gorąco modlimy".

Ks. J. Olszewski podziękował Księdzu Biskupowi za konsekrację kościoła, Staroście siemiatyckiemu, za przybycie i złożony dar ofiarny. Swoje podziękowanie skierował do wójta Gminy Nurzec Stacja Raisy Pachwicewicz, władz samorządowych, wyrażając wdzięczność za dobrą współpracę i świadczoną pomoc w okresie budowy. Efektem prac gminy przy świątyni jest pięknie urządzony parking i droga asfaltowa. Podziękował za piękny wspólny dar krzyża od samorządu Gminy Nurzec Stacja, Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Wyrazy wdzięczności za otrzymaną pomoc Ksiądz Proboszcz skierował do Matki Generalnej i do Sióstr Urszulanek, które choć same budują swój dom, to aktywnie wspomagają budowę. "Wiele osób włączyło się w pomoc przy budowie kościoła. Pozwolę wymienić chociażby Jadwigę Kowalczyk z rodziną - mówił ks. Jerzy - znamiennym faktem jest to, że budowę wieży kościelnej po śmierci Cz. Grabowskiego, który murował kościół, dokończył jego syn. Dziękuję księżom proboszczom pracującym w parafii, a klerykom WSD w Drohiczynie za piękną oprawę liturgiczną dzisiejszej uroczystości".

Również bp Dydycz przekazał serdeczne gratulacje Księdzu Proboszczowi i jego poprzednikom oraz całej parafii z okazji zakończenia budowy i konsekracji. "Oby dopomagała ona w przezwyciężaniu różnych słabości i pozwoliła krzewić wiarę w Jezusa Chrystusa" - powiedział Arcypasterz. Serdecznie podziękował też Siostrom Zakonnym, Staroście i Wicestaroście, oraz wyraził wdzięczność braciom prawosławnym, którzy zechcieli wziąć udział w uroczystości, aby wielbić Pana Boga i podkreślić swoją duchową więź w Jezusie Chrystusie. Na zakończenie drohiczyński Ordynariusz udzielił wszystkim uroczystego błogosławieństwa, a chór zaśpiewał specjalnie przygotowaną pieśń o nowo konsekrowanym kościele.

Po skończonej uroczystości ks. proboszcz J. Olszewski zaprosił duchowieństwo, alumnów oraz gości na obiad do Klubu Żołnierskiego a specjalnie dla Niedzieli Podlaskiej powiedział: "Jest to dla mnie niezwykle ważne i podniosłe wydarzenie. Ksiądz Biskup dokonał konsekracji jednego z największych nowo wybudowanych kościołów w naszej diecezji. Jestem pod wielkim wzruszeniem, którego nie sposób ukryć. Towarzyszy mi ono od momentu sprawowania Mszy św., kiedy to w Modlitwie Eucharystycznej wypowiadałem słowa: ´Przyjmij łaskawie pragnienia tej wspólnoty, która ofiaruje Tobie kościół´. Dziękuję Bogu za Jego obecność we wszystkich moich zamierzeniach, które podejmuję dla Jego większej chwały. Jestem przekonany, że trwająca wizytacja kanoniczna parafii, dzięki duszpasterskim spotkaniom wiernych znacznie pogłębi więź parafian z Księdzem Biskupem. Nie wszystkie prace są już skończone. Będę dalej prowadził prace budowlane wokół świątyni. Pilną sprawą jest opracowanie projektu zmiany wyglądu wieżyczki na kościele i jej dostosowanie do architektury świątyni. Z okazji konsekracji kościoła jeszcze raz przypomnę, że bp Kazimierz Bukraba pismem z dnia 3 grudnia 1945 r. nadał prawa kaplicy filialnej w Nurcu, a księdza upoważnił do prowadzenia ksiąg. Pierwszym proboszczem był ks. Mieczysław Kasprowicz. Kolejni proboszczowie to: ks. Władysław Pykało, ks. Jan Pawlonka, ks. Zenon Pietrzuczak, ks. Stanisław Kozłowski i ks. Roman Trusiak. Z woli Bożej i misji Księdza Biskupa pełnię w parafii obowiązki już jako siódmy proboszcz. Wielki wkład w budowę kościoła wnieśli wszyscy dotychczasowi proboszczowie nurzeccy. Dlatego też dzisiejsza uroczystość konsekracji kościoła także jest ich zasługą".

Przypomnieć warto, że wcześniejszą zasługą proboszcza ks. Jerzego Olszewskiego jest wybudowanie świątyń w Czajach, Siemichoczach i Szmurłach, a także remont dachu kościoła i modernizacja plebanii w Tokarach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Pół miliona pielgrzymów przekroczyło Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej

2025-01-07 13:20

Vatican Media

W ciągu dwóch pierwszych tygodni Jubileuszu, ponad 545,5 tys. wiernych przeszło już przez Drzwi Święte w Bazylice św. Piotra. „To doniosły początek” – mówi proprefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji, abp Rino Fisichella, odpowiedzialny za organizację Jubileuszu.

Więcej ...

Trzej Królowie w Żernikach Wrocławskich

2025-01-06 20:57
Orszak Trzech Króli w Żernikach Wrocławskich

Marcin Cyfert

Orszak Trzech Króli w Żernikach Wrocławskich

II Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Żernik Wrocławskich. Wśród obecnych był m.in. król Bolesław Chrobry w 1000. rocznicę koronacji a orszakowi towarzyszył zespół Karkonosze z Gruszkowa.

Więcej ...

Chersoń: dyrektor Caritas ranny po ataku rosyjskiego drona

2025-01-07 21:05
Samochód ks. Makara po rosyjskim ataku

(Amministrazione della città di Kherson)

Samochód ks. Makara po rosyjskim ataku

Dyrektor Caritas w Chersoniu został ranny po ataku rosyjskiego drona. Ks. Ihor Makar był w drodze do jednej z obsługiwanych przez niego parafii. Towarzyszyli mu klerycy z seminarium Drohobyczu, którym na szczęście nic się nie stało. Greckokatolicki kapłan będzie musiał przejść operację usunięcia odłamka z nogi. „Życie tutaj jest naprawdę niebezpieczne, ale moim powołaniem jako księdza jest być blisko ludzi, którzy chcą tu zostać” – mówi ks. Makar.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Tragiczny wypadek na Lubelszczyźnie; nie żyje proboszcz...

Kościół

Tragiczny wypadek na Lubelszczyźnie; nie żyje proboszcz...

Pozwólmy, by Boże Słowo było słuchane i słyszane

Wiara

Pozwólmy, by Boże Słowo było słuchane i słyszane

Warszawscy urzędnicy chcieli zdjąć krzyż z sali obrad....

Kościół

Warszawscy urzędnicy chcieli zdjąć krzyż z sali obrad....

Watykan: Po raz pierwszy w historii kobieta została...

Kościół

Watykan: Po raz pierwszy w historii kobieta została...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

Aspekty

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Wiadomości

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

Wiadomości

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi?

Wiara

K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi?