Reklama

Abp Władysław Ziółek zaprosił Papieża Jana Pawła II do Łodzi

Niedziela łódzka 6/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

O chęci zaproszenia Papieża do miasta mówiło się od kilku lat. Od ostatniej wizyty w Łodzi mija 15 lat. "Łódź bardzo się w tym czasie zmieniła" - zauważa abp Władysław Ziółek. Dlatego Arcybiskup łódzki podczas swojej wizyty w Watykanie zaprosił Papieża do odwiedzenia Łodzi. "Oczywiście zakładając, że Ojciec Święty podejmie jeszcze pielgrzymkę do Polski. O tym się mówi, ale nie ma jeszcze żadnych ustaleń" - zauważa abp Ziółek.

"Wydaje mi się, że Łódź, która jest drugim co do wielkości miastem po Warszawie, mająca swoje problemy, przeżyłaby bardzo radośnie taką łaskę, jaką byłaby ponowna wizyta Ojca Świętego. Spłynąłby na nasz Kościół zupełnie nowy impuls" - podkreśla Ksiądz Arcybiskup.

Możliwość Papieskiej wizyty w Łodzi z radością przyjęła Krystyna Solska, która wraz z mężem jest autorką 4 pomników Papieża, które w ostatnich latach stanęły w Piotrkowie Tryb., Łodzi, Poznaniu i Pabianicach. "Byłabym szczęśliwa, gdyby Ojciec Święty przyjechał do Łodzi i miał okazję zobaczyć choćby jeden z tych pomników" - mówi Solska.

Łódzka policja jeszcze nie zastanawia się nad tym, jak wyglądałyby przygotowania do wizyty. "Najpierw musielibyśmy poznać szacunki co do liczby spodziewanych pielgrzymów, miejsca spotkań i ich programu. W zależności od tych informacji dobieramy odpowiednie siły. Oczywiście, współpracujemy wtedy ze służbami kościelnymi - mówi Tomasz Klimczak z biura prasowego łódzkiej policji. - Znając nasze realia, możemy się spodziewać, że musielibyśmy skorzystać z pomocy sił z sąsiednich województw" - podkreśla.

"Na razie nie ma jeszcze żadnego ustalenia konkretnego co do samej wizyty w Polsce. Dlatego mówienie o jakichkolwiek szczegółach wizyty Ojca Świętego w Łodzi byłoby nie na miejscu" - zastrzega abp Ziółek.

"15 lat temu po raz pierwszy mogliśmy rozmawiać z dziennikarzami zachodnimi - mówi ks. Dariusz Burski, wówczas opiekujący się dziennikarzami akredytowanymi w Łodzi, obecnie szef Radia Plus Łódź. -Teraz sytuacja jest zupełnie inna: mamy pluralizm mediów, dziennikarze zachodni to nie jest zjawisko wyjątkowe, a słowa Papieża bez przeszkód docierają do tych, którzy chcą ich słuchać" - zauważa.

"Ojciec Święty był zainteresowany naszymi problemami. Mówiliśmy i o dzieciach pierwszokomunijnych, włókniarkach, bezrobociu, kontaktach z uczelniami. Ale żadnej odpowiedzi oczywiście jeszcze nie ma" - podkreśla abp Ziółek.

Archidiecezja łódzka jest jedyną diecezją, która bezpośrednio podlega Papieżowi i nie jest częścią żadnej metropolii. Łodzianin, ks. Konrad Krajewski, od kilku lat jest ceremoniarzem papieskim i zajmuje się liturgicznym przygotowaniem pielgrzymek w różnych częściach świata.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Trwa akcja ratunkowa po zapaleniu metanu w kopalni Knurów-Szczygłowice

2025-01-22 13:28

PAP/Michał Meissner

16 osobom udzielono pomocy po zapaleniu metanu, do którego doszło w środę w kopalni Knurów-Szczygłowice - poinformował dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach Łukasz Pach. Główny problem poszkodowanych to oparzenia, ale są także urazy kończyn, potłuczenia.

Więcej ...

USA/ Pierwszego dnia prezydentury Trump zniósł szereg decyzji swojego poprzednika

2025-01-21 06:29

PAP/EPA/MAASNI SRIVASTAVA

Prezydent USA Donald Trump po objęciu urzędu unieważnił szereg decyzji swojego poprzednika Joe Bidena. Nowy przywódca podpisał m.in. rozporządzenie znoszące działania Bidena ws. imigracji. Trump ułaskawił też ok. 1,5 tys. skazanych za udział w szturmie na Kapitol i ogłosił stan wyjątkowy na południowej granicy.

Więcej ...

Prof. Borecki: działania rządu ws. religii w szkole mogą go kosztować utratę władzy

2025-01-22 17:09
Posiedzenie rządu

PAP

Posiedzenie rządu

Działania rządu w sprawie religii w szkole są niekonstytucyjne a nauczyciele traktowani jak "nawóz historii". To działanie politycznie samobójcze, które może kosztować obecny obóz polityczny kampanię prezydencką i utratę władzy na długie lata. Można polemizować z argumentami wyznaniowymi, ale nie z groźbą utraty pracy przez kilkanaście tysięcy ludzi utrzymujących rodziny - mówi w wywiadzie dla KAI prof. UW dr hab. Paweł Borecki z Zakładu Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Rozmówca KAI spodziewa się szerokiej fali zaskarżania decyzji MEN: przez Kościoły m.in. w Europejskim Trybunale Praw Człowieka a katechetów w sądach pracy.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Czy jestem po stronie dobra czy zła?

Wiara

Czy jestem po stronie dobra czy zła?

Kolejne anonimowe groźby wobec o. Tadeusza Rydzyka

Kościół

Kolejne anonimowe groźby wobec o. Tadeusza Rydzyka

Prezydent USA podpisał rozporządzenie o uznaniu dwóch...

Wiadomości

Prezydent USA podpisał rozporządzenie o uznaniu dwóch...

Święta Agnieszka - dziewica i męczennica

Święci i błogosławieni

Święta Agnieszka - dziewica i męczennica

Wrocławscy biskupi o kolędzie: najlepiej, gdyby odbywała...

Kościół

Wrocławscy biskupi o kolędzie: najlepiej, gdyby odbywała...

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje...

Wiara

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje...

Nowacka zdecydowała! Jedna godzina tygodniowo religii

Wiadomości

Nowacka zdecydowała! Jedna godzina tygodniowo religii

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...

Kościół

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...

Biskup prosi o modlitwę w intencji naszego księdza...

Kościół

Biskup prosi o modlitwę w intencji naszego księdza...