Reklama

Kluczowe elementy ingresu

19 stycznia odbył się ingres bp. Stefana Regmunta. Gdy mówimy, że odbył się ingres, przede wszystkim mamy na myśli Eucharystię. Ona jest centrum życia Kościoła, dlatego niemal wszystkie ważniejsze wydarzenia odbywają się podczas jej sprawowania. Co widzieliśmy w gorzowskiej katedrze oprócz normalnej liturgii Mszy św.?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Oto kluczowe elementy ingresu.

Uroczyste wejście

Ingres (łac. „ingressus”) oznacza „wejście”. Celebracja obrzędów przekazania posługi pasterskiej nowemu biskupowi rozpoczyna się od uroczystego wejścia do kościoła katedralnego i od tego wejścia bierze swą nazwę cała uroczystość.
Procesja do kościoła katedralnego wyruszyła z plebanii. Niestety w tym czasie padało, co uczyniło ją nieco mniej okazałą. W procesji uczestniczyli: bp Stefan Regmunt, arcybiskupi, biskupi, reprezentanci prezbiterów, diakoni i inni posługujący ubrani w szaty liturgiczne, kanonicy kapituł gorzowskiej i zielonogórskiej oraz kapituł zaproszonych w strojach chórowych. Podczas procesji grała orkiestra.
W drzwiach kościoła katedralnego bp. Regmunta powitał ks. Zbigniew Samociak, proboszcz parafii katedralnej. Następnie Ksiąsz Biskup udał się na krótką modlitwę przed groby bp. Teodora Benscha i sługi Bożego bp. Wilhelma Pluty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kanoniczne objęcie diecezji

Z punktu widzenia prawa kanonicznego istotnym elementem objęcia rządów w diecezji jest ceremonia, w której biskup nominat pokazuje stosowne dokumenty kolegium konsultorów w obecności kanclerza kurii, zostaje odczytany list apostolski informujący o nominacji na biskupa diecezjalnego, a członkowie kolegium konsultorów stwierdzają autentyczność dokumentów i podpisują protokół kanonicznego przekazania władzy w diecezji.
W przypadku ingresu bp. Stefana Regmunta ten akt prawny odbył się na plebanii katedralnej bezpośrednio przed Eucharystią, a został zwieńczony na początku Mszy św. podpisaniem protokołu na oczach wszystkich, którzy zgromadzili się w katedrze.

Pastorał i katedra

Po podpisaniu dokumentów abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce, przekazał nowo mianowanemu biskupowi zielonogórsko-gorzowskiemu pastorał i wprowadził go na miejsce, gdzie znajduje się katedra biskupia. Jest to jedno z najważniejszych miejsc w kościele katedralnym.
Te symboliczne czynności podkreśliły fakt, że od tego momentu bp Stefan Regmunt jest pasterzem ludu tej diecezji i - zajmując katedrę - obejmuje misję nauczania tegoż ludu.

Reklama

Homagium

Gdy już bp Regmunt z pastorałem w ręku stanął na katedrze, podeszli do niego przedstawiciele diecezji - biskup pomocniczy, przedstawiciele kapituł gorzowskiej i zielonogórskiej, duchowieństwa diecezjalnego i zakonnego, sióstr zakonnych oraz wiernych świeckich, aby złożyć homagium.
Homagium to uroczysty gest posłuszeństwa i szacunku wobec nowego pasterza. Ponieważ biskup jest widocznym znakiem obecności Jezusa Chrystusa, gest ten jest wyrazem całkowitej ufności wobec Chrystusa.

Goście

Ingres jest świętowaniem. Prawdziwe świętowanie jest wtedy, gdy uczestniczy w nim wiele osób. 19 stycznia do katedry przybyło naprawdę wielu gości. Samych biskupów było 27, a iluż księży, sióstr i braci zakonnych, iluż gości oficjalnych, przedstawicieli władz, różnych instytucji i przede wszystkim iluż zwykłych ludzi. Bo w gruncie rzeczy niezależnie od tego, jak długo przemawiają biskupi i inne osoby oficjalne (a w katedrze przemawiali naprawdę długo), to zwykli ludzie, którzy wierzą w Boga, są w Kościele najważniejsi.

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ks. Marek Studenski: Naukowiec ujawnił sekrety świętych

2024-05-16 09:10

Materiał prasowy

Poznaj opinię o świętych, których rękopisy ujawniły nieznane oblicza ich dusz. Skłonności do złego, ukryte grzeszne pragnienia - to wszystko zostało odkryte dzięki pracy włoskiego zakonnika, Girolama Morettiego

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia, to musimy wdychać Ducha Świetego

2024-05-18 08:32

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Zaszczytna służba. Ustanowienie 215 lektorów

2024-05-19 11:10

Paweł Wysoki

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj