Reklama

Kolęda - czas oczekiwanego spotkania

Niedziela łódzka 6/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

WALDEMAR DOMAŃSKI: - Kończy się już kolęda, czas tradycyjnych spotkań duszpasterza z wiernymi. Do jakich czasów sięga zwyczaj kolędy? Jakie historyczne uzasadnienia kryją się za tym zwyczajem?

KS. MARIAN FAŁEK: - Najstarsza znana mi informacja pisana o kolędzie pochodzi z 1607 r. Została zapisana w dokumentach Synodu w Piotrkowie Tryb. Dokument ten poleca wszystkim proboszczom osobiste bądź przez godnego zastępcę udanie się w okresie noworocznym do domów swoich wiernych. Celem tych odwiedzin była wspólna modlitwa o błogosławieństwo Boże dla rodziny, ale również karcenie za błędy oraz napominanie do powrotu na drogę cnoty. Wspomniane postanowienie Synodu było prawnym usankcjonowaniem tego, co faktycznie istniało już o wiele wcześniej. Zwyczaj odwiedzin kolędowych zrodził się już w średniowieczu, choć nie zawsze istnieją na ten temat źródła pisane.

- W jakich ramach czasowych odbywa się kolędowanie?

- Zwykle zaczyna się po Bożym Narodzeniu i trwa do końca stycznia. W parafiach wielkomiejskich kolędowanie trwa często dłużej, ze względu na wielkość parafii. W Wygiełzowie zaczynam kolędę dwa dni po Bożym Narodzeniu i kończę w końcu stycznia.

- Czym jest właściwie dla Księdza Kanonika kolęda? Jakie zwyczaje jej towarzyszą?

- Dla mnie kolęda jest czasem radości i oczekiwania na miłe spotkanie z wiernymi: dorosłymi, młodzieżą, dziećmi. Jako duszpasterz zawsze jestem oczekiwany już przed domostwami. Gospodyni i gospodarz prowadzą mnie do przygotowanego odświętnie pokoju. Zawsze też jestem odprowadzany do następnego domu. Spotkanie kolędowe poza wspólną modlitwą i udzieleniem błogosławieństwa dla całej rodziny jest okazją do szczerej rozmowy z członkami rodziny: rodzicami, dziećmi, czasem z chorymi. Odnoszę wrażenie, że wierni naprawdę szukają u swego duszpasterza rady na codzienne kłopoty i duchowego wsparcia w przeciwnościach. Kolęda jest też okazją do złożenia ofiary na potrzeby parafii. Ofiary złożone z racji kolędy mają duże znaczenie dla parafialnego budżetu. Ofiary z tacy bowiem wystarczają jedynie na bieżące potrzeby, pensje i ubezpieczenia pracowników. Natomiast wszelkie inwestycje i remonty opłacane są z tego rodzaju nadzwyczajnych datków.

- Czy ktoś to kontroluje, czy istnieje jakaś księgowość?

- Tutaj panuje pełna jawność. Każdy datek złożony z racji kolędy czy przy innej okazji jest księgowany. Zawsze też sporządzam roczne sprawozdanie z otrzymanych i wydanych pieniędzy, które przedstawiam następnie parafianom. To oni przecież utrzymują parafię i kościół.

- Ile rodzin nie przyjmuje księdza po kolędzie?

- W naszej parafii jest 19 wiosek, w których mieszka 1990 wiernych, 440 rodzin. Jedynie nieliczne rodziny nie przyjmują księdza. Nieraz chodzi tu o osoby samotne, przeżywające różnorakie trudności. Żałuję, że nie mogę się z nimi spotkać, bo może właśnie dla nich odwiedziny kapłana byłyby bardzo potrzebne. Na szczęście są to przypadki bardzo nieliczne. Nie muszę więc wysyłać przed kolędą ministranta z zapytaniem, czy dana rodzina przyjmuje po kolędzie.

- Odwiedziny całej prawie parafii to wielki wysiłek fizyczny i duchowy. Dziękuję Księdzu Kanonikowi za rozmowę i życzę potrzebnych sił i dobrego zdrowia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Mewa na dachu Kaplicy Sykstyńskiej "królową" mediów społecznościowych

2025-05-07 22:16

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

Mewa siedząca długo na dachu Kaplicy Sykstyńskiej koło komina stała się w środę "królową" mediów społecznościowych. Obraz komina wraz z czuwającym przy nim pokaźnej wielkości ptakiem transmitowały przez ponad trzy godziny media na całym świecie dzięki zainstalowanej tam watykańskiej kamerze.

Więcej ...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

2025-05-06 07:32

Adobe Stock

Siedmiu młodych zakonników z nigeryjskiej wspólnoty Braci Mniejszych Kapucynów zginęło w wypadku drogowym, do którego doszło w sobotę na południu w górzystej części Nigerii.

Więcej ...

Zaproszenie na Ogólnopolską Pielgrzymkę osób modlących się za kapłanów

2025-05-08 16:33

BMWK

Betańska Misja Wspierania Kapłanów – BMWK, która jest dziełem prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Rodziny Betańskiej, organizuje Ogólnopolską pielgrzymkę osób modlących się za kapłanów. Odbędzie się ona 14 czerwca 2025 r. roku na Jasnej Górze. Tematem przewodnim pielgrzymki jest hasło: „Dla nas kapłan, z nami brat”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...