Reklama

Kardynał Stefan Wyszyński - świadek wiary (cz. 137)

Przed wyjazdem na Sobór

Niedziela gnieźnieńska 37/2000

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ostatnie dni września i pierwsze października 1962 r. były dla kardynała Stefana Wyszyńskiego niezwykle wypełnione rozmaitymi zajęciami. 5 października wyjeżdżał na rozpoczęcie II Soboru Watykańskiego, i obrady jego pierwszej sesji. Pobyt w Rzymie miał trwać ponad dwa miesiące. Nic więc dziwnego, że Ksiądz Prymas chciał załatwić najważniejsze sprawy Kościoła w Polsce i dwóch podległych mu archidiecezjach: gnieźnieńskiej i warszawskiej.

Jednocześnie wiele uwagi poświęcił wyjaśnianiu wiernym potrzeby Soboru. Mówił o tym między innymi w kazaniach wygłoszonych: 25 września w kościele akademickim pw. Świętej Anny w Warszawie i 1 października w Bazylice Prymasowskiej w Gnieźnie. Tym sprawom był także poświęcony list pasterski Episkopatu Polski do duchowieństwa i wiernych zatytułowany: "Przed wyjazdem na Sobór Watykański II", który Ksiądz Kardynał podpisał do rozpowszechnienia 30 września.

Oprócz odpowiedzi na pytanie sformułowane w liście Episkopatu: Dlaczego w obecnych tak zawiłych i tak zmiennych czasach zabrał się Kościół święty do tak trudnych zadań? nauczanie Prymasa Tysiąclecia było zachętą do włączenia się w dzieło soborowe. Była to jego niezwykle oryginalna myśl, która płynęła z prośby papieża Jana XXIII o modlitwę za Sobór.

Zgodnie z jego intencjami biskupi polscy zarządzili, by od 2 października przez dziewięć dni poprzedzających otwarcie Soboru we wszystkich katedrach, świątyniach parafialnych, zakonnych i rektorskich oraz kaplicach publicznych odprawiono Nowennę do Ducha Świętego. Inicjatywą zaś szczególną było "Czuwanie soborowe z Maryją Jasnogórską". Trudno dokładnie określić, kiedy zrodził się pomysł takiego modlitewnego wsparcia Soboru. Nie ulega wątpliwości jednak, że inspiracją był fakt, iż podczas lutowej sesji przygotowawczej do Soboru Watykańskiego II papież Jan XXIII oddał wszystkie prace soborowe pod szczególną opiekę Czarnej Madonny. Ksiądz Prymas odczytał to jako wyjątkowe zobowiązanie dla Polaków. Postanowił, że od 11 października do 8 grudnia, a więc w okresie obrad pierwszej sesji we wszystkich parafiach odbywać się będą modły pod hasłem "Czuwanie soborowe z Maryją Jasnogórską". Takie czuwanie odbywać się miało w tym czasie jeden raz i miało trwać całą dobę. Poszczególne diecezje ustaliły kalendarz, według którego kolejne parafie miały podjąć czuwanie i modlić się o łaski dla Soboru. W całej Polsce w ten sposób codziennie modliło się w intencji Soboru Watykańskiego II od 30 do 50 wspólnot parafialnych.

Ksiądz Prymas i polscy biskupi wzywali, w ślad za Ojcem Świętym Janem XXIII, do pokuty i umartwień ofiarowanych w intencji Soboru.

Wszystkie te inicjatywy Księdza Prymasa świadczą o jego głębokiej wierze i świadomości, że wszystko jest w rękach Boga oraz o przekonaniu o wielkiej sile modlitwy. Ale tak już Bóg postanowił, że w normalnych planach Opatrzności otrzymujemy łaskę za pośrednictwem modlitwy. Łaskawość Boża w stosunku do przebiegu Soboru będzie uzależniona od modlitw świata chrześcijańskiego. Innym słowy: zmiłowanie Boże dla świata zależy od żarliwości naszych modlitw i ich skuteczności.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

XIV Konwencja Stanowa w Polsce - Rycerzy Kolumba

2024-05-19 08:24

Facebook/Rycerze Kolumba w Polsce

Rycerze Kolumba zwołali XIV Konwencję Stanową Zakonu, w tym roku odbywa się ona w Licheniu.

Więcej ...

Dary Świętego Ducha

Zesłanie Ducha Świętego z podkarpackiej cerkwi

Arkadiusz Bednarczyk

Zesłanie Ducha Świętego z podkarpackiej cerkwi

Zesłanie Ducha Świętego kończy okres wielkanocny i upamiętnia narodziny i posłannictwo Kościoła. Tradycja ludowa rozmaicie upiększała tę uroczystość. Niekiedy spod stropu kościelnego spadał deszcz kwiatów symbolizujących dary Ducha Świętego. Wypuszczano również gołąbki – symbole Ducha Świętego.

Więcej ...

Jasna Góra: Rozpoczęła się 100. Pielgrzymka Służby Zdrowia

2024-05-19 09:02

BPJG

Apel Jasnogórski rozpoczął 100. Pielgrzymkę Służby Zdrowia. Poprowadził go przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia bp Romuald Kamiński. Zawierzył Maryi Jasnogórskiej wszystkich, którzy służą na co dzień życiu i zdrowiu Polaków, także Polskie Towarzystwo Opieki Duchowej w Medycynie. Modlił się o pokój w Ukrainie i w Ziemi Świętej; „o jak najlepsze wywiązanie się nas jako chrześcijan wobec sióstr i braci cierpiących z racji barbarzyństwa wojny, o odnowienie człowieka, o nową kulturę codziennego życia, delikatność i współczucie w relacjach międzyludzkich; o kulturę cywilizacji miłości”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli