Reklama

Złoty jubileusz Chóru im. św. Cecylii

Czas to przestrzeń życiowa, w której się poruszamy, dana przez Stwórcę do wykorzystania. W niej kształtujemy swoje życie i życie naszych najbliższych, budujemy dzieła, które trwają dłużej niż my sami. Trwałość tych dzieł zależy od ich wartości i przydatności. Szczególnie ważne są te, które służą społeczeństwu przez wiele lat, które dają radość życia, budzą nadzieję, a czerpią swą moc i siłę przetrwania ze wspólnego wysiłku i modlitwy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Takim dziełem stało się utworzenie w 1958 r. w Sanoku przy parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, z inicjatywy proboszcza ks. Stanisława Gajeckiego, chóru parafialnego mieszanego w składzie ok. 40-osobowym pod batutą organisty Antoniego Wojewody.
A oto nadszedł 2008 r. Czas, który wymierzył pół wieku od tamtych pierwszych dni. Trzeba przyznać, że tylko determinacja twórców tego dzieła, pasja życiowa i nieustanna praca oraz troska o jego trwanie, osłodzona chwilami przeżytych wspólnie pięknych dni, a także nieustanna modlitwa zanoszona do Boga, Jego Matki i św. Cecylii utrzymały to dzieło do obecnych czasów. Trzeba też powiedzieć, że nigdy tego typu praca nie była łatwa ani lekka, zmieniały się bowiem ustroje i nastroje społeczeństwa, a chór trwał. Jego mocą były nadzieja zawarta w arcydziełach muzycznych licznych kompozytorów, siła pieśni ludowej bogatej w prawdę uczuć ludzkich i wiarę w Boga, jedynego dawcę życia, miłosiernego i cierpiącego za nas Syna, a także cześć dla Matki Stworzyciela tkwiąca w polskim narodzie. Chór emanował bogactwem pieśni religijnej i patriotycznej, wszak miłość ojczyzny była pochodną uczuć religijnych. Chór, który od początku brał udział we wszystkich ważnych uroczystościach religijnych, a następnie patriotycznych, wyśpiewywał chwałę Pana, umacniał nadzieję i uczył, jak kochać rodzinny kraj. Przygarniał młodych i przez regularne ćwiczenia na próbach wdrażał do obowiązków życiowych. Podczas jego istnienia przez skład ok. 40-osobowy przeszło ponad 400 osób. Za tych, którzy od nas odeszli, modliliśmy się we wspomnienie patronki św. Cecylii 22 listopada 2007 r. Po Mszy św. koncelebrowanej, którą odprawił w intencji członków chóru proboszcz ks. Piotr Buk, uświetnionej krótkim koncertem, a następnie w nabożeństwie wspominkowym przypomniane zostały nazwiska i imiona 58 osób, które od nas odeszły po nagrodę, którą przygotował dla nich Pan.
Jubileusz ma to do siebie, że zawsze trzeba spojrzeć na początek dzieła, by móc należycie ocenić przebyty okres.
Dzięki wielkiemu zaangażowaniu założycieli i chórzystów pierwsze misterium kolędowe zostało wystawione w okresie świąt Bożego Narodzenia 1958 r. Następnym ważniejszym wydarzeniem było opracowanie i wykonanie w czasie procesji Bożego Ciała w 1959 r. responsoriów ks. E. Gruberskiego. Dla wszystkich rozpoczęła się systematyczna praca nad doskonaleniem głosów i opracowywaniem utworów przeznaczonych do wykonania podczas uroczystości kościelnych. W miarę upływu czasu chór wzbogacał swój repertuar. W początkowym okresie zmieniali się także dyrygenci chóru. Od października 1960 r. przez okres 6 miesięcy chór prowadził znawca muzyki rejent Bronisław Filipczak, następnie - od 1961 r. prowadzenie objął Eugeniusz Rakowski, który został równocześnie organistą parafii. W latach 1974-76 chór prowadził katecheta parafialny ks. Feliks Kwaśny (obecnie archiprezbiter i proboszcz parafii pw. Chrystusa Króla w Sanoku), zaś akompaniament należał do organisty Eugeniusza Rakowskiego. Po jego odejściu do parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Sanoku chórowi akompaniowała siostra zakonna Halina Nikodem. Od 1980 r. funkcję dyrygenta chóru objął ponownie Antoni Wojewoda, organista w parafii, i od tego czasu rozpoczęły się regularne próby dwa razy w tygodniu. Okres od 1981 r. do dnia dzisiejszego odznacza się bardzo aktywną pracą chóru. Włączali się w jego pracę ks. prał. Kazimierz Pyś i ks. prał. Kazimierz Pszon. Obecny gospodarz parafii ks. Piotr Buk również interesuje się pracą chóru, służy radą, pomocą, uczestniczy w pielgrzymkach chóru i udostępnia dla jego występów Dom Kultury „Caritas” - zabytkową budowlę, w której ostatnio przeprowadzone zostały niezbędne poważne remonty, konieczne do wystawiania spektakli i koncertów.
Z inicjatywy Antoniego Wojewody, we współpracy z członkami założycielami chóru, powstało w 1995 r. Katolickie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w Sanoku, zarejestrowane jako osoba prawna, posiadające swój statut, którego celem jest m.in. opieka na Chórem im. św. Cecylii. W ramach działalności tego towarzystwa organizowane są konkursy pieśni maryjnych przeznaczone dla dzieci z różnych grup wiekowych oraz utalentowanej młodzieży, mające na celu przegarnięcie do pracy w chórze młodzieży ze szkół średnich, która może podołać opanowaniu bardziej skomplikowanego repertuaru. W koncertach finałowych bierze udział także chór. W skład chóru wschodzą grupy wokalne i soliści, w koncertach okolicznościowych - noworocznych i z okazji uroczystości narodowych - chórowi towarzyszy akompaniament Zespołu Smyczkowego „Con Amore”, który prowadzi Grażyna Dziok. Nowością stało się także opracowanie w formie scenicznej słowno-muzycznej w kostiumach „Jasełek polskich” oraz „Męki Pańskiej według św. Mateusza”. Spektakle te cieszyły się zawsze wielką popularnością wśród społeczeństwa Sanoka. W swoim repertuarze chór ma pieśni w językach: polskim, niemieckim, francuskim i po łacinie. Zapraszany jest do miast partnerskich: Reinheim w Niemczech, Cestas we Francji, Vranowa na Słowacji, wyjeżdża z pielgrzymkami do Lourdes, Fatimy, Wilna, a wszędzie niesie ze sobą bogactwo pieśni polskiej, utworów klasycznych oraz ludowych, wzbogaconych dodatkami w języku gospodarzy. Tym samym kształtuje wśród obcokrajowców obraz naszej kultury, jest ambasadorem, dając świadectwo polskiej pobożności i miłości ojczyzny.
Jubileusz rozpoczęto wystawieniem 6 stycznia w Domu Kultury „Caritas” „Jasełek polskich” z udziałem chóru, grup wokalnych i tanecznych. Obecni na premierze serdecznie i gorącymi brawami nagrodzili wykonawców za wspaniałą grę, talenty aktorskie i pięknie wyśpiewane kolędy.
W dalszym programie obchodów jubileuszu powtórzono „Jasełka polskie”, zaś w okresie wielkanocnym zostanie wykonana „Pasja według św. Mateusza” w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sanoku, opracowany zostanie program koncertu maryjnego z okazji IV Konkursu Pieśni Maryjnej Sanok 2008, będziemy uczestnikami uroczystej Mszy św. w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze, planowany jest także wyjazd do Reinheim i Rzymu. Zakończeniem uroczystości będą koncert jubileuszowy w sanockim Domu Kultury oraz uroczysta Msza św. połączona z koncertem w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sanoku.
W opracowaniu znajduje się „Kronika 50-lecia Chóru im. św. Cecylii” - duże, bogato ilustrowane wydawnictwo obejmujące cały okres działalności chóru.
Ta olbrzymia praca społeczna jest niezmiernie cenna, jest dowodem na to, że nie samym chlebem żyje człowiek, i oby te wartości zostały docenione.
Dziś z radością możemy zaśpiewać:
Pragniemy Ci dziękować, Boże,
Za jubileusz 50 lat!
Za czas przeżyty blisko Ciebie
W barwach melodii, w blasku
gwiazd!
I jeszcze jedno podziękowanie chcemy wyrazić budowniczemu tego dzieła - dyrygentowi Antoniemu Wojewodzie, którego trud, poświęcenie i talent twórczy kształtowały przez lata dzisiejsze oblicze naszego chóru.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem życia skorzystało w ub.r. z tabletki "dzień po"

2024-03-27 09:25

Adobe Stock

Minister zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że w ubiegłym roku 15-latki stanowiły 2 proc. osób korzystających z tabletki "dzień po". Dodała, że w tym czasie 1937 osób między 15. a 17. rokiem życia skorzystało z tabletki "dzień po".

Więcej ...

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną ciszę Ciemnicy

Karol Porwich/Niedziela

Święte Triduum – dni, których nie można przegapić. Dni, które trzeba nasączyć modlitwą i trwaniem przy Jezusie.

Więcej ...

Irlandczycy bronią matek i nie chcą zmiany definicji rodziny

2024-03-27 17:17

Adobe Stock

Zdecydowana większość Irlandczyków opowiedziała się przeciw poszerzeniu definicji rodziny i usunięciu z irlandzkiej konstytucji istotnego zapisu o powadze macierzyństwa. Tamtejsi katolicy mówią o „wielkim zwycięstwie zdrowego rozsądku”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł ks. Roman Kneblewski

Kościół

Zmarł ks. Roman Kneblewski

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Wiara

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...