Reklama

Wszyscy dla wszystkich

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z pewnością nie ma wśród nas osoby, która nie zetknęłaby się z ubogim i potrzebującym człowiekiem. Wiele razy zastanawialiśmy się, jak postąpić, widząc żebrzącego na ulicy czy przed kościołem. Problem bardzo delikatny, lecz wciąż nasilający się. Dlatego też w niedzielę 13 stycznia ks. Roman Mrosczok zaprosił przedstawicieli parafialnych grup charytatywnych z dekanatów bydgoskich do siedziby Caritas na spotkanie poświęcone pomocy potrzebującym.

Całość poprzedziła Msza św. w kościele pw. św. Józefa. Niestety, na zaproszenie odpowiedziało tylko ok. 70 osób z 20 parafii. Ogromna szkoda, ale podwaliny są!

"Nie ma wątpliwości, że to właśnie parafie - osoby duchowne we współpracy z parafianami - najlepiej wiedzą komu i jaka potrzebna jest pomoc - podkreśla ks. Roman Mrosczok. - Stąd też zaproszenie do tworzenia i aktywnego działania parafialnych grup charytatywnych. Statut Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej wyraźnie mówi, że "podstawową jednostką organizacyjną Caritas AG jest Parafialny Zespół Caritas - mówi ks. Roman. - Powinien on powstać przy każdej parafii, prowadzonej przez duchowieństwo diecezjalne, jak i zakonne".

Tymczasem do dzisiaj w grodzie nad Brdą nie ma ani jednego parafialnego Zespołu Caritas. Są co najwyżej parafialne grupy charytatywne, a i to nie we wszystkich parafiach. "Wiele z tych grup pracuje bardzo dobrze - zauważa Ksiądz Dyrektor - ale to wszystko jeszcze nie wystarcza. Potrzebna jest współpraca i pewna koordynacja, a nie zawsze przedstawiciele parafii do końca wiedzą, czym zajmuje się centrala bydgoskiej Caritas" .

Dlatego też uczestnicy spotkania dowiedzieli się o dokonaniach bydgoskiej Caritas oraz o możliwościach współpracy na szczeblu lokalnym. Szef bydgoskiego oddziału pokazał nowo otwartą świetlicę i cały dom. Wspomniał, że w 2001 r. bydgoska Caritas wydała ok. 50 ton odzieży ( nie wliczając w to powodzi) oraz przekazała ponad 100 tys. zł na indywidualną pomoc. Do tego trzeba doliczyć prowadzenie Centrum Pomocy Bezdomnym "Betlejem", Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego, organizację wypoczynku dla dzieci, remonty oraz opłaty związane z funkcjonowaniem oddziału.

Jak tworzyć Parafialne Oddziały Caritas? Kto może je prowadzić? Na jaką pomoc mogą liczyć ze strony Caritas? To tylko niektóre pytania zadawane na spotkaniu. Na naszych łamach postaramy się krótko na nie odpowiedzieć. Będziemy także, w miarę naszych możliwości, informowali o powstających Zespołach Caritas, ich osiągnięciach oraz trudnościach i wątpliwościach.

Wiadomą sprawą jest, że aby utworzyć Parafialny Zespół Caritas, muszą znaleźć się "Boży szaleńcy", którzy przy akceptacji proboszcza i jego wsparciu będą chcieli pomóc fizycznie, intelektualnie, duchowo, a także materialnie. Należy zaznaczyć, że warunkiem powstania Zespołu jest pisemne zgłoszenie jego powołania przez proboszcza i zatwierdzenie przez Dyrektora Caritas AG. Zespół Caritas działa w oparciu o postanowienia Statutu Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Jego członkiem może być każdy. Zespoły z założenia mają skupiać jak największą rzeszę osób, gdyż w ten sposób można m.in. więcej widzieć i robić. A jak zapewnia Szef bydgoskiej Caritas, zawsze można liczyć na jej pomoc.

Głównym celem PZC jest niesienie pomocy potrzebującym, zamieszkałym na terenie parafii, bez względu na ich wyznanie i przekonania, m.in. poprzez mobilizowanie wspólnoty parafialnej do wspierania działalności charytatywnej ofiarami, czynem, modlitwą, zbieranie informacji o potrzebujących wsparcia i rozpoznawanie zasadności zgłoszeń. W sposób szczególny Zespół obejmuje swoim działaniem potrzebujące opieki osoby samotne, starsze, chore, niepełnosprawne, rodziny wielodzietne żyjące w ubóstwie, osoby ubogie samotnie wychowujące dzieci, ludzi uzależnionych - alkoholików, narkomanów i ich rodziny.

Takich osób nie brakuje w naszych parafiach! Nie należy więc się oglądać jeden na drugiego, czekać aż inni za mnie pomogą. Potrzebujących jest wielu. Chcących pomóc także. Do dzieła, a właściwie - do Zespołu. Czy trzeba tu coś jeszcze dodawać?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo: Bóg wszedł w moje życie i zamienił smutki w radość

Iwona Pietrala

archiwum prywatne Iwony Pietrali

Iwona Pietrala

Wokalistka, autorka tekstów muzycznych. O zaufaniu Bogu i przejściu z ciemności do życia Iwona Pietrala opowiada Angelice Kaweckiej.

Więcej ...

Abp Adrian Galbas założył konto na X. Jest już pierwsze nagranie

2025-01-07 16:06
Abp Adrian Galbas założył konto na portalu X

x.com/AbpGalbas

Abp Adrian Galbas założył konto na portalu X

„Dzień dobry, fajnie Was widzieć w nowym miejscu, w nowy sposób i w nowej formie” – tak zaczyna się nagranie, które jako pierwsze zamieścił nowy arcybiskup warszawski na platformie X.

Więcej ...

ŚDM Seul 2027: trwa konkurs na hymn, który „zjednoczy serca młodych ludzi”

2025-01-07 19:59
ŚDM w Lizbonie

Vatican Media

ŚDM w Lizbonie

Komitet Organizacyjny Światowych Dni Młodzieży Seul 2027 zaprasza do udziału w konkursie na hymn spotkania młodych, które odbędzie się w stolicy Korei pod hasłem: „Odwagi! Ja zwyciężyłem świat (J 16, 33)”.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Tragiczny wypadek na Lubelszczyźnie; nie żyje proboszcz...

Kościół

Tragiczny wypadek na Lubelszczyźnie; nie żyje proboszcz...

Pozwólmy, by Boże Słowo było słuchane i słyszane

Wiara

Pozwólmy, by Boże Słowo było słuchane i słyszane

Warszawscy urzędnicy chcieli zdjąć krzyż z sali obrad....

Kościół

Warszawscy urzędnicy chcieli zdjąć krzyż z sali obrad....

Watykan: Po raz pierwszy w historii kobieta została...

Kościół

Watykan: Po raz pierwszy w historii kobieta została...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

Aspekty

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Wiadomości

11 stycznia 2025 r. wejdą w życie zmiany w prawie...

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

Wiadomości

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi?

Wiara

K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi?