Reklama

Za 100 dni matura!!!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Blisko 600 młodych Polaków uczestniczyło 26 stycznia w corocznej studniówce szkół polonijnych w Chicago.
Studniówka to piękny zwyczaj polski, który w Chicago kultywowany jest od 15 lat. Wtedy to pewna mama zapragnęła, aby w szczególny sposób uczcić ostatni rok nauki swojej córki w polskiej szkole średniej. Pomysłem tym podzieliła się ze swoją przyjaciółką, a że co dwie głowy to nie jedna, panie wpadły na prosty i zarazem genialny pomysł, aby zrobić to podobnie jak robi się to w Polsce. I tak 15 lat temu została zorganizowana pierwsza Studniówka Polonijna w Chicago. Owymi paniami były Maria Gliszcz i Grażyna Migała, a pierwszą szkołą organizującą Studniówkę Polonijną była Szkoła im. Mikołaja Kopernika.
Z pomocą przyszło Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w Ameryce. Do poloneza stanęło wówczas dokładnie tyle osób ile dni pozostaje wtedy maturzystom do matury - 100 dni, 100 par.
Studniówki Polonijne w Chicago po latach nabrały rozmachu. Gromadzą maturzystów ze wszystkich szkół polonijnych. Organizowane są nadal pod patronatem Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Ameryce, a funkcja gospodarza przypada co roku innej szkole polonijnej. W tym roku z dużym sukcesem pełniła ją Polska Szkoła im. św. Faustyny z Lombard. Gospodynią wieczoru była absolwentka szkoły Agnieszka Ptasznik, która obecnie pełni funkcję asystentki prokuratora stanowego Illinois Lisy Madigan. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło prezes ZNP Heleny Ziółkowskiej i konsula generalnego RP w Chicago Zygmunta Matyni. Inwokację wygłosił dyrektor Polskiej Misji Trójcy Świętej ks. Andrzej Maślejak.
Dyrektor szkoły im. św. Faustyny Barbara Musiał wraz z zespołem organizacyjnym zatroszczyła się także o ubogacenie całości programem artystycznym, na który złożyły się występy zespołu tanecznego „Lechici”, działającego przy Związku Harcerstwa Polskiego w Chicago. Po pokazie tańców ludowych przyszedł moment, aby poloneza, bez którego tak trudno przecież wyobrazić sobie prawdziwą studniówkę, czas zacząć. „Lechici” najpierw sami po mistrzowsku zatańczyli „chodzonego”, po czym na parkiet zaprosili przedstawicieli nauczycieli, rodziców, uczniów i zaproszonych gości.
A potem na parkiet nikogo już nie trzeba było zapraszać, bo tegoroczni maturzyści po pierwszych taktach muzyki w mgnieniu oka, żywiołowo nim zawładnęli.
Wiele emocji wzbudziło losowanie stypendium dla najlepszego ucznia. W tym roku zdobywcą nagrody - wyjazdu do Rzymu - była Natalia Medrecka ze szkoły działającej przy Misji Trójcy Świętej w Chicago. Wybrano ją spośród 29 uczniów reprezentujących wszystkie obecne na studniówce szkoły polonijne.
Kim są polonijni maturzyści? Część z nich urodziła się w Polsce, część w USA. Większość uczęszcza do szkół polskich już od szkoły podstawowej. Na pytanie czy lubią sobotnie ranki spędzać w szkole większość odpowiada, że różnie to bywa. Ale większość jest dumna, że wytrwała aż do matury. Czy boją się egzaminu dojrzałości? Raczej nie. Marzenia mają takie jak większość nastolatków: chcą być bogaci, sławni, skończyć dobre studia, a w przyszłości mieć piękne domy, szczęśliwe rodziny i ładne samochody. Ale nie tylko, pragną też, aby na świecie nie było wojen, głodu i wyzysku słabszych przez silniejszych. Chcą żyć w świecie bezpiecznym i dobrym. Tak, jak młodzi odkąd istnieje świat oni także mają swoje ideały.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Więcej ...

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego życia

2024-04-15 13:31

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 15, 18-21.

Więcej ...

O Świętogórska Panno z Gostynia, módl się za nami...

2024-05-04 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Piąty dzień naszego majowego pielgrzymowania pozwala nam stanąć na gościnnej ziemi Archidiecezji Poznańskiej. Wśród wielu świątyń, znajduje się Świętogórskie Sanktuarium, którego sercem i duszą jest umieszczony w głównym ołtarzu obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem i kwiatem róży w dłoni.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...