Reklama

20 lat polskiej misji duszpasterskiej na Trójcowie w Chicago

Ostoja polskości

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ten Kościół, który tu budujecie będzie na zawsze kościołem katolickim i polskim” - tak brzmiały słowa arcybiskupa Symona, wypowiedziane w październiku 1906 r. w dniu konsekracji kościoła Świętej Trójcy w Chicago. Tak też było. W latach 20. i 30. XX wieku parafia liczyła ponad 15 tys. wiernych. Była ona ośrodkiem życia religijnego, narodowego i oświatowego Polaków mieszkających w Chicago. Jednak zmiany urbanizacyjne lat 50. minionego wieku, imigracja wielu polskich rodzin na przedmieścia spowodowała osłabienie i upadek życia parafii. Podejmowano różne próby ratowania wspólnoty przed zamknięciem, jednak stale malała liczba wiernych.
Nową kartę w historii parafii Świętej Trójcy rozpoczął dekret kard. Josepha Bernardina z września 1987 r. Na mocy tego dokumentu ustanowiona została Polska Misja Duszpasterska w Chicago, która otrzymała historyczną świątynię pod wezwaniem Świętej Trójcy, a pracę w niej powierzono księżom z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Od tej chwili w kościele tym wszystkie Msze św. i nabożeństwa są sprawowane w języku polskim.
Pierwszym dyrektorem Misji został ks. Władysław Gowin SCh. Objął on swoją funkcję 14 lutego 1988 r. i pełnił nieprzerwanie 14 lat. Ks. Gowin miał trudne zadanie odbudowania wspólnoty. Drogą radiową zachęcał on Polaków z całej aglomeracji chicagowskiej do przyjazdu na Trójcowo. I wspólnota zaczęła się rozwijać. Rozpoczęto najbardziej konieczne remonty prawie stuletnich budynków. Z dolnego kościoła uczyniono salę parafialną, w której przy niedzielnej kawie wciąż spotykają się parafianie. Styl pracy ks. Gowina przyciągał coraz więcej osób do kościoła. W pracy wspierały księży przybyłe w 1989 r. Siostry Misjonarki Chrystusa Króla. Ksiądz Dyrektor zapraszał na Trójcowo wiele znanych osobistości zarówno z Polski jak i innych krajów. Wśród gości byli m.in.: kard. H. Gulbinowicz, bp. Sz. Wesoły, abp J. Kowalczyk - nuncjusz apostolski w Polsce, Prymas Polski kard. J. Glemp, kard. J. Bernardin i kard. F. George O.M.I. Wśród osób świeckich Trójcowo odwiedzili: Franciszek Gajowniczek, Jim Edgar, Lech Wałęsa, Jarosław Kaczyński i wielu innych.
Wznowione zostały rekolekcje, uroczyste Msze św. z okazji polskich świąt narodowych, wprowadzono procesję Bożego Ciała i Drogę Krzyżową ulicami miasta.
Przy Misji powstały: Polonijna Orkiestra Dęta Trójcowo, młodzieżowa grupa modlitewna, liturgiczna służba ołtarza, Zespół Pieśni i Tańca „Lajkonik”, Kręgi Domowego Kościoła, Schola Dziecięca „Dzieci Pana Boga”, chór „Śpiewajmy Panu”. Założona też została w 1992 r. Polska Szkoła Sobotnia. W parafii zostały reaktywowane Koła Żywego Różańca i Rada Parafialna, która pełni funkcję doradczą dla proboszcza. Od 10 czerwca 1990 r. rozwojowi Polskiej Misji Duszpasterskiej patronuje Ta, którą Bóg wybrał na Matkę swojego Syna. To w tym dniu kardynał Bernardin poświęcił figurę Matki Bożej Królowej Emigrantów, którą w Polsce wykonał profesor Wiktor Zin. Została ona umieszczona na froncie kościoła nad głównym wejściem. Jest ona widoczna z daleka i jest zaproszeniem skierowanym do każdego Polaka, który tutaj na emigracji szuka korzeni swojej tożsamości. To Maryja zaprasza, aby wejść w progi tej świątyni i oddać cześć Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu.
W wrześni 2002 r. duszpasterzem wspólnoty na Trójcowie został ks. Paweł Bandurski. Nowy dyrektor położył duży nacisk na duchowy rozwój wspólnoty. Swą posługę rozpoczął zawierzając parafię Niepokalanemu Sercu Maryi. Rozpoczęła też peregrynację figura Matki Bożej Fatimskiej wśród rodzin parafii. Wprowadzone zostały dodatkowe Msze św., pierwszopiątkowe - z prośbą o uzdrowienie, pierwszosobotnie - do Matki Bożej Fatimskiej, w środę wieczorem - Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W tygodniu i w niedziele przed każdą Mszą św. jest wystawiony Najświętszy Sakrament, a w piątki w godz. od 3 do 8 pm - daje to możliwość adoracji Jezusa Eucharystycznego, powierzania Mu swoich codziennych problemów, trosk i zmartwień. Powstały nowe Koła Żywego Różańca: dzieci, ministrantów, młodzieży młodszej i dorosłych. Członkowie Róż swoją modlitwą, szczególnie przed Eucharystią o 10.30, włączają potrzeby całej parafii zarówno materialne, jak i duchowe, wypraszają łaskę powołań i ducha wzajemnego zrozumienia i miłości dla członków wspólnot. Modlitwa daje członkom parafii poczucie tworzenia jednej rodziny, w której członkowie modląc się za siebie nawzajem zbliżają się do Boga. W naszym kościele żywy jest też kult Bożego Miłosierdzia i św. Faustyny. Przy nowym ołtarzu Jezusa Miłosiernego gromadzą się w każdą niedzielę o godz. 3 pm Rycerze Miłosierdzia. Trwając na godzinnej modlitwie starają się wynagradzać Bogu ludzką obojętność i zniewagi. Koronką odmawianą codziennie wypraszają pokój dla świata, miłość i wzajemny szacunek w rodzinach. To w naszych rodzinach wzrasta nowe pokolenie, któremu mamy przekazywać najważniejsze wartości, takie jak szacunek do życia, dla tradycji narodowych i kulturalnych. Wspólnoty młodzieżowe „Jezus z nami” i „Duc in altum”, mają swoje spotkania pod opieką kapłana w piątki po wieczornej Mszy św. Na spotkaniach mają możliwość dyskusji o sprawach wiary, problemach dzisiejszego świata. Młodzi mają możliwość poznania się i kształtowania własnej postawy chrześcijańskiej.
Dla wielu członków różnych wspólnot dziecięcych, młodzieżowych, jak i dorosłych parafia jest drugim domem, tutaj zawiązują się przyjaźnie, tutaj witani są z uśmiechem i serdecznością. W parafii powstają ciągle nowe grupy: Ruch Krzewienia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego i Krucjata Wyzwolenia Człowieka. Angażują one coraz większą liczbę parafian, którzy przez modlitwę, wyrzeczenia i post starają się uchronić ludzkość przed zagrożeniami współczesnego świata. Uroczyście do naszej Wspólnoty wprowadzone zostały relikwie współczesnych świętych (św. s. Faustyny, św. o. Pio, św. Joanny Beretty Molla), którzy swoim życiem opowiedzieli się za Jezusem i Ewangelią, a swoją postawą i pracą służyli ludziom.
Parafia nasza ma 32 relikwie świętych i błogosławionych, które znajdują się w katakumbach kościoła.
Ksiądz Proboszcz, odpowiadając na potrzeby wspólnoty, zaprasza wykładowców świeckich, kapłanów i znanych rekolekcjonistów, aby pogłębiali wiedzę i ducha wiary parafii. W parafii Świętej Trójcy, jako pierwszej w Chicago, pojawił się Tygodnik Katolicki „Niedziela”, który dla wielu jest nieodłączną lekturą przy niedzielnym wypoczynku. Już od 20 lat Polska Misja Duszpasterska dla wielu Polaków w Chicago stała się ważnym centrum życia duchowego i kulturalnego. „Nieszpory Ludźmierskie”, koncert Stanisława Soyki, który wykonał „Tryptyk Rzymski” Jana Pawła II, pop-oratorium „Miłosierdzie Boże” do słów św. s. Faustyny z muzyką Z. Małkowicza, to tylko niektóre dzieła wykonane w kościele na Trójcowie.
Ks. Paweł Bandurski, SCh oprócz odnowy duchowej parafii przeprowadził też generalny remont kościoła i innych budynków przykościelnych: wymianę dachu na kościele, kapitalny remont wież z wymianą stalowej konstrukcji, nałożenie nowych hełmów na wieże oraz odnowienie całej polichromii wewnątrz świątyni wraz z namalowaniem nowych obrazów. Te wszystkie przedsięwzięcia na polu duchowym, jak i materialnym stały się możliwe dzięki współpracy księży, sióstr, grup parafialnych i wielu parafian oddanych, poświęcających swój czas oraz środki materialne dla dobra Polskiej Misji Duszpasterskiej.
Od września 2007 r. dyrektorem Misji został ks. Andrzej Maślejak, SCh, przed którym stoi zadanie kontynuacji duchowego rozwoju parafii, jak również nowe dzieła. I tak 8, 9 i 15 marca 2008 r. zostanie wystawione na Trójcowie pop-oratorium „Miłosierdzie Boże” i „Kantata dla Bogarodzicy”, czeka remont ławek i podłogi. Wiemy, że ścisła współpraca kapłanów, sióstr i wiernych zaowocuje wkrótce nowymi dziełami podjętymi dla dobra całej Misji.
Ta parafia jest dla wielu z nas naszą małą ojczyzną i dla wielu z nas nasze 20, 15 czy 10 lat emigracji byłyby bezowocne, gdyby nie kościół Świętej Trójcy, gdzie możemy się modlić, śpiewać i chwalić Pana w naszej polskiej mowie. Dlatego z głębi naszych serc chcemy podziękować Bogu w niedzielę 17 lutego 2008 r. podczas Mszy św. o godzinie 10.30 za ten polski Dom, któremu na imię Polska Misja Duszpasterska pod wezwaniem Świętej Trójcy w Chicago. Zapraszamy!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Borowa Wieś: znaleziono dziewczynkę w oknie życia

2024-05-05 10:01

Karol Porwich

W oknie życia znajdującym się na terenie Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych "Miłosierdzie Boże" w Mikołowie-Borowej Wsi znaleziono dziewczynkę. Do wydarzenia doszło we wtorek 30 kwietnia.

Więcej ...

Wytrwajcie w miłości mojej!

2024-05-03 22:24

Agata Kowalska

Wytrwajcie w miłości mojej! – mówi jeszcze Jezus. O miłość czy przyjaźń trzeba zabiegać, a kiedy się je otrzymuje, trzeba starać się, by ich nie spłoszyć, nie zmarnować, nie zniszczyć. Trzeba podjąć wysiłek, by w nich wytrwać. Rzeczy cenne nie przychodzą łatwo. Pojawiają się też niezmiernie rzadko, dlatego cenić je trzeba, kiedy się wreszcie je osiągnie, trzeba podjąć starania, by w nich wytrwać.

Więcej ...

Za nami doroczna pielgrzymka Przyjaciół Paradyża

2024-05-05 19:17
Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Karolina Krasowska

Głównym punktem pielgrzymki była Msza św. pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego

Modlą się o nowe powołania i za powołanych, a także wspierają kleryków przygotowujących się do kapłaństwa. Dziś przybyli do Wyższego Seminarium Diecezjalnego na doroczną pielgrzymkę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...