Reklama

Nowi kanonicy Drohiczyńskiej Kapituły Katedralnej

Niedziela podlaska 6/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na frontonie Bazyliki na Lateranie jest napisane, że świątynia ta jest matką wszystkich kościołów. Słowa te 10 stycznia wypowiedział bp Antoni Dydycz w kazaniu podczas Mszy św. w katedrze drohiczyńskiej.
Dzień ten na stałe związał się z tym kościołem, jako że jest dniem jego konsekracji w 1723 r. Historia świątyni, będącej matką wszystkich kościołów diecezji drohiczyńskiej, jest bardzo bogata. Jedną z kart tej historii jest niewątpliwie okres II światowej. W tym czasie świątynia ta doznała wielu zniszczeń, przez co trzeba było dokonać jej renowacji. Stąd też po remoncie została ona rekonsekrowana. 10 stycznia 2005 r. miała miejsce kolejna rekonsekracja. Była ona wynikiem przeprowadzonych remontów, mających na celu przywrócenie jej dawnej świetności.
W trzecią rocznicę rekonsekracji Eucharystii przewodniczył Pasterz diecezji. Dzień ten połączony został ze świętem Drohiczyńskiej Kapituły Katedralnej. Przed Mszą św. Ksiądz Biskup dokonał instalacji nowych kanoników tejże kapituły. Do grona kanoników gremialnych włączeni zostali ks. Mirosław Łaziuk i ks. Jan Terlecki. W gronie kanoników honorowych znaleźli się: ks. Andrzej Jakubowicz, ks. Dariusz Kujawa, ks. Sławomir Mazur i ks. Zbigniew Niemyjski. Podczas obrzędu objęcia urzędu kanoników obecni byli inni członkowie kapituły.
Obrzęd rozpoczął się uroczystym powitaniem Księdza Biskupa w drzwiach katedry przez ks. Stanisława Ulaczyka, archidiakona kapituły, który jest równocześnie proboszczem tej parafii, i ks. Andrzeja Krupę, archiprezbitera. Następnie wszyscy kanonicy wraz z nowo mianowanymi procesjonalnie weszli do świątyni. Na wstępie ks. Tadeusz Syczewski (kanonik ceremoniarz) przedstawił wszystkim zgromadzonym sześciu nowych kanoników.
XIX Sobór Powszechny Trydencki (1545-63) zarządził, że każdy nowo mianowany dostojnik kościelny: biskup, kardynał, kanonik, beneficjariusz, rektor uniwersytetu i profesorowie muszą podpisać prawowierne wyznanie wiary (25 sesja, rozdz. II, „De reformatione”). Tak też i podczas tego obrzędu wszyscy nowo mianowani złożyli wyznanie wiary, a dwaj mianowani kanonicy gremialni złożyli przysięgę „de munere fideliter implendo”. Pasterz poświęcił rokiety i mantolety, a inni kanonicy pomogli je założyć nowym kanonikom. Każdemu kanonikowi honorowemu Biskup Antoni założył krzyż, a gremialnemu - pierścień. Instalowani kanonicy gremialni otrzymali stałe miejsca w stallach katedry i konkatedry. Po obrzędzie objęcia urzędu kanonickiego sprawowana była Eucharystia.
W kazaniu bp Dydycz ukazał, jak wielką rolę w ramach diecezji pełni katedra. „Misja katedry jest wielkim darem dla każdego wierzącego człowieka” - powiedział Ksiądz Biskup. Jasno podkreślił również, że nie możemy zapominać o nas, którzy zostaliśmy nazwani świątynią Boga. Zwrócił się również do zgromadzonych kanoników. „Kanonicy winni być żywymi kamieniami, które będą budować tę świątynię. Macie być świadkami radości i bogactwa duchowego Kościoła. Zewnętrznie wyglądamy wielobarwnie, ale nie możemy zapominać, że wewnętrznie jesteśmy jednością, jesteśmy powołani do świętości”. Oprawą muzyczną całej liturgii zajął się parafialny chór z Międzyrzeca Podlaskiego, który przybył specjalnie na tę uroczystość. Na koniec Mszy św. słowa podziękowania wypowiedział ks. Andrzej Krupa.
Święto konsekracji katedry jest świętem całej diecezji. Diecezjanie powinni w swoich modlitwach prosić Boga o tę jedność, o której w kazaniu mówił Pasterz diecezji.

Reklama

***

Grono Kolegiackiej Kapituły Węgrowskiej również zwiększyło się o nowych kanoników. Kanonikiem gremialnym został ks. Ryszard Nicpoń, proboszcz w parafii Starawieś, a kanonikiem honorowym - ks. Jerzy Olszewski, proboszcz z Nurca Stacji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kanonicy gremialni

Ks. Mirosław Łaziuk
Urodzony 25 lutego1962 r. w Międzyrzecu Podlaskim. Święcenia kapłańskie otrzymał w Siedlcach 6 czerwca 1988 r. z rąk bp. Jana Mazura. Inkardynowany do diecezji drohiczyńskiej 25 marca 1992 r.
Wykładowca prawa kanonicznego w WSD w Drohiczynie; kapelan Domu Zakonnego Sióstr Sercanek przy ul. Kotlarskiej w Drohiczynie; oficjał Sądu Biskupiego; redaktor „Wiadomości Diecezjalnych”. Odznaczony srebrnym Medalem Zasługi Diecezji Drohiczyńskiej.

Reklama

Ks. Jan Terlecki
Urodzony 17 lipca 1936 r. w Marianówce. Święcenia kapłańskie otrzymał w Siedlcach 11 czerwca 1959 r. z rąk bp. Ignacego Świrskiego. Inkardynowany do diecezji drohiczyńskiej 25 marca 1992 r.
Proboszcz parafii Sterdyń; ojciec duchowy dekanatu sterdyńskiego.

Kanonicy honorowi

Ks. Andrzej Stanisław Jakubowicz
Urodzony 20 listopada 1959 r. w Międzyrzecu Podlaskim. Święcenia kapłańskie otrzymał w Siedlcach 23 czerwca 1984 r. z rąk bp. Jana Mazura. Inkardynowany do diecezji drohiczyńskiej 25 marca 1992 r.
Proboszcz parafii Rusków; dziekan dekanatu sarnackiego.

Ks. Dariusz Kujawa
Urodzony 28 maja 1967 r. w Węgrowie. Studiował w WSD w Siedlcach. Ukończył WSD w Drohiczynie w 1994 r. Święcenia kapłańskie przyjął w Korytnicy rąk bp. Jana Chrapka.
Notariusz Kurii Diecezjalnej; moderator Ruchu Rodzin Nazaretańskich; wykładowca homiletyki i fonetyki w WSD w Drohiczynie; kapelan Sióstr Sercanek.

Ks. Sławomir Antoni Mazur
Urodzony 19 lipca1966 r. w Siemiatyczach. Święcenia kapłańskie przyjął w Rudce 16 czerwca1991 r. z rąk bp. Władysława Jędruszuka.
Prefekt WSD w Drohiczynie; wykładowca teologii moralnej i etyki w WSD w Drohiczynie; diecezjalny opiekun Apostolatu Maryjnego; diecezjalny duszpasterz nauczycieli; członek zespołu wykonawczego Komisji Kapłańskiej.

Ks. Zbigniew Jan Niemyjski
Urodzony 24 czerwca 1964 r. w Ciechanowcu. Święcenia kapłańskie przyjął w Strabli 11 czerwca 1989 r. z rąk bp. Władysława Jędruszuka.
Proboszcz parafii Narew; kapelan powiatowy Związku Drużyn ZHP w Hajnówce; zastępca diecezjalnego duszpasterza policji; dziekan dekanatu hajnowskiego.

Oprac. al. Marcin Szymanik

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Tradycje kwietnych dywanów na procesję Bożego Ciała

2024-05-29 16:12

Karol Porwich/Niedziela

Tradycje kwietnych dywanów na procesję Bożego Ciała stanowią niematerialne dziedzictwo kulturowe, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Te niezwykłe kompozycje tworzone są z kolorowych płatków róż, jaśminu, bzu, polnych maków, chabrów, liście paproci czy ściętej trawy. Tradycja słynnych dywanów ze Spycimierza koło Łodzi została nawet wpisana na na listę Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

Więcej ...

Watykan/Włochy: utworzyć wszędzie centra zgłaszania nadużyć

2024-05-30 15:09

Monika Książek

Nowy sekretarz Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich, bp Luis Manuel Alí Herrera zachęcił włoski Kościół do tworzenia ogólnokrajowych centrów zgłaszania nadużyć, do których mogliby się zwracać poszkodowani oraz do współpracy z władzami.

Więcej ...

Abp Jędraszewski: Wszędzie tam, gdzie nie ma Boga, tam ginie człowiek

2024-05-30 15:42

Archidiecezja Krakowska

- Wiemy, że wszędzie tam, gdzie nie ma Boga, tam ginie człowiek, tam człowiek nie ma przyszłości - mówił abp Marek Jędraszewski podczas centralnej procesji Bożego Ciała w Krakowie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Kościół

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Jak doszło do ustanowienia święta Bożego Ciała?

Święta i uroczystości

Jak doszło do ustanowienia święta Bożego Ciała?

Znaczenie Bożego Ciała i nadużycia w procesji...

Kościół

Znaczenie Bożego Ciała i nadużycia w procesji...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania