Reklama

Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan

O ekumeniczną wrażliwość

Niedziela płocka 6/2008

Obchody Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan kończą się co roku w święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła. W Płocku tradycją stało się już, że kończy je tego dnia Msza św. w świątyni Miłosierdzia i Miłości - głównej katedrze Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. W tym roku homilię wygłosił biskup płocki Piotr Libera. Ordynariusz płocki po raz pierwszy wziął udział w nabożeństwie w miejscu, w którym narodził się ruch mariawicki.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszę św. celebrował bp Roman Maria Nowak z Kościoła Starokatolickiego Mariawitów. Wzięło w niej udział wielu kapłanów katolickich i mariawickich wraz z Biskupem Naczelnym mariawitów Marią Ludwikiem Jabłońskim oraz pastor Artur Woltman - proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej, który odczytał lekcję mszalną, i ks. Eliasz Tarasiewicz - proboszcz parafii prawosławnej, który odczytał Ewangelię.
„Można by powiedzieć: przyzwyczailiśmy się w grodzie Krzywoustego, aby zamykać Tydzień Ekumeniczny w tym miejscu, w którym rany podziału uczniów Chrystusowych są jeszcze świeże, a tęsknota za jednością najsilniejsza - mówił bp Libera. - Uczestnicząc jako pierwszy Biskup Ordynariusz Płocki w Najświętszej Ofierze sprawowanej w tej świątyni, chcę dać wyrazisty znak, że ten ból i tęsknota są mi naprawdę bliskie. Chcę przez to także podkreślić (…), że więcej nas łączy, niż dzieli! A łączy nas wszystkich - katolików, prawosławnych, ewangelików, mariawitów - pozostawanie w tajemniczej, intymnej więzi z Ojcem przez Jezusa Chrystusa w Duchu Świętym, w owej komunii życia Bożego, którą wszyscy otrzymaliśmy na chrzcie św.”.
Mówiąc o owej intymnej więzi z Bogiem, która jest podstawą życia chrześcijańskiego w każdym z wyznań, Pasterz pytał: „Jak przekuć tę prawdę w codzienność ekumeniczną, w kształtowanie coraz bliższych relacji pomiędzy ludźmi, należącymi do różnych Kościołów, wspólnot, rodzin duchowych?”, i odpowiedział: „Myślę, że wszyscy za mało przywołujemy w naszych kontaktach, w naszym myśleniu o sobie, w ekumenii to piękne, proste słowo: WRAŻLIWOŚĆ”.
Określając zaś, jaki rodzaj wrażliwości konieczny jest w ekumenizmie, Biskup Płocki stwierdził, że najpierw jest to najbardziej podstawowa wrażliwość sumienia, która pozwala uniknąć zarówno pokusy animalizacji człowieka, jak i jego deifikacji; pomaga kształtować prawe sumienie i nakazuje przedstawicielom różnych Kościołów mówić jednym głosem w obronie podstawowych praw moralnych. „Niech nasz bezkompromisowy głos - świadków sumienia z wszystkich Kościołów będzie słyszany wszędzie tam, gdzie podnosi się rękę na godność ludzkiego życia od poczęcia aż po naturalną śmierć” - apelował Hierarcha. Jako drugi ważny element wrażliwości ekumenicznej bp Libera wymienił wrażliwość na cierpienie, jako jej przykład podając „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”, prowadzone wspólnie przez katolicką „Caritas”, „Eleos” Kościoła Prawosławnego i „Diakonię” Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, i apelując o podejmowanie liczniejszych tego typu inicjatyw. Wrażliwość ekumeniczna - zdaniem płockiego Pasterza - to także wrażliwość na nieranienie siebie nawzajem. „Mieć na tyle wrażliwości, by nie dotykać bolesnych ran, nie zadawać nowego bólu, to wielkie wyzwanie naszych czasów. Jest ono szczególnie ważne w dziele ekumenii” - mówił.
Do słów bp. Libery o koniecznej ekumenicznej wrażliwości nawiązał, przemawiając przed końcowym błogosławieństwem, Biskup Naczelny Kościoła Starokatolickiego Mariawitów Maria Ludwik Jabłoński. Dziękując za wygłoszoną homilię, podkreślił, że jest to pierwsza wizyta biskupa diecezji płockiej w głównej katedrze mariawitów, za co wyraził szczególną wdzięczność. Biskup Naczelny mariawitów, nawiązując do słów Piotra na Górze Przemienienia „dobrze nam tu być”, wyraził radość ze wspólnej modlitwy z przedstawicielami czterech Kościołów. „Za chwilę przyjmiemy błogosławieństwo Chrystusa obecnego w Eucharystii. Pochylimy swoje głowy i będziemy prosić, aby Ten, który pozostał z nami «przez wszystkie dni aż do skończenia świata», nie zapomniał o nas; aby poza tym tygodniem modlitw ekumenicznych nie gasła nadzieja, że będziemy jedno” - powiedział.
Po Mszy św. zgromadzeni udali się na wspólną agapę oraz tradycyjne już w tym miejscu ekumeniczne śpiewanie kolęd. W drodze na agapę bp Libera zatrzymał się na chwilę wraz z bp. M. Ludwikiem Jabłońskim w krypcie, gdzie znajdują się groby Felicji Marii Franciszki Kozłowskiej, założycielki i duchowej opiekunki mariawityzmu, oraz ważniejszych biskupów mariawickich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Neapol z napięciem oczekuje na cud św. Januarego

Krew św. Januarego

YouTube.com

Krew św. Januarego

Dziś miasto z niecierpliwością będzie czekało na „cud św. Januarego”. Od niepamiętnych czasów zakrzepła krew pierwszego biskupa Neapolu, św. Januarego (Gennaro), ściętego w czasach prześladowań chrześcijan za panowania cesarza Dioklecjana w 305 roku, przechowywana jest w szklanej fiolce. Stwardniała masa rozpuszcza się podczas uroczystych Mszy św.

Więcej ...

Matka Boża Płacząca

Adobe Stock

19 września wspominamy Najświętszą Maryję Pannę z La Salette.

Więcej ...

Wrocław: Przez miasto przechodzi fala powodziowa - na ulicach mniejszy ruch niż zwykle

2024-09-19 11:46

Dariusz Lubosz

Przez Wrocław przechodzi w czwartek fala powodziowa. Woda w Odrze płynie w bardzo wysokich stanach, ale nie wyrządziła szkód w centrum miasta i okalających dzielnicach. Na ulicach jest zdecydowanie mniejszy ruch niż zwykle. Przez centrum można przejechać bez korków, co się rzadko zdarza w środku tygodnia.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie PFROŻ w obronie praworządnego państwa prawa

Kościół

Oświadczenie PFROŻ w obronie praworządnego państwa prawa

Prokuratura wszczyna śledztwo ws. nieprawidłowego...

Wiadomości

Prokuratura wszczyna śledztwo ws. nieprawidłowego...

Biologia i chemia znikną ze szkół? Wiele na to wskazuje

Wiadomości

Biologia i chemia znikną ze szkół? Wiele na to wskazuje

Radochów. Powódź zniszczyła 75 procent wioski

Niedziela Świdnicka

Radochów. Powódź zniszczyła 75 procent wioski

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Kościół

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Lądek-Zdrój. Żywioł mógł mnie zabrać - dramatyczna...

Niedziela Świdnicka

Lądek-Zdrój. Żywioł mógł mnie zabrać - dramatyczna...

Franciszkanie z klasztoru w Kłodzku: worki z piaskiem...

Kościół

Franciszkanie z klasztoru w Kłodzku: worki z piaskiem...

Abp Wacław Depo: odnówmy śpiewanie suplikacji w naszych...

Kościół

Abp Wacław Depo: odnówmy śpiewanie suplikacji w naszych...

Powódź uderza w diecezję świdnicką. Dramat...

Niedziela Świdnicka

Powódź uderza w diecezję świdnicką. Dramat...