Reklama

Muzeum Ziem Zachodnich to hołd oddany Polakom

Niedziela wrocławska 6/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Cezary Chwilczyński: - Minister Bogdan Zdrojewski - w wywiadzie udzielonym dla „Niedzieli” (nr 1 z 6 stycznia 2008 r.) - stwierdził iż idea powstania Muzeum Ziem Zachodnich we Wrocławiu jest „sztuczna i niejasna”. Minister zapowiada, że nie będzie wsparcia dla tego projektu ze strony komisji europejskiej. Upada zatem promowany przez Pana projekt powstania tej palcówki w stolicy Dolnego Śląska. Czy przekonywał Pan min. Zdrojewskiego do zmiany zdania? Poznał Pan jego argumentację?

Kazimierz M. Ujazdowski: - Projekt Muzeum Ziem Zachodnich jest jedną z najlepiej przygotowanych inwestycji o bardzo jasnym i czytelnym wymiarze. Muzeum ma opowiadać o żywym doświadczeniu historycznym - dokonaniach cywilizacyjnych i kulturowych Polaków po zniszczeniach II wojny światowej. Czy prawdziwe doświadczenie historyczne, ciekawe dla Polski i Europy może być sztuczne? Mówimy przecież o fenomenie odbudowy cywilizacji po zniszczeniach wojennych, o integracyjnej roli Kościoła, o prekursorskim dla jedności europejskiej wysiłku kard. Kominka, wreszcie o roli Wrocławia w odzyskaniu wolności i niepodległości. Ta historia ma moc edukacyjną i jest ciekawa dla cudzoziemców, świadczy o potędze polskiego ducha ukształtowanego przez chrześcijaństwo, o patriotyzmie i tolerancji Dolnoślązaków. Komisja Europejska nie miałaby powodów do odrzucenia projektu, tym bardziej, że ocenia tylko projekty, których wartość wynosi ponad 50 mln euro, jak wiemy budowa MZZ jest tańsza i nie przekracza 21 mln euro. Jestem zaskoczony, ponieważ uzyskałem wcześniej zapewnienie od ministra Zdrojewskiego, że projekt będzie realizowany i mam wciąż nadzieję, że tak właśnie się stanie.

- Powstanie muzeum ma duże poparcie społeczne. 88% ankietowanych chce takiej instytucji w naszym mieście. Czy projekt przy niechęci ministerstwa miasto może realizować samodzielnie?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- To dodatkowy argument przemawiający za budową instytucji, która pokaże Polsce i Europie nasze doświadczenie. Projekt od początku miał charakter obywatelski, o czym świadczyło gorące przyjęcie wystawy „Pociąg do historii” i sukces akcji zbierania świadectw przedstawiających indywidualne losy. Możemy zbudować to muzeum w warunkach prawdziwej obywatelskiej debaty.

- Ważna inwestycją w dziedzinie kultury we Wrocławiu miała być budowa sali koncertowej. Projekt ten był na liście projektów kluczowych wpisanych przez rząd J. Kaczyńskiego. Kwotę 8 mln złotych zamierza zabrać na muzeum i salę Ministerstwo Kultury. Czy powstanie sali koncertowej też jest zagrożone?

- Nie rozumiem tej decyzji. Udało mi się zwiększyć udział kultury w programach europejskich z 350 do 490 mln euro. Gdy to zrobiłem, stworzyłem listę z silną obecnością projektów wrocławskich. Nie mam pojęcia dlaczego ta lista jest podważana. Nowoczesna sala koncertowa we Wrocławiu nigdy nie spotkała się z nawet najbardziej cichą krytyką.

- A jak Pan ocenia pomysł powstania muzeum sztuki współczesnej we Wrocławiu, który promuje Pana następca w ministerstwie?

- Słyszę o tym pierwszy raz i nasuwa mi się oczywiste pytanie: jak idea ta ma się do budowy Muzeum Sztuki Współczesnej w Warszawie i modernizacji Muzeum Sztuki w Łodzi?

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Watykan/ Autorzy książki o rodzinie Ulmów odznaczeni polskim Złotym Krzyżem Zasługi

2024-05-02 20:31
Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Episkopat.news

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Autorzy książki o błogosławionej rodzinie Ulmów "Zabili także dzieci": watykanistka włoskiej agencji prasowej Ansa Manuela Tulli i szef polskiej redakcji watykańskich mediów Vatican News ks. Paweł Rytel-Andrianik zostali w czwartek odznaczeni Złotym Krzyżem Zasługi, przyznanym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Więcej ...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone konsekrowane hostie

2024-05-02 12:47

Karol Porwich

W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu-Szombierkach doszło do profanacji Najświętszego Sakramentu. Policja przekazała w czwartek, że poszukuje sprawców kradzieży z włamaniem.

Więcej ...

Dzieweczko Lipska, módl się za nami...

2024-05-03 20:00

Karol Porwich/Niedziela

Od wieków żywa i nieustanna miłość do Matki Najświętszej sprawiła, że 2 lipca 1969 roku doszło do koronacji „Maryi Lipskiej w maleńkiej posturze”. Dokonał jej Prymas Polski, Stefan Kardynał Wyszyński.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania