Reklama

Recytujemy Biblię

Za nami kolejna edycja konkursu recytatorskiego towarzyszącego Ekumenicznemu Konkursowi Biblijnemu „Jonasz”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Już po raz drugi tekst Pisma Świętego posłużył młodym adeptom sztuki słowa mówionego do przedstawienia recytacji wybranych przez siebie fragmentów w konkursie recytatorskim, w ramach 11. Ekumenicznego Konkursu „Jonasz”. Do rywalizacji na najlepiej zaprezentowany tekst Dziejów Apostolskich zostało zgłoszonych 130 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów bielsko-żywieckiej diecezji. W przesłuchaniach konkursowych, które odbyły się w Żywcu i w Bielsku-Białej, każdy z uczestników konkursu zaprezentował wybrany fragment Łukaszowej księgi, opisującej historię Apostołów i pierwszych gmin chrześcijańskich. Występy oceniało jury, w skład którego weszli: Anna Paneth, Dorota Kwaśna, Bożena Gołąb oraz ks. Sebastian Rucki i ks. Robert Kurpios. - Słuchanie recytacji znanego nam przecież tekstu Dziejów Apostolskich to zupełnie inne przeżycie niż czytanie. Niektórzy swoją interpretacją potrafili wprowadzić naprawdę wyjątkową atmosferę - ocenia poetka i filozof Dorota Kwaśna. - Trzeba powiedzieć, że dzieci przygotowały się do swojego występu bardzo solidnie - dodaje Krystyna Zoń, doradca metodyczny katechezy. - Prezentowały teksty na miarę swoich możliwości. Niektórzy występują już kolejny raz. Można powiedzieć, że poziom tego konkursu podnosi się. Zatem za rok, mamy nadzieję, biblijne teksty zabrzmią jeszcze lepiej - podsumowuje.
Jurorzy oceniali recytacje w trzech kategoriach wiekowych: kl. III-IV, kl. V-VI i gimnazjum. Spośród najmłodszych uczestników konkursu najlepszy okazał się Dawid Jasiński ze Szkoły Podstawowej w Lipowej. W drugiej kategorii pierwsze miejsce przyznano aż pięciorgu uczniom i uczennicom: Izabeli Plata (SP nr 5 w Żywcu), Gabrieli Barcik (SP nr 6 w Żywcu), Janowi Tarnowskiemu (SP nr 1 w Ustroniu), Magdalenie Jarosz (ZS-P w Wilamowicach) i Justynie Ząbek (SP w Buczkowicach). Najlepiej recytującym gimnazjalistą był Stanisław Rokita z Międzybrodzia Bialskiego. Przyznano także wyróżnienia za osobowość sceniczną.

PB

- Dlaczego do recytacji wybrałaś fragment Dziejów Apostolskich opowiadający o uwolnieniu św. Piotra?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Właściwie podpowiedziała mi tak mama. Jest polonistką, dużo recytowała. Stwierdziła, że właśnie ten fragment będzie dla mnie dobry. Ja też lubię recytować, sprawia mi to wielką przyjemność i muszę przyznać, że dobrze się czułam w tym właśnie tekście.

- Tekst Dziejów Apostolskich nie należy do liryki. Czy to nie sprawiało Ci trudności?

- Lubię recytować prozę, nawet bardziej niż wiersze. Mogę więc powiedzieć, że recytacja tekstu Dziejów Apostolskich bardzo odpowiada moim upodobaniom.

- Jaki będzie wynik?

- Nie przyszłam tutaj po to, by zdobyć takie czy inne miejsce. Jestem tu, żeby po prostu zaprezentować moją interpretację, żeby pokazać, że też potrafię. Myślę, że nieźle mi poszło.

- Wzięłaś do ręki Pismo Święte, żeby przygotować recytację. Czy w innych sytuacjach czytasz Biblię?

- Oczywiście, sięgam do Pisma Świętego częściej. Gdy wracam ze szkoły, a mam jakiś problem, albo też po prostu czuję się szczęśliwa, często czytam Pismo Święte. Nie szukając jakiegoś konkretnego fragmentu, otwieram w dowolnym miejscu, czytam i zastanawiam się, co Pan Bóg chce do mnie powiedzieć.

(wysłuchał PB)

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Tysiąc lat misji. Siostry zakonne w służbie polskiej tożsamości

2025-04-14 07:30
Jan Matejko

pl.wikipedia.org

Jan Matejko "Zaprowadzenie chrześcijaństwa"

14 kwietnia w Polsce obchodzone jest Święto Chrztu Narodu i Państwa – rocznica wydarzenia, które zapoczątkowało chrześcijańskie dzieje kraju, będącego dziś jednym z filarów wiary w Europie. Święto chrztu to wyjątkowa okazja, by przypomnieć o cichej, ale konsekwentnej obecności sióstr zakonnych w historii Polski – kobiet, które od wieków służą Kościołowi, narodowi i najbardziej potrzebującym.

Więcej ...

Kard. Koch przed 20. rocznicą wyboru kard. Ratzingera na Stolicę Piotrową

2025-04-14 12:33

Grzegorz Gałązka

Wobec obojętności na Boga, która panuje w dzisiejszym świecie, a niekiedy również w Kościele, nie ma pilniejszej misji niż głoszenie Boga i to nie jakiegokolwiek Boga, lecz tego, który objawił się w Jezusie Chrystusie - uważa kard. Kurt Koch. Podkreśla on, że największym problemem współczesnego Kościoła jest nieumiejętność przekazywania wiary przyszłym pokoleniom, a wynika to z kryzysu wiary. Ponieważ przekazywać można tylko to, do czego jest się przekonanym.

Więcej ...

Abp Józef Kupny: Chrystus był przy mordowanych w Katyniu, był z ofiarami tragedii smoleńskiej

2025-04-14 17:00
Msza św. w ceremoniale wojskowym w 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej

Marzena Cyfert

Msza św. w ceremoniale wojskowym w 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej

– Nie byli sami, nie odchodzili samotnie. Chrystus był przy nich. On jest też z nami, z rodzinami, które cierpią – mówił abp Józef Kupny w bazylice św. Elżbiety we Wrocławiu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czemu my także musimy akceptować cierpienie w naszym...

Wiara

Czemu my także musimy akceptować cierpienie w naszym...

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Kościół

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kościół

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Wchodzimy już w wydarzenia Wielkiego Tygodnia

Wiara

Wchodzimy już w wydarzenia Wielkiego Tygodnia

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Wiara

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...