Pamiętajcie, że imię Jana Pawła II wzbudza na całym świecie niekłamany podziw ludzi dobrej woli, że chylą przed nim głowy wielcy tego świata, że uznają tę wielkość także ludzie niewierzący. Musicie pamiętać, że jego imię stało się dla was szczególnym wezwaniem, programem waszej szkoły, a także programem waszego życia - mówił bp Tadeusz Rakoczy do przedstawicieli szkół Jana Pawła II, zgromadzonych 13 lutego w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bielsku-Białej. Razem z Księdzem Biskupem Mszę św. koncelebrowało 13 kapłanów. Byli wśród nich proboszczowie parafii, na terenie których znajdują się papieskie szkoły, katecheci oraz kapłani pracujący w Wydziale Katechetycznym. W modlitwie wzięli także udział dyrektorzy placówek, nauczyciele, przedstawiciele władz samorządowych i oświatowych.
W homilii Biskup Tadeusz mówił o konsekwencjach i wyzwaniach, jakie stoją wobec społeczności szkół noszących imię wielkiego Papieża. - Nadając waszym szkołom imię Jana Pawła II, zobowiązaliście się wszyscy - rodzice, nauczyciele i wy, dzieci i młodzieży - do kultywowania pamięci o jego osobie i do zaangażowania się w to dzieło, które on wśród nas realizował - mówił Ksiądz Biskup. - Podstawowym waszym zadaniem powinno być nawiązanie kontaktu ze wszystkimi szkołami noszącymi imię Papieża w Polsce, propagowanie nauki patrona i szerzenie kultu, a wszystkie podejmowane działania powinny zmierzać do stałego podnoszenia poziomu nauki i wychowania - podkreślał.
Po Mszy św. odbył się panel dyskusyjny, w którym wzięli udział mi.in. wicekurator Kuratorium Oświaty w Katowicach Krzysztof Chodorowski, Jadwiga Klimonda ze Stowarzyszenia Dzieci Serc i s. Teresa Biłyk ze Stowarzyszenia Forum Edukacyjne.
Bielskie spotkanie zorganizowane z inicjatywy gimnazjum w Porąbce było pierwszym etapem w procesie tworzenia Diecezjalnej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. - Mamy nadzieję, że pomysł współdziałania placówek oświatowych noszących papieskie imię znajdzie właściwy oddźwięk nie tylko na poziomie szkół. Chodzi także o zaangażowanie w tę inicjatywę księży proboszczów i władz gmin, gdzie takie szkoły się znajdują - wyjaśnia ks. Marcin Mendrzak. Kapłan podkreśla, że integracja środowiska szkół papieskich z pewnością pozwoliłaby na skuteczniejsze oddziaływanie na młode pokolenie.
Obecnie w całej Polsce do Rodziny Szkół im. Jana Pawła II na wszystkich poziomach edukacji przynależy co trzydziesta placówka, co daje w sumie 300 tys. dzieci i młodzieży.
PB
Pomóż w rozwoju naszego portalu