Reklama

Wielki Post u studentów

Dla wielu młodych czas Wielkiego Postu niewiele się różni od pozostałych dni w roku. Coraz częściej słyszymy o organizowaniu studniówek czy dyskotek w tym szczególnym czasie pokuty. Nie jest to jednak norma dla wszystkich współczesnych młodych ludzi. Z zainteresowaniem odkryliśmy duchowy program na Wielki Post, jaki narzucili sobie w tym roku studenci z Parafii Akademickiej. Warto o nim napisać, bo może stać się inspiracją dla wielu wspólnot młodzieżowych działających w parafiach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Duchowe szusowanie

Można powiedzieć, że w tym roku Wielki Post przyszedł tak szybko, że zaskoczył wielu ludzi. Jego początek przypadł akurat na studenckie ferie zimowe. Częstochowscy studenci umiejętnie połączyli więc rekreację z ćwiczeniami duchowymi. 7 lutego wyjechali w sporej grupie na „duchowe szusowanie” do Zwardonia. Rano modlitwy i Msza św., potem sześć godzin na nartach lub pieszych wędrówkach, a wieczorami normalne rekolekcyjne konferencje, rozmowy i modlitwy. Okazało się, że dla młodych to bardzo optymalne rozwiązanie, było bowiem coś dla ciała i dla ducha. Rekolekcje w Zwardoniu stały się też okazją do poważnych rozmów o wspólnocie i odpowiedzialności za Kościół.

4o dni o chlebie i wodzie

Po raz kolejny wspólnota postanowiła pościć 40 dni o chlebie i wodzie. Oczywiście taki post ma formę sztafety i każdy ze studentów czy nauczycieli akademickich deklaruje post w określonym dniu. Intencja dla wszystkich jest jedna: pościć za młodzież, a szczególnie w intencji całego środowiska akademickiego. To przepiękne, że jednego dnia poszczą o chlebie i wodzie studenci i profesorowie. Przez pierwsze 15 dni postu do tej sztafety przyłączyło się ponad 80 osób. Na stronie internetowej duszpasterstwa www.emaus.czest.pl umieszczony jest specjalny grafik, gdzie każdy może wybrać sobie określony dzień i przyłączyć się do postu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Szkoła Słowa Bożego

Reklama

Kolejną inicjatywą DA jest Szkoła Słowa Bożego. W czwartkowe wieczory, po Mszy św. o 19, gośćmi studentów są Małe Siostry i Mali Bracia Baranka, którzy dzielą się z młodymi swoją metodą czytania i wprowadzania w życie Słowa Bożego. To francuskie zgromadzenie należące do rodziny dominikańskiej fascynuje życiem w ubóstwie i prostocie. Wspólnota jest wspaniałym świadkiem Ewangelii wprowadzanej w codzienne życie.

Niezwykłe Drogi Krzyżowe

U studentów wszystko musi być niezwykłe. Nie chodzi o jakieś dziwactwa, ale o poszukiwanie nowych form dla pięknej tradycji Kościoła. W Częstochowie znane są między innymi akademickie Drogi Krzyżowe. Jedna z nich odprawiana jest w plenerze jurajskich skałek. W tym roku studenci przenieśli się na chwilę z Sokolich Gór na Przeprośną Górkę, żeby w sanktuarium św. Ojca Pio medytować Mękę Pańską. Niepowtarzalnym doświadczeniem jest zaplanowana na 8 marca Droga Krzyżowa w Auschwitz Birkenau. Pomysł takiej modlitwy zrodził się w związku z osobą św. Edyty Stein, współpatronki duszpasterstwa, która swoją drogę do świętości zakończyła w krematorium w Brzezince. Chyba nigdzie nie odczuwa się tak wielkiej solidarności z męką Chrystusa, jak pośród baraków obozu koncentracyjnego.

W oślej ławce z Chrystusem

Ten prowokujący tytuł stał się głównym hasłem tegorocznych Akademickich Rekolekcji Wielkopostnych. Oczywiście hasło nawiązuje do roku duszpasterskiego i podejmuje temat bycia uczniami Chrystusa. Ćwiczenia rekolekcyjne poprowadził dla częstochowskich studentów jezuita o. Rafał Sztejka, duszpasterz akademicki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Mowa była o życiu duchowym, o wzrastaniu w wierze i o wielkiej miłości Boga do człowieka. W ćwiczeniach rekolekcyjnych pomagał studentom również Teatr „A” z Gliwic, który w kościele akademickim zaprezentował swój spektakl pt. „Pasja”.

Szansa dla Nikodemów

Przez cały rok akademicki, w każdy piątkowy wieczór w DA odbywają się tak zwane Noce Nikodemowe. Po Mszy św. o godz. 19 rozpoczyna się adoracja Najświętszego Sakramentu, która trwa aż do północy. W tym czasie studenci mają okazję do spowiedzi i rozmowy z kapłanem. Szczególnie w Wielkim Poście modlitwa ta staje się okazją do osobistych spotkań z Bogiem, a niekiedy nawet do osobistych nawróceń.

Triduum Sacrum

Trudno sobie wyobrazić Wielki Post bez najważniejszego finału, czyli Triduum Sacrum. W kościele akademickim te przeżycia również mają swój szczególny klimat. Msza Wieczerzy Pańskiej sprawowana jest przy wielkim stole, wokół którego zasiadają wszyscy uczestnicy liturgii. Tego wieczoru odbywa się obrzęd umywania nóg. W roli Apostołów występują oczywiście studenci. Radością tegorocznej Wigilii Paschalnej będzie również chrzest, Komunia i bierzmowanie, które przyjmie katechumen, student IV roku Politechniki Częstochowskiej. Zazwyczaj po ogłoszeniu prawdy o Zmartwychwstaniu następuje we wspólnocie olbrzymia eksplozja radości wyrażana religijnymi tańcami na cześć Zmartwychwstałego.
Warto podpatrzeć akademicką wspólnotę „Emaus” z Częstochowy, aby zobaczyć, że Kościół jest tu nie tylko młody młodością uczestników, ale jest żywy i młody dzięki Bożemu Duchowi, który w takiej radości prowadzi tę wspólnotę.

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Niedziela Palmowa

2025-04-11 15:46
Wjazd do Jerozolimy, galeria sztuki średniowiecznej Muzeum Narodowego w Warszawie

fot. s. Amata Nowaszewska CSFN

Wjazd do Jerozolimy, galeria sztuki średniowiecznej Muzeum Narodowego w Warszawie

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Czemu my także musimy akceptować cierpienie w naszym życiu?

2025-04-13 20:56

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas modlitwy, postu i jałmużny. To wiemy, prawda? Jednak te 40 dni to również czas duchowej przemiany, pogłębienia swojej wiary, a może nawet… powrotu do jej podstaw? W Wielkim Tygodniu odpowiedź na pytanie - czemu my także musimy akceptować cierpienie w naszym życiu?

Więcej ...

Lourdes: rekordowa pielgrzymka paryskich licealistów, zabrakło miejsc noclegowych

2025-04-13 19:09
Bazylika MB Różańcowej w Lourdes

Adobe.Stock

Bazylika MB Różańcowej w Lourdes

Sanktuarium w Lourdes okazało się za małe, by pomieścić wszystkich licealistów z regionu paryskiego, którzy chcieli wziąć udział w rozpoczętej wczoraj pielgrzymce Frat 2025. Gdyby bazylika św. Piusa X była większa, gdyby w Lourdes było więcej miejsc noclegowych, mogłoby przyjechać co najmniej 15 tys. samej młodzieży, a tak jest nas 13,5 tys., młodzieży i ich opiekunów – mówi ks. Gaultier de Chaillé organizator pielgrzymki. Dla porównania podaje, że w poprzednich edycjach Frat brało udział ok. 10 tys.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Wielki Post

Niedziela Palmowa w tradycji Kościoła

Czy Jezus wiedział, że będzie musiał umrzeć, kiedy...

Wiara

Czy Jezus wiedział, że będzie musiał umrzeć, kiedy...

Wiara

"Różowe zakonnice" - nieprzerwana modlitwa, która...

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Wiara

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...