Reklama

List Metropolity Częstochowskiego o życiu konsekrowanym

Niedziela częstochowska 6/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Umiłowani Diecezjanie,

W naszej archidiecezji na Jasnej Górze - 2 lutego, święto Matki Bożej Gromnicznej, już po raz 17. obchodzony był jako dzień wielkiej modlitwy za osoby żyjące w zakonach i innych instytutach życia całkowicie poświęconego Bogu. Od sześciu lat święto to zostało wyznaczone przez Ojca Świętego Jana Pawła II na obchód Światowego Dnia Życia Konsekrowanego. Z ogromną wdzięcznością przywodzimy w tym dniu na pamięć rzesze młodych i starszych sióstr a także ojców i braci zakonnych, oddanych bez reszty Bogu i bliźnim w Kościele Chrystusowym. Jesteśmy ich wielkimi dłużnikami. W cichych murach klasztorów kontemplacyjnych i pustelni, modlą się oni za nas i pokutują. Szczęśliwi jesteśmy z ich modlitwy wynagradzającej Bogu za grzechy całego świata. Setki sióstr i braci poświęca swój czas i talent katechizacji dzieci przedszkolnych i szkolnych a także młodzieży. Wiele oddaje się z macierzyńską miłością czuwaniu przy łóżku chorego, pracuje w domach opieki społecznej i pomaga znosić ciężką dolę ubogim i wydziedziczonym. Błogosławione są te nasze siostry dobroci i miłosierdzia chrześcijańskiego. Błogosławione w ich bardzo nieraz radykalnie pojętym życiu radami ewangelicznymi: ubogie wśród ubogich, przez czystość dziewiczą oddane ekspiacji za grzechy nieczystości, posłuszne aż do granic heroicznego pełnienia woli Bożej.

Z okazji Dnia Życia Konsekrowanego robimy rachunek sumienia z naszego podejścia do stanu zakonnego. Czy umiemy docenić pracę kapłanów zakonnych, braci i sióstr habitowych i bezhabitowych? Bardzo też módlmy się, aby nie brakło ojczyźnie i światu, a także naszej archidiecezji nowych zastępów sióstr i braci, gotowych iść za Chrystusem do końca Jego słów. Nasza archidiecezja, dzięki obecności na jej terenie wielkiego sanktuarium maryjnego, jest miejscem licznych zgromadzeń zakonnych. 76 różnych zakonów żeńskich i 19 męskich pracuje na terenie naszej archidiecezji, przede wszystkim w samej Częstochowie. Wypadałoby jednak, żeby nasza ziemia była też kolebką nowych powołań. Wychowujmy się więc w wierze, i dorastajmy do tego, by w naszych rodzinach wyrastały wciąż nowe powołania kapłańskie i zakonne.

W tym roku z okazji Światowego Dnia Życia Konsekrowanego zwracamy zaś szczególną uwagę wraz z całą Polską na życie konsekrowane ludzi żyjących w świecie. Tę formę życia nazywamy instytutami świeckimi. Ich historia jest krótsza od historii zakonów. Klasztory i pustelnie bowiem sięgają czasów pierwotnego Kościoła, instytuty świeckie natomiast powołał do życia Pius XII 55 lat temu. Członkowie instytutów świeckich, mężczyźni i kobiety - choć trzeba przyznać, że w zdecydowanej większości kobiety - nie oddzielają się od ludzi świeckich murami klasztornymi, habitem czy zewnętrznym stylem życia. Są w samym sercu świata i wyrażają swoją świętość przez doskonałe zaangażowanie się we wszystkie dziedziny życia: politycznego, społecznego, gospodarczego i kulturowego. Członkowie i członkinie instytutów świeckich świadomi swojego szczególnego wybrania i powołania od Boga, łączą się z Nim przez profesję rad ewangelicznych: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa, które to rady praktykują gorliwie i konsekwent-nie, choć inaczej nieco niż osoby żyjące w zakonach czy stowarzyszeniach. Czasem żyją w małych wspólnotach, ale częściej samotnie, przy rodzinach, pracując wszędzie tam, gdzie tego potrzeba. W ten sposób należąc w całości do świata, całkowicie przynależą też do Boga i w pełni poświęcają się Jego służbie (por. Vita consecrata, 10). Prowadzą życie modlitewne, umacniają wzajemną więź duchową biorąc udział w regularnych spotkaniach, dniach skupienia i rekolekcjach. Spotkania wspólnotowe dają im okazję do ciągłego kontrolowania się w dziedzinie posiadania i używania rzeczy materialnych. Żyjąc skromnie, dzielą się zarobionym groszem z ubogimi i potrzebującymi. Odczuwają bowiem wewnętrzną potrzebę oddawania wspólnocie i drugim części dóbr materialnych zapracowanych i doświadczeń duchowych, talentów i pomysłów, a także ideałów apostolskich i posługi miłosierdzia (por. Vita consecrata, 42). Tak jak inni wierni żyjący w rodzinach, wykonując właściwe sobie zadania, kierowani duchem ewangelicznym przyczyniają się do uświęcenia świata, na kształt ewangelicznego zaczynu, od wewnątrz niejako, i w ten sposób przykładem swego życia, promieniując wiarą, nadzieją i miłością, ukazują innym Chrystusa. Szczególnym więc ich zadaniem jest tak rozświetlać wszystkie sprawy ziemskie, aby się one dokonywały i rozwijały po myśli Chrystusa ku chwale Boga (por. KK, 31).

Błogosławimy dziś Boga za istnienie tej formy życia konsekrowanego, za instytuty świeckie. Są one znakiem obecności Ducha Świętego w Kościele, który wciąż bogaci świat różnorakimi darami łaski Bożej i charyzmatami. 190 różnych instytutów świeckich działa już w Kościele. W Polsce jest ich trzydzieści. W naszej archidiecezji kilka. Wśród nich wyróżnia się liczbą członkiń i wielością podejmowanych zadań w Kościele w Polsce i w Kościele częstochowskim Instytut Świecki Pomocnic Maryi Jasnogórskiej Matki Kościoła, który z gorliwością pielęgnuje wielką myśl Sługi Bożego Prymasa Tysiąclecia, Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Są też inne instytuty. Miesiąc temu żegnaliśmy odchodzącą na wieczny spoczynek panią Janinę Orzech z Instytutu " Elianum", niezwykle gorliwą instruktorkę duszpasterstwa rodzin i doradczynię wielu narzeczonych i młodych małżeństw. Bardzo są nam potrzebne instytuty świeckie i dlatego gorąco chcemy się modlić, o nowe powołania do tego rodzaju życia.

W Ewangelii na święto Matki Bożej Gromnicznej spotkaliśmy Jezusa w Kafarnaum - małym, przygranicznym miasteczku nad Jeziorem Genezaret. Jezus, jako "wschodząca światłość" rozpoczyna swą publiczną działalność od wyszukiwania sobie pomocników. Obiecuje im, że uczyni ich "rybakami ludzi". Wezwani, odpowiadają wspaniałomyślnie na zaproszenie Chrystusa: "Natychmiast zostawili łódź i ojca, i poszli za Nim". Oby i dziś nie brakowało ludzi odważnych i mocnych wiarą, którzy gotowi są opuścić wszystko i pójść za głosem Chrystusa. Bóg we wszystkich czasach powołuje ludzi do siebie. Wzywa do kapłaństwa, do życia konsekrowanego, do życia w zakonach bardziej czynnych. Wzywa też do życia konsekracją w świecie. Nikomu nie godzi się pozostawać w bezczynności apostolskiej i obojętności wobec sprawy zbawienia innych. Nikomu nie wolno sprzeciwiać się głosowi Ducha Świętego, ale trzeba go dobrze rozpoznać i zdecydowanie na niego odpowiedzieć. Podstawą jednak do stałej odpowiedzi jest duch nawrócenia. "Nawracajcie się, albowiem bliskie jest Królestwo niebieskie" - mówi dziś do każdego z nas, do ciebie i do mnie, Jezus Chrystus. Im bardziej będziemy przejmować się głosem Bożym, zwróconym w naszą stronę z apelem o nawrócenie naszego serca, z tym większą odpowiedzialnością podejmować będziemy głos wezwania do poświęcenia się zupełnego Bogu w życiu zakonnym czy świeckim.

Wzywam do częstej modlitwy za osoby konsekrowane, a zwłaszcza w pierwsze czwartki i soboty miesiąca oraz w Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. (...) Zawierzam Maryi Gromnicznej wszystkie osoby konsekrowane żyjące w zakonach i instytutach świeckich i całą wielką sprawę ciągłych odpowiedzi na głos wołającego Chrystusa.

Z serca błogosławię Wam Wszystkim: w imię Ojca, i Syna i Ducha Świętego.

Częstochowa, dnia 23 stycznia 2002 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Franciszek zachęca do słuchania słowa Bożego i dyspozycyjności na jego wskazania

2025-01-22 09:45

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

„Uczmy się od Maryi, Maryi, Matki Zbawiciela i naszej Matki, by otwierać uszy na Boże Słowo, przyjmować je i strzec, aby przemieniało nasze serca w przybytki Jego obecności, w gościnne domy dla znużonych i potrzebujących nadziei” - powiedział papież Franciszek podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie. Ojciec Święty po dwóch katechezach na temat ochrony dzieci powrócił do cyklu jubileuszowego o Jezusie Chrystusie, naszej nadziei. Wskazując na przykład Maryi poruszył znaczenie słuchania słowa Bożego i dyspozycyjności na jego wskazania.

Więcej ...

Szok. W Polsce będzie łatwiej o "korektę" płci

2025-01-21 16:10

Adobe Stock

Rząd prawdopodobnie skieruje do Sejmu projekt o uzgodnieniu płci. Chodzi o to, by osoby transpłciowe nie musiały pozywać własnych rodziców - pisze we wtorek "Rzeczpospolita".

Więcej ...

Wałbrzych. Zmarł ks. prał. Bogusław Wermiński

2025-01-22 14:15
Ks. prał. Bogusław Wermiński (1939-2025)

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Ks. prał. Bogusław Wermiński (1939-2025)

Zaopatrzony świętymi sakramentami, w nadziei życia wiecznego, w środę 22 stycznia br. po godz. 13, zmarł były wieloletni proboszcz parafii Świętych Aniołów Stróżów. Miał 86 lat.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Czy jestem po stronie dobra czy zła?

Wiara

Czy jestem po stronie dobra czy zła?

Kolejne anonimowe groźby wobec o. Tadeusza Rydzyka

Kościół

Kolejne anonimowe groźby wobec o. Tadeusza Rydzyka

Prezydent USA podpisał rozporządzenie o uznaniu dwóch...

Wiadomości

Prezydent USA podpisał rozporządzenie o uznaniu dwóch...

Święta Agnieszka - dziewica i męczennica

Święci i błogosławieni

Święta Agnieszka - dziewica i męczennica

Wrocławscy biskupi o kolędzie: najlepiej, gdyby odbywała...

Kościół

Wrocławscy biskupi o kolędzie: najlepiej, gdyby odbywała...

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje...

Wiara

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje...

Nowacka zdecydowała! Jedna godzina tygodniowo religii

Wiadomości

Nowacka zdecydowała! Jedna godzina tygodniowo religii

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...

Kościół

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...

Biskup prosi o modlitwę w intencji naszego księdza...

Kościół

Biskup prosi o modlitwę w intencji naszego księdza...