Reklama

Młodzieżowa Wspólnota im. Jana Pawła II

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Poszukiwanie sposobu życia opartego na wartościach ewangelicznych oraz pragnienie głębszego poznania nauki Jana Pawła II stały się inspiracją do powstania w parafii pw. Świętego Krzyża w Lublinie Młodzieżowej Wspólnoty im. Jana Pawła II.
Powstanie wspólnoty w niecały miesiąc po śmierci Papieża zainicjowali ks. dr Marian Duma, proboszcz parafii na lubelskich Bronowicach, oraz Katarzyna Mazurek, opiekun młodzieży. Podczas pierwszego spotkania pani Katarzyna przypomniała słowa Ojca Świętego, skierowane do młodzieży w Częstochowie w 1979 r.: „Tylko człowiek, który zna swoją godność, może odkryć ją w drugim człowieku i we wspólnocie budować cywilizację miłości”. Tym samym określiła podstawowy rys Wspólnoty: odkrywanie godności jej członków w świetle Ewangelii Chrystusa i opieranie się na wzorcu osobowym i autorytecie Jana Pawła II. Osoba Ojca Świętego sprawiała, że inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony młodzieży, a w spotkaniu założycielskim wzięło udział 25 osób w wieku od 16 do 24 lat.
W 1991 r. w Olsztynie Jan Paweł II mówił: „Chodzi o to, żeby Kościół i każda parafia przemieniała się we wspólnotę braci i sióstr, którzy podejmują odpowiedzialność za Kościół i za sprawę Ewangelii”. W świetle tych słów bronowicka wspólnota postawiła sobie za cel integrację, wychowanie do czynnego uczestnictwa w życiu Kościoła parafialnego, kształtowanie właściwej postawy liturgicznej, rozwijanie i dzielenie się swoimi talentami, aktywne i twórcze spędzanie wolnego czasu, otwieranie się na problemy i trudności innych młodych ludzi, wzajemne wspieranie się i zrozumienie, podejmowanie inicjatyw na rzecz środowiska lokalnego, poznanie nauki Jana Pawła II, kształtowanie hierarchii wartości w oparciu o wzorce ewangeliczne, a także kształtowanie umiejętności społecznych. Realizacji tych celów służą spotkania formacyjne, które odbywają się w piątki w salce parafialnej. Zawsze rozpoczynają się i kończą modlitwą, by młodzi ludzie mogli zgłębić jej istotę. Spotkania metodami aktywizującymi prowadzi teolog Katarzyna Mazurek. Podczas nich młodzież dzieli się swoimi spostrzeżeniami i stara się szukać odwołania do myśli Patrona. W czasie spotkań wskazywane są konkretne zadania na nadchodzący tydzień, które wynikają z aktualnie podejmowanej tematyki i mają prowadzić do pracy nad sobą i pomocy innym.
Kolejnym elementem charakteryzującym Wspólnotę jest dbałość o liturgię parafialną i przygotowanie oprawy niedzielnej młodzieżowej Mszy św. o godz. 17, które obejmuje: wybór czytań, modlitwy wiernych, oprawę muzyczną pieśni i części stałych oraz śpiew psalmu i procesję z darami. Taka postawa ma być również zachętą dla innych młodych ludzi z osiedla do uczestnictwa w Eucharystii. Ważnym przedsięwzięciem Wspólnoty jest wprowadzenie adoracji i czuwania modlitewnego w duchu Taizé każdego 16. dnia miesiąca. Członkowie Wspólnoty przygotowują rozważania na podstawie nauki Jana Pawła II, które uzupełniają śpiewem kanonów Taizé. Kolejnym elementem służącym realizacji postawionych celów są spotkania rekolekcyjne, przeżywane wspólnie z grupą Sercańskiej Młodzieży w Pliszczynie. Jeszcze inną formą wspólnego spędzania czasu są letnie wyjazdy w góry. W pierwszym roku istnienia Wspólnoty młodzież pojechała do Zakopanego, by przejść szlak papieski w Tatrach, w następnym wędrowała po Bieszczadach.
Podczas spotkania założycielskiego Młodzieżowa Wspólnota im. Jana Pawła II określiła swój otwarty charakter. Oznacza to, że wszelkie realizowane przedsięwzięcia są skierowane do młodych ludzi będących w zasięgu oddziaływania i są otwarte na nowe osoby. Podczas trzech lat działalności młodzież podejmowała wiele działań skierowanych do środowiska lokalnego. Jedną z nich było przygotowanie montażu słowno-muzycznego poświęconego Janowi Pawłowi II, który prezentowany był m.in. w kościele parafialnym, inną włączenie się w otwarcie Centrum Młodzieżowego „Nie lękajcie się”. Członkowie Wspólnoty zbierali także pieniądze na Fundację Działo Nowego Tysiąclecia oraz przeprowadzili kwesty przedświąteczne z przeznaczeniem środków na pomoc potrzebującym. Takie inicjatywy mają być również zachętą dla innych do czynnego uczestnictwa w życiu religijnym parafii, a także do czynnego zaangażowania się w życie społeczne.
Na trzecią rocznicę śmierci swojego Patrona młodzież już przygotowuje kolejne przedsięwzięcie, do udziału w którym już teraz wszystkich zaprasza.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia, to musimy wdychać Ducha Świetego

2024-05-18 08:32

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Kardynałowie Nycz i Ryś krytycznie o decyzji prezydenta Warszawy ws. symboli religijnych

2024-05-17 20:17
Kard. Kazmierz Nycz

flickr.com/episkopatnews

Kard. Kazmierz Nycz

To próba zaprowadzenia “urawniłowki” w pluralistycznym społeczeństwie - tak zarządzenie prezydenta Warszawy w sprawie symboli religijnych w stołecznych urzędach komentuje dla KAI kard. Kazimierz Nycz. Z kolei kard. Grzegorz Ryś stwierdza: “Neutralność, która domaga się tego, żeby każdy ‘wyzerował’ się ze swoich przekonań i poglądów nie buduje wspólnoty międzyludzkiej”.

Więcej ...

Pan wzywa do drogi Chrystusowej

2024-05-18 15:15
Nowo wyświęceni diakoni z biskupem Adrianem Putem oraz księżmi formatorami

Katarzyna Krawcewicz

Nowo wyświęceni diakoni z biskupem Adrianem Putem oraz księżmi formatorami

Nasza diecezja ma dwóch nowych diakonów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów