Reklama

Korespondencja własna z Göteborga

25 lat Polskiej Misji Katolickiej w Szwecji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przebywając okresowo w Szwecji, z wielką przyjemnością skorzystałam z zaproszenia na tradycyjne poświąteczne spotkanie opłatkowe, zorganizowane przez Polską Misję Katolicką w Göteborgu (26 I br.). Spotkanie zaczęło się Mszą św. w kościele św. Pawła od Krzyża w Angered z udziałem około stu osób, nie tylko miejscowych, gdyż część z nich przyjechała ze Sztokholmu i Malmö. Eucharystii, sprawowanej przez ks. Bogdana Wagnerowskiego, byłego Rektora Polskiej Misji Katolickiej w Sztokholmie, o. Adama Piaseckiego i o. Zbigniewa Nowakowskiego przewodniczył rektor Polskiej Misji Katolickiej Göteborgu o. Jarosław Daniluk (wszyscy trzej to kapucyni z Angered). Po Eucharystii w klasztornym holu nastąpiło dzielenie się opłatkiem, a potem odbyła się agapa, podczas której serwowano tradycyjne polskie potrawy. Ich przygotowanie odbyło się pod okiem Brata Sławka, a czynnie zaangażował się w sztukę kulinarną damski, parafialny aktyw, przygotowując znakomite dania i przekąski. Oprawę muzyczną zapewnił saksofonista Zbigniew Nowakowski, a tradycyjne kolędowanie poprowadzili Hanna Witkowska z mężem.
Zachęcona przez rektora Polskiej Misji Katolickiej o. Jarosława Daniluka, któremu podarowałam świeżo wydany przez jeleniogórskie Stowarzyszenie „W Cieniu Lipy Czarnoleskiej” tomik „Nimfy błotne”, zaprezentowałam zebranym ten zbiór, nie ograniczając wyboru wierszy do tego tomiku, lecz również sięgając do mojej wcześniejszej książeczki poetyckiej „Od świtu do zmierzchu”. W kameralnej rozmowie, jaka wywiązała się po prezentacji, podkreślano, że dla przebywających na obczyźnie Polaków, kontakt z żywym, literackim słowem jest bardzo ważny, gdyż polszczyzna naszych rodaków przebywających na obczyźnie ulega deformacji z powodu niezamierzonych, a nieuniknionych wpływów obcych języków.

Klasztor w Angered

Franciszkański klasztor w Angered z kościołem, kaplicą Miłosierdzia Bożego, kafeterią, salkami do katechezy został zbudowany 19 lat temu i dobrze służy tutejszej Polonii. Widać, jak ten franciszkański ośrodek promieniuje wiarą, skupia wiernych, integruje ludzi, którzy przyjeżdżają tutaj z Polski, a jest ich coraz więcej. Ojcowie kapucyni sprawują Eucharystię i tutaj, i w katolickim kościele pod wezwaniem Chrystusa Króla, usytuowanym w centrum Göteborga, a także w kilku jeszcze innych miastach zachodniej Szwecji. Organizują pielgrzymki i obozy dla młodzieży, prowadzą akcję trzeźwości. Katechizują dzieci i młodzież, przygotowują do sakramentów, mają pieczę nad kołami różańcowymi i innymi katolickimi grupami, które skupiają szczególnie gorliwych w wierze rodaków. Sprowadza ich tutaj możliwość zarobków, czasami zatrzymuje na dłużej lub na zawsze. W kościele, wśród rodaków czują się wspólnotą języka, wiary i tradycji. To dla ich potrzeb duchowych, dla umocnienia wiary rodaków na obczyźnie 25 lat temu powstała Polska Misja Katolicka w Angered. Srebrna rocznica polskiego duszpasterstwa wypadała na Boże Narodzenie, ale obchodzono ja kilka tygodni wcześniej, wiążąc z obchodami Święta Niepodległości, z udziałem licznych gości na czele z bp. Ryszardem Karpińskim, o. Sławomirem Siczkiem OFM Cap. - Kostoszem Kustodii Szwecji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów i konsulem generalnym z Malmo Jarosławem Łasińskim.

Dzieje Polskiej Misji Katolickiej w Göteborgu

W okolicznościowym Biuletynie (nr 4 - 2007), wydawanym przez franciszkanów z Angered, można przeczytać, że: „To polscy bohaterzy wojenni, którzy poza granicami ojczyzny szukali schronienia przed prześladowaniem komunistów i więźniowie byłych obozów koncentracyjnych, którzy przybyli „białymi transportami” na Wybrzeże Zachodnie Szwecji, byli najliczniejszymi pionierami duszpasterstwa polonijnego. To oni gromadzili się w Oskarstöm na Mszach św. dziękczynnych za przeżytą wojnę. To do nich z Malmö przyjeżdżał ks. inf. Czesław Chmielewski. Z upływem lat Polonia na Wybrzeżu Zachodnim powiększała się, a ks. Infułatowi Czesławowi Chmielowskiemu ubywało sił. Dlatego Polonia z Göteborga i okolic usilnie prosiła ordynariusza diecezji Sztokholm bp. Hubertusa Branderburga oraz opiekuna emigracji polonijnej abp. Józefa Feliksa Gawlinę i Prymasa Polski Stefana Kardynała Wyszyńskiego o pomoc dla polskich katolików w Szwecji. Do listów dołączane były podpisy zbierane wśród miejscowej Polonii”. Ich pragnienia spełniły się w 1982 r., gdy ks. Stanisław Matuła otrzymał od nowego Prymasa Polski Kardynała Józefa Glempa pozwolenie do pracy duszpasterskiej z Polonią. 25 grudnia 1982 r. w Göteborgu została odprawiona przez tego kapłana pierwsza Msza św. dla Polonii. „Ks. Stanisław wszystko zaczynał prawie od zera - czytamy w Biuletynie - nawet grupa witająca misjonarza z Polski była nieliczna (....) 1 kwietnia 1983 bp Hubertus Brandenburg specjalnym dokumentem mianował ks. Stanislawa rektorem Polskiego Duszpasterstwa, co krótki pobyt w Göteborgu zamieniło w kilkuletni. Natychmiast ks. Stanisław został otoczony przez garstkę oddanych Kościołowi ludzi. Z ich życzliwością i ogromną pomocą zaczął organizować duszpasterstwo polonijne”. Wizyta Księdza Prymasa Józefa Glempa w dniach 20-21 maja 1987r. spowodowała powstanie Polskiej Misji Katolickiej w Göteborgu. Aktualnie jej rektorem jest o. Jarosław Daniluk OFM Cap., w roku ubiegłym obchodzący dziesięciolecie pobytu na misjach w Szwecji. Od 2002 r. pełni kapłańską posługę w parafii św. Pawła od Krzyża w Angered, a od 12 września 2004 z nominacji bp. Andersa Arboreliusa jest rektorem Duszpasterstwa Polonijnego na Wybrzeżu Zachodnim. „Obecnie Misja przeżywa niesamowity rozwój spowodowany napływem nowej emigracji. Kościół Chrystusa Króla nie mieści już wiernych. Kilkadziesiąt osób stoi w nawach bocznych i na chórze. Na lekcje religii uczęszcza ponad setka dzieci. Do odwiedzenia rodaków z wizytą duszpasterską trzeba przejechać ok. 10 tys. km w ciągu 4 miesięcy (...) Do Misji zgłaszają się rodzice, którzy pragną polskiego katolickiego przedszkola, scholi dziecięcej, połączenia nauki religii z lekcjami języka polskiego”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ona cię nigdy nie zostawi

2024-05-03 16:07
Odnowienie Jasnogórskich Ślubów Narodu

Magdalena Lewandowska

Odnowienie Jasnogórskich Ślubów Narodu

– Maryja sama wybrała sobie tytuł Królowej Polski, sama wyraziła chęć, by Polaków prowadzić, wychowywać, obdarowywać łaskami – mówił w katedrze wrocławskiej o. Piotr Łoza, definitor generalny zakonu paulinów.

Więcej ...

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego życia

2024-04-15 13:31

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 15, 18-21.

Więcej ...

Łódzcy proboszczowie spotkali się z Ojcem Świętym Franciszkiem

2024-05-04 16:00

ks. Wiesław Kamiński

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...