Reklama

Warsztaty multimedialne

Jak skutecznie wykorzystywać multimedia w pracach duszpasterskich radził podczas półrocznego kursu w sosnowieckiej KANIE ks. Paweł Rozpiątkowski, redaktor prowadzący „Niedzielę Sosnowiecką”. Kurs był skierowany do osób duchownych pracujących na terenie diecezji sosnowieckiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przedmiotem zajęć było zastosowanie nowoczesnych form komunikacji - obrazu, filmu i dźwięku, w tym muzyki - do głoszenia Ewangelii, m.in. w: katechezie szkolnej, katechezie parafialnej i przepowiadaniu homiletycznym.

Program zajęć

Księża i siostry zakonne uczestniczący w zajęciach zapoznali się m.in. z teorią i techniką fotografii i dźwięku. Poznawali możliwości oddziaływania przez dźwięk i obraz, prowadzili ćwiczenia w zakresie nagrywania, cyfrowej obróbki, montażu, produkcji słuchowisk, reportaży i krótkich audioklipów. Nie zabrakło również zajęć wprowadzających w świat filmu. Odbyli zajęcia z zakresu „języka filmu”: uczyli się umiejętnie dobierać plany zdjęciowe, budować poszczególne sceny, obsługiwać ruch kamery. A nakręcony materiał montowali na dwa sposoby - analizujący i syntezujący. W staraniach duszpasterskich nieodzowny jest śpiew. W tym względzie ks. Rozpiątkowski przygotował zajęcia z techniki produkcji karaoke piosenek religijnych. Była to praca z keyboardem oraz programami do edycji nut i aranżacji utworów. Ponadto uczestnicy kursu uczyli się, jak przygotować prezentacje w programie PowerPoint, oraz zastanawiali się, jak skutecznie stosować nowe technologie w świątyniach i salach katechetycznych.

Opinie uczestników

„Dzięki kursowi nabrałyśmy umiejętności zastosowania nowoczesnych form komunikacji, takich jak: obraz, muzyka, film. Szczególne pomoce będą aplikacje przygotowane w programie PowerPoint” - podkreśliły uczestniczące w kursie s. Milena i s. Jozuela KDzJ. A o tym, że żyjemy w kulturze obrazu i nim się posługujemy, każdy z nas doskonale wie. Szczególnie widać to wśród ludzi młodych, dla których samo słowo pozbawione obrazu i dźwięku jest dziś niewystarczającym środkiem przekazu informacji. „Scenariusz, scenopis czy plan filmowy to dziedziny, z którymi większość z nas spotkała się po raz pierwszy. Podczas ćwiczeń przed komputerem czy z kamerą w ręce poznawaliśmy reguły fachowego montażu filmowego. Ksiądz Paweł prezentował nam prace filmowe będzińskiej młodzieży, którą zaraził swoją pasją w studio «Na Górce». Na konkretnych przykładach wskazywał, na co warto zwrócić uwagę, a czego unikać podczas filmowania. Podczas kolejnych spotkań zainteresowały nas ćwiczenia z programem Adobe Premiere, poznaliśmy zasady efektywnej prezentacji w PowerPoincie i reguły pracy przy montażu analizującym. Z pewnością najwięcej rozrywki dostarczyły nam zajęcia, podczas których tworzyliśmy chrześcijańskie karaoke - wyjaśnił uczestniczący w kursie ks. Mariusz Dydak. - Ponad 20 godzin zajęć pozwoliło nam lepiej poznać tajniki multimediów. Będziemy je teraz z pewnością efektywniej wykorzystywać w pracy katechetycznej i duszpasterstwie” - dodał.
S. Bogdana KDzJ zapoznała się z nowymi programami i technikami, ale cenniejsze było dla niej spotkanie z człowiekiem. „Myślę tu o osobie prowadzącej ten kurs, czyli o ks. Pawle Rozpiątkowskim, który dobrze zna się na multimediach i sam je wykorzystuje w duszpasterstwie i ewangelizacji w świecie wirtualnym oraz chętnie służy swoją fachową wiedzą i pomocą.
Zaglądam raz po raz na stronę www.parafia.bedzin.niedziela.pl (chociaż należę do innej parafii), by zobaczyć, co nowego wydarzyło się w będzińskiej parafii i jak to jest prezentowane w internecie. Ta strona internetowa obrazuje konkretną wspólnotę, która żyje rokiem liturgicznym. Widząc tam prezentowane filmy, już wiem, jaki jest ich proces przygotowywania w programie Adobe Premiere Elements, aktywniej je oglądam, np. obserwując, jakie zostały zastosowane plany filmowe, i przy okazji uczę się «na sucho», bowiem oprócz wiedzy o programie trzeba mieć jeszcze konieczny sprzęt, tj. kamerę cyfrową, by taką wiedzę można było wykorzystywać. Na razie zawierzam św. Józefowi swoje marzenia, m.in. przygotowanie filmu o słudze Bożej Matce Teresie Kierocińskiej” - podzieliła się wrażeniami s. Bogdana.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Budowali Europę Chrystusa

pl.wikipedia

Cyryl i Metody, święci Apostołowie Słowian, trwają bardzo mocno w pamięci Kościoła.

Więcej ...

Czy dziękuję Bogu za dar Eucharystii?

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 8, 1-10.

Więcej ...

Sobotnie rozmowy z Maryją

2025-02-14 21:14

Karol Porwich/Niedziela

Ten człowiek to tylko święte exemplum tego, co Maryja zaproponowała zwykłym chrześcijanom już w 1925 r. Dała im dostęp do mistyki, dotychczas zarezerwowanej dla mnichów i zakonnic, dla kapłanów żyjących swym powołaniem i rzecz jasna dla wielkich świętych. Teraz chleb mistyki miał stać się pokarmem powszechnym. Mógł znaleźć się na każdym stole. I zmieniać ludzi. Jak całkowicie przenicował na Bożą stronę Anatola Kaszczuka.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Kłobuck: Morderstwo księdza

Kościół

Kłobuck: Morderstwo księdza

PILNE! Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Wiadomości

PILNE! Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Jasna Góra

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Słowo do wiernych z racji tragicznej śmierci śp. ks....

Kościół

Słowo do wiernych z racji tragicznej śmierci śp. ks....

Polska na Skale. Wielka Nowenna w intencji Ojczyzny

Kościół

Polska na Skale. Wielka Nowenna w intencji Ojczyzny

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

Wiadomości

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia

Wiadomości

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia

Kilkumiesięczny chłopiec w świdnickim oknie życia

Niedziela Świdnicka

Kilkumiesięczny chłopiec w świdnickim oknie życia

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę

Święci i błogosławieni

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę