Przedmiotem zajęć było zastosowanie nowoczesnych form komunikacji - obrazu, filmu i dźwięku, w tym muzyki - do głoszenia Ewangelii, m.in. w: katechezie szkolnej, katechezie parafialnej i przepowiadaniu homiletycznym.
Program zajęć
Księża i siostry zakonne uczestniczący w zajęciach zapoznali się m.in. z teorią i techniką fotografii i dźwięku. Poznawali możliwości oddziaływania przez dźwięk i obraz, prowadzili ćwiczenia w zakresie nagrywania, cyfrowej obróbki, montażu, produkcji słuchowisk, reportaży i krótkich audioklipów. Nie zabrakło również zajęć wprowadzających w świat filmu. Odbyli zajęcia z zakresu „języka filmu”: uczyli się umiejętnie dobierać plany zdjęciowe, budować poszczególne sceny, obsługiwać ruch kamery. A nakręcony materiał montowali na dwa sposoby - analizujący i syntezujący. W staraniach duszpasterskich nieodzowny jest śpiew. W tym względzie ks. Rozpiątkowski przygotował zajęcia z techniki produkcji karaoke piosenek religijnych. Była to praca z keyboardem oraz programami do edycji nut i aranżacji utworów. Ponadto uczestnicy kursu uczyli się, jak przygotować prezentacje w programie PowerPoint, oraz zastanawiali się, jak skutecznie stosować nowe technologie w świątyniach i salach katechetycznych.
Opinie uczestników
„Dzięki kursowi nabrałyśmy umiejętności zastosowania nowoczesnych form komunikacji, takich jak: obraz, muzyka, film. Szczególne pomoce będą aplikacje przygotowane w programie PowerPoint” - podkreśliły uczestniczące w kursie s. Milena i s. Jozuela KDzJ. A o tym, że żyjemy w kulturze obrazu i nim się posługujemy, każdy z nas doskonale wie. Szczególnie widać to wśród ludzi młodych, dla których samo słowo pozbawione obrazu i dźwięku jest dziś niewystarczającym środkiem przekazu informacji. „Scenariusz, scenopis czy plan filmowy to dziedziny, z którymi większość z nas spotkała się po raz pierwszy. Podczas ćwiczeń przed komputerem czy z kamerą w ręce poznawaliśmy reguły fachowego montażu filmowego. Ksiądz Paweł prezentował nam prace filmowe będzińskiej młodzieży, którą zaraził swoją pasją w studio «Na Górce». Na konkretnych przykładach wskazywał, na co warto zwrócić uwagę, a czego unikać podczas filmowania. Podczas kolejnych spotkań zainteresowały nas ćwiczenia z programem Adobe Premiere, poznaliśmy zasady efektywnej prezentacji w PowerPoincie i reguły pracy przy montażu analizującym. Z pewnością najwięcej rozrywki dostarczyły nam zajęcia, podczas których tworzyliśmy chrześcijańskie karaoke - wyjaśnił uczestniczący w kursie ks. Mariusz Dydak. - Ponad 20 godzin zajęć pozwoliło nam lepiej poznać tajniki multimediów. Będziemy je teraz z pewnością efektywniej wykorzystywać w pracy katechetycznej i duszpasterstwie” - dodał.
S. Bogdana KDzJ zapoznała się z nowymi programami i technikami, ale cenniejsze było dla niej spotkanie z człowiekiem. „Myślę tu o osobie prowadzącej ten kurs, czyli o ks. Pawle Rozpiątkowskim, który dobrze zna się na multimediach i sam je wykorzystuje w duszpasterstwie i ewangelizacji w świecie wirtualnym oraz chętnie służy swoją fachową wiedzą i pomocą.
Zaglądam raz po raz na stronę
Pomóż w rozwoju naszego portalu