Dzięki temu zostanie odbudowana szkoła, ale także powstaną nowe obiekty do nauki i rehabilitacji dzieci.
W listopadzie ubiegłego roku w szkole podstawowej dla niewidomych dzieci wybuchł pożar. W jego wyniku spłonęło skrzydło budynku, w którym na co dzień uczyło się 60 uczniów. Najbardziej znany w kraju Zakład dla Ociemniałych znalazł się w tragicznej sytuacji. Na szczęście z pomocą przyszli ludzie dobrego serca.
Hojność darczyńców nie ograniczyła się tylko do pieniędzy. Przywieźli oni do Lasek pomoce naukowe, kalkulatory, książki. W akcję włączyły się również firmy, które ufundowały m. in. komputery. Z kolei rada miasta Warszawy zakupiła maszyny brajlowskie do pisania. W imieniu rządu wsparcie dla Lasek obiecał premier Donald Tusk. Środki na odbudowę ma wyasygnować także Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Firma budowlana za darmo uprzątnęła gruz po spalonej placówce. A architekci i inżynierowie nie wzięli honorariów za ekspertyzy przeprowadzone w uratowanej od pożaru części szkoły. Niestety, przeprowadzone analizy pokazały, że placówka jest w opłakanym stanie. Eksperci zaproponowali postawienie całkiem nowego budynku.
Projekt zatwierdzony przez TOnO, bezpłatnie wykonała firma APA Markowski Architekci. Prawdopodobnie już we wrześniu uczniowie z Lasek zasiądą w klasach nowoczesnego, parterowego budynku.
- Postawimy go na planie litery „L”. Pomieści 140 dzieci. Z poprzedniego korzystało 100 - opowiada Jerzy Migurski, dyrektor administracyjny Lasek. Dodaje też, że budynek spełni wszelkie normy dotyczące placówek edukacyjnych dla niewidomych dzieci. Oprócz klas dla podstawówki i gimnazjum, znajdzie się w nim pracownia komputerowa, fizyczno-chemiczna i robót ręcznych. Nowy obiekt został zaprojektowany tak, aby hol szkoły sprzyjał integracji uczniów. Natomiast w szkolnej kuchni będzie można przygotowywać drugie śniadanie.
Zebrane dotychczas fundusze dają szanse na jeszcze większe inwestycje. Obecnie TOnO podjęło współpracę z firmą konsultingową, która pomoże złożyć wniosek o unijne dotacje. - W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, mamy szanse otrzymać środki, które pozwolą nam zmodernizować dużą część ośrodka - tłumaczy prezes Gołąb.
Gruntownych napraw wymagają również drogi na terenie Lasek, bo to znacznie utrudnia wychowankom poruszanie się. W starym internacie powstanie szkoła muzyczna. A głucho-niewidomi otrzymają nowy budynek. W internacie dla chłopców ma być zamontowana winda.
- W dalszej kolejności chcielibyśmy wybudować kompleks sportowy z boiskami, ścieżkami rowerowymi i biegowymi. Także salę do hipoterapii i instalację słonecznego ogrzewania basenu - mówi Jerzy Migurski.
Przedstawiciele TOnO podkreślają, że ośrodek w Laskach stanął przed wielka szansą. W ciągu najbliższych kilku lat może zmienić się w bardzo nowoczesną placówkę. - Nie byłoby to możliwe bez wielkich serc ofiarodawców - zgodnie przyznają.
Więcej informacji na temat potrzeb materialnych ośrodka można uzyskać w Dziale Darów, tel. (0-22) 752-32-23 lub (0-22) 752-30-00. Pieniądze można przekazywać na konto BRE w Warszawie nr 27 1140 1010 0000 4399 5800 1037 z dopiskiem „Odbudowa szkoły”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu