Spotkanie nieprzypadkowo odbyło się w Starym Kisielinie - w tamtejszej parafii rezydentem jest ks. inf. Mieczysław Marszalik, członek kolegium konsultorów i prepozyt kapituły. W przeddzień rady konsultorów Ksiądz Infułat świętował 91. urodziny. Ks. Marszalik, który święcenia kapłańskie przyjął we Lwowie w 1939 r., przybył na ziemię lubuską po wojnie. Przez wiele lat pełnił m.in. funkcję wikariusza generalnego i kanclerza kurii. Był też najbliższym współpracownikiem bp. Wilhelma Pluty. - Mimo wieku i choroby wciąż wspiera nas cierpieniem, modlitwą i radą. Tak zmienia się jego posługa - powiedział bp Stefan Regmunt.
Posiedzenie poprzedziło wspólne odmówienie Nieszporów. - Przez tę modlitwę chcemy powierzyć się Bogu, chcemy szukać wsparcia i siły dla naszej pracy - mówił bp Regmunt.
Kolegium konsultorów jest w diecezji organem doradczym, któremu przewodniczy biskup diecezjalny. - Zostało utworzone jako reprezentatywny i operatywny organ konsultacyjny biskupa diecezjalnego oraz gwarant zachowania ciągłości rządów w diecezji w sytuacjach nadzwyczajnych - wyjaśnia ks. Piotr Kubiak. W jego skład wchodzi od 6 do 12 kapłanów. Powoływani są oni na pięcioletnią kadencję, która w zależności od potrzeby może się przedłużać.
Kolegium konsultorów spełnia różne zadania, m.in. w szczególnych sytuacjach przejmuje funkcje rady kapłańskiej, kieruje diecezją podczas wakatu urzędu biskupa, a także zawiadamia Stolicę Apostolską o śmierci biskupa pod nieobecność biskupa pomocniczego. - Konsultorzy muszą być obecni przy kanonicznym objęciu diecezji przez biskupa, przy objęciu urzędu przez biskupa koadiutora, a w niektórych sytuacjach także przez biskupa pomocniczego, i przy zrzeczeniu się urzędu przez administratora diecezji - tłumaczy ks. Kubiak.
Aktualnie w naszej diecezji ustanowionych jest ośmiu konsultorów: bp Paweł Socha, ks. kan. Tadeusz Dobrucki, ks. prał. Konrad Herrmann, ks. kan. Eugeniusz Jankiewicz, ks. Piotr Kubiak, ks. prał. Zygmunt Lisiecki, ks. inf. Mieczysław Marszalik i ks. prał. Ryszard Tomczak. Powołani zostali dekretem z dnia 3 grudnia 2004 r.
Pomóż w rozwoju naszego portalu