Reklama

Lekcja polskości w Lemont

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Górole, górole, góralska muzyka, cały świat łobejdzies, ni ma takiej nika” - tymi słowami przyśpiewki, w której górale z dumą podkreślają bogactwo swojej kultury, tradycji i piękno obyczajów ziemi, z której pochodzą rozpoczęły się 17 lutego główne uroczystości Dnia Dziedzictwa Polskiego w Centrum ks. Gilewskiego przy kościele św. Cyryla i Metodego przy 607 Sobieski Street w Lemont. Nieprzypadkowo gości witano tymi właśnie słowami, bowiem hasłem przewodnim tegorocznej imprezy było „Bogactwo kultury podhalańskiej”.
Uroczystość już po raz czwarty zorganizował Klub Polski wraz z parafią św. Cyryla i Metodego i Polską Szkołą im. Jana Pawła II. Poprzednie edycje imprezy poświęcone były kolejno: ks. Moczygembie - twórcy i założycielu parafii, Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II, w ubiegłym roku - polskim sanktuariom.
- Chcemy pokazać bogactwo kultury podhalańskiej, jak się dawniej żyło, pracowało na Podhalu, stroje, wytwory naszych rąk - mówił Jan Żółtek. A dorobek jest rzeczywiście ogromny. Goście mieli niepowtarzalną okazję, aby zobaczyć rzeczy, które już nawet na Podhalu należą do rzadkości. Swoje wytwory prezentowali twórcy ludowi. Były m.in. maślicka i masło zrobione przez wiceprezesa Stowarzyszenia Twórców Ludowych Stanisława Kulawiaka, kozioł - strug, przy którym pracował pochodzący z Odrowąża Podhalańskiego Jan Mrugała, kowadło, oscypki, moskole czy bryndza, chałupa góralska, stroje góralskie, obrazy, rzeźby, ozdoby, a także szopka wykonana przez Michała Cieślę. - Jest na co popatrzeć, tym bardziej, że to wszystko przygotował jeden skromny klub. Warto pokazywać Amerykanom i innym społecznościom nasze korzenie - podsumował Jan Żółtek.
Wśród gości honorowych, którzy tego dnia przybyli do Lemont byli m.in.: prezes Związku Narodowego Polskiego i Kongresu Polonii Amerykańskiej Franciszek Spula, skarbnik ZNP Marian Grabowski, Cliff Miklos - przedstawiciel władz miejskich Lemont, Wallace Ozog - prezes Zjednoczenia Polskiego Rzymsko-Katolickiego w Ameryce, wiceprezes Anna Sokołowski, Marian Bryja - wiceprezes ZPPA, Józef Bafia - prezes Koła nr 42 Białka Tatrzańska i przewodniczący Komitetu 600-lecia Cudownej Figury Matki Boskiej Ludźmierskiej - Gaździny Podhala, Jacek Chaba z Archidiecezji Chicagowskiej. Byli też gospodarze: kapelan Klubu Polskiego i Polskiej Szkoły im. Jana Pawła II w Lemont ks. Franciszek Florczyk, Jolanta Tatara - dyrektor Polskiej Szkoły im. Jana Pawła II, Krystyna Rozwadowski - prezes tej szkoły, Ryszard Witkowski - prezes Klubu Polskiego i wiceprezes Jan Żółtek.
Gości w imieniu gospodarzy powitali Jan i Krystyna Budz, hymny polski i amerykański odśpiewali Grażyna Witkowski i John Bobak. Wiceprezes Klubu Polskiego Jan Żółtek wygłosił referat, w którym niezwykle ciekawie przedstawił bogaty dorobek Podhalan. Kapelan Klubu Polskiego ks. Franciszek Florczyk podkreślał, że wspólnota w Lemont wiele zawdzięcza Janowi Pawłowi II. Patronuje on nie tylko Klubowi i Szkole, jego imieniem nazwano ulicę w Lemont, przy której zbudowano grotę z posągiem Matki Bożej, obok którego klęczy nasz Wielki Rodak.
Szczególne miejsce w sercach Podhalan zajmuje Ludźmierz - duchowa stolica Podhala. Przepiękną wystawę Jej poświęconą przygotował Komitet 600-lecia Cudownej Figury Matki Bożej Ludźmierskiej. Jego przewodniczący Józef Bafia mówił - Kto był w Polsce i nie był na Podhalu, źle zrobił. A kto był na Podhalu i nie był w Ludźmierzu, to zrobił jeszcze gorzej.
Na wystawie zorganizowanej przez Polską Szkołę im. Jana Pawła II w Lemont zaprezentowano życiorysy i dokonania najsławniejszych ludzi Podhala oraz tych, którzy tę ziemię rozsławiali. Zwiedzający mieli okazję podziwiać prace plastyczne wykonane przez uczniów polskiej szkoły, a podczas uroczystości nagrodzono zwycięzców konkursu plastycznego. W gronie uczniów klas młodszych triumfowali: Brittany Fleury, Klaudia Widur, Paulina Antolak, Nicole Johnson, Olivia Cislo, Monika Turski, a wśród uczniów klas starszych pierwsze miejsce zajęła Natalia Budz, kolejne: Daniel Szuba, Aneta Szczerba, Emilia Polaczek, Joanna Duda i Dagmara Mosniak.
Tradycją stało się już, że co roku podczas Dnia Dziedzictwa Polskiego, organizatorzy przyznają tytuł Polaka Roku, który otrzymują osoby szczególnie zasłużone dla miasta i parafii. Do tej pory wyróżnieni zostali: Norb Lesnieski, Krystyna i Jan Budz, Emilia i Zdzisław Wildhirt. W tym roku tym zaszczytnym mianem uhonorowani zostali państwo Wiktoria i Władysław Para - wieloletni działacze na rzecz lokalnej społeczności, członkowie i założyciele Koła nr 37 Groń-Leśnica przy Związku Podhalan.
Wystąpiła Szkółka Pieśni i Tańca działająca przy Zarządzie Głównym Związku Podhalan w Ameryce Północnej oraz „Polanie” z Polskiej Szkoły w Lemont, ubrani w polskie stroje ludowe. Przygrywała kapela ZPPA Stanisława Pająka oraz kapela „Orlik”, działająca przy kościele w Lemont, której instruktorem i kierownikiem jest Janusz Leśniak.
Dzień Dziedzictwa Polskiego wspiera burmistrz Lemont John F. Piazza, który wraz z zarządem miejskim ustanowił pierwszą niedzielę lutego Dniem Polskim dla uhonorowania wkładu społeczności polskiej w rozwój miasta.
W skład Zarządu Klubu Polskiego, głownego oraganizatora Dnia, wchodzą obecnie: kapelan ks. Franciszek Florczyk, prezes Ryszard Witkowski, wiceprezesi: Jan Żółtek (d/s współpracy z kościołem i parafią) i Andrzej Szudzinski (d/s kulturalno-rozrywkowych), skarbnik Antonina Zych, sekretarz protokołowy Renata Oliszewicz, marszałek - gospodarz Tadeusz Kapusta oraz Józef Kociołek, chorąży Tadeusz Łaś, podchorąży Edward Mikoś, Komisja Rewizyjna: Zofia Głogowska, George Maslanka, Marek Zelek.
Organizatorzy po raz kolejny udowodnili, że wiedzą, jak promować polską kulturę, jak wzorowo przygotować uroczystość i jak przyciągnąć na polską imprezę nie tylko rodaków, ale i mieszkańców miasteczka wywodzących się z innych krajów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bp Turzyński do Polonii i Polaków za granicą: Jesteście integralną częścią naszej Ojczyzny

2024-05-01 20:00

Adobe Stock, montaż: A. Wiśnicka

Pamiętamy o Was i chcemy Wam powiedzieć, że jesteście częścią integralną naszej wspaniałej Ojczyzny - napisał z okazji przypadającego 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą bp Piotr Turzyński. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej podziękował środowiskom polonijnym za pielęgnowanie kultury polskiej i przekazywanie jej młodemu pokoleniu.

Więcej ...

Św. Józef - Rzemieślnik

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ks. Waldemar Wesołowski/Niedziela

Obraz św. Józefa, patrona parafii

Ewangeliści określili zawód, jaki wykonywał św. Józef, słowem oznaczającym w tamtych czasach rzemieślnika, który był jednocześnie cieślą, stolarzem, bednarzem - zajmował się wszystkimi pracami związanymi z obróbką drewna: zarówno wykonywaniem domowych sprzętów, jak i pracami ciesielskimi.

Więcej ...

10 lat Rycerzy Kolumba w Miliczu

2024-05-01 15:08
Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

ks. Łukasz Romańczuk

Od lewej: Robert Zasieczny i Krzysztof Zub

W dniu odpustu w kaplicy św. Józefa Robotnika w Godnowej swoje dziesięciolecie założenia świętowali Rycerze Kolumba z rady lokalnej nr 15947. Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. Zbigniew Słobodecki, proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Miliczu i kapelan milickich Rycerzy Kolumba.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst