Reklama

Temat tygodnia

Wielkopostne porządkowanie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przed nami Niedziela Palmowa, po niej Wielki Tydzień i uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Jest to czas wypełniony różnymi zajęciami porządkowymi, przygotowaniami świątecznymi, ale przede wszystkim porządkowaniem swojej duszy, swojej relacji do Boga i człowieka.
Świętowanie wielkanocne ma swoją specyfikę. Poprzedza je tzw. Triduum Sacrum - trzy święte dni: Wielki Czwartek, Piątek i Wielka Sobota. To ważne dni w liturgii Kościoła. Wielki Czwartek - ze wspaniałą liturgią w katedrze i kościołach parafialnych, wieczorem z Mszą św. Wieczerzy Pańskiej; Wielki Piątek - z liturgicznym obrzędem śmierci Pana Jezusa; Wielka Sobota - czuwanie przy Jezusowym grobie; i - noc Zmartwychwstania Pańskiego. Każdy dzień ma swoją wymowę, swoje doznania religijne, wyakcentowane w liturgii, swoje doświadczenie modlitewne.
Jesteśmy chrześcijanami. To prawda, spośród nas są bardziej gorliwi w przeżywaniu swej wiary, inni pozostają tylko ochrzczeni, choć zapewne niejeden obraziłby się, gdyby mu powiedzieć, że jest żadnym chrześcijaninem. Jednak zwłaszcza teraz, w niezwykle ważnych dla chrześcijanina dniach Wielkiego Postu, musimy postawić sobie pytanie o naszą tożsamość chrześcijańską, o to, jak ważne są dla nas tajemnice naszej wiary, czy jesteśmy z Chrystusem prawdziwie? Wiele osób w okresie Wielkiego Postu, na znak solidarności z Panem Jezusem, podejmuje czyny pokutne, np. odmawiając sobie słodyczy, papierosów, alkoholu. Takie działania mają charakter dyscyplinujący, świadczą o poważnym podejściu do problemu religii katolickiej. Oczywiście, niepisanym obowiązkiem chrześcijanina jest w tym czasie uczestnictwo w nabożeństwie Drogi Krzyżowej, Gorzkich Żali, adoracja Najświętszego Sakramentu, studiowanie Pisma Świętego, lektura katolickiej książki czy prasy oraz udział w rekolekcjach, które umożliwiają pewne zamyślenie nad swoim życiem religijnym, stanowią przygotowanie do spowiedzi - do rachunku sumienia, żalu za grzechy i zadośćuczynienia Bogu i bliźniemu.
„Niedziela” stara się pomóc swoim Czytelnikom poprzez refleksyjne teksty, które skłaniają do zastanowienia się głębiej nad sobą, nad istotą przyjścia na świat Pana Jezusa. Dodatek liturgiczny z pewnością pomógł już wielu poruszyć swoje wnętrze, dostarczył materiału na temat najlepszych sposobów modlitwy, zapoznał z życiorysami wielu świętych, których wspominaliśmy w trakcie roku liturgicznego, wyjaśnił wiele problemów. Bo chodzi o to, by chrześcijanin mógł przeżywać święta kościelne w duchu Bożym. Podobnie jest zresztą z przesłaniem „Mojego Pisma Tęcza”, skierowanego do młodszych dzieci, które dzięki niemu mogą przeżywać najważniejsze wydarzenia roku liturgicznego z pomocą rodziców, opiekunów, katechetów.
Choć więc przeżywamy już Niedzielę Palmową, zapraszam Czytelników „Niedzieli” do wewnętrznego wyciszenia się i ukierunkowania na istotę Świąt Wielkanocnych. Zostawmy niektóre sprawy na bocznicy i przeżyjmy ostatnie chwile Wielkiego Postu jak najpiękniej i jak najlepiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zastępca Przewodniczącego KEP: świat pracy zaniepokojony "zielonym ładem"

2024-04-30 18:39

Eliza Bartkiewicz/episkopat.pl

Celem nadrzędnym duszpasterzy ludzi pracy jest prowadzenie ludzi do zbawienia, oraz ciągłe przypominanie o godności pracy, o podmiotowości i o prawach pracowników - powiedział KAI abp Józef Kupny z okazji święta 1 maja. - Jeśli chodzi o dodawanie energii duchowej, to wsparcie duszpasterzy jest nieocenione - ocenił zastępca przewodniczącego KEP. Przyznał też, że w środowiskach pracowniczych widać niepokój związany ze spodziewanymi konsekwencjami "Europejskiego zielonego ładu".

Więcej ...

Prezydent Duda w Poznaniu: jesteśmy częścią Europy nie od 20 lat, ale od ponad tysiąca

2024-05-01 18:26

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od chrztu Polski rzeczywiście jesteśmy częścią Europy, nie od 20 lat, od ponad tysiąca lat, od 966 roku. To jest nasza wielka tradycja, to jest tradycja, na której zbudowane zostało polskie państwo, nasza państwowość - mówił w Poznaniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odwiedził katedrę i kościół NMP in Summo, zbudowany w miejscu grodu Mieszka I i pierwszej na ziemiach polskich chrześcijańskiej kaplicy.

Więcej ...

Dzieci przywitały obraz Matki Bożej w Praszce

2024-05-01 15:12

Karol Porwich / Niedziela

Matka Boża Jasnogórska na szlaku peregrynacji 30 kwietnia nawiedziła parafię Wniebowzięcia NMP w Praszce. Księża i wierni powitali obraz na rynku pod klasztorem sióstr Felicjanek.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst