Reklama

Świętowanie Niedzieli Palmowej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niedziela Palmowa jest pamiątką uroczystego wjazdu Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. Wprowadza nas w przeżycia liturgii Wielkiego Tygodnia, który poprzedza Niedzielę Zmartwychwstania. Spotkania młodych w Niedzielę Palmową są od 22 lat stałą formą przeżywania Światowych Dni Młodzieży w wymiarze diecezjalnym.
Od początku, a więc od 1986 r., przyjęła się praktyka, że obok wielkich spotkań międzynarodowych, którym przewodniczy Ojciec Święty, odbywają się co roku - właśnie w Niedzielę Palmową - spotkania diecezjalne. Inicjatywę tę podjął od początku istnienia także Kościół sosnowiecki. Od momentu powstania nowej diecezji młodzi gromadzą się w sosnowieckiej katedrze, by pod przewodnictwem Biskupa Ordynariusza przeżywać Najświętszą Liturgię oraz rozważać papieskie orędzie.
W niektórych parafiach naszej diecezji proboszczowie, aby jeszcze bardziej ożywić życie wspólnotowe, przyciągnąć dzieci, młodzież, a także dorosłych do Kościoła i obudzić wiernych do większego zaangażowania się w sprawy parafii, w sposób nowatorski przygotowują rozmaite uroczystości kościelne. Na uwagę zasługuje m.in. Niedziela Palmowa w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Siewierzu oraz w parafii św. Elżbiety Węgierskiej w Jaworznie-Szczakowej. Świętując pamiątkę uroczystego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, nie może zabraknąć atrybutu święta - palmy, a także samego Jezusa, który uroczyście wjeżdża na osiołku. „Do tej pory osiołka wypożyczaliśmy z cyrków. W rolę Chrystusa wjeżdżającego do Jerozolimy wciela się zwykle któreś z dzieci. Dziewczynki przebrane są za niewiasty jerozolimskie, wszyscy w rękach niosą gałązki palmowe - tworzy się barwny korowód, a właściwie procesja, która wyrusza spod groty lub spod krzyża. Towarzyszy nam Ewangelia o wydarzeniach z Niedzieli Palmowej. Następuje poświęcenie palm, a potem procesja wokół kościoła, po czym rozpoczynamy uroczystą Eucharystię” - opowiada o uroczystości Niedzieli Palmowej w parafii św. Elżbiety Węgierskiej w Jaworznie-Szczakowej proboszcz ks. kan. Józef Gut.
W siewierskiej wspólnocie w rolę Jezusa wciela się młody parafianin. Tradycyjnie parafianie tłumnie zbierają się przed kościołem, każdy z gałązką palmową. Wyrusza procesja, która tego dnia ma dłuższą trasę niż zwykle, tzn. ulicami parafii. Po przyjściu do kościoła dzieci układają palmy na posadzce, a Jezus Król uroczyście wjeżdża do świątyni. „Niestety, nigdy nie mieliśmy osiołka, ale zawsze był konik z pobliskiej stadniny. Największą radość mają oczywiście najmłodsi, którzy dotykają »bohatera« wydarzeń Palmowej Niedzieli. Na koniec otrzymują od niego słodycze” - mówi proboszcz ks. kan. Emil Ilków. Podobna tradycja jest także w Boguchwałowicach, miejscowości należącej do parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Siewierzu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jestem Niepokalane Poczęcie

Karol Porwich/Niedziela

Słowa: „Jestem Niepokalane Poczęcie” usłyszała Bernadeta Soubirous z ust Matki Bożej, która ukazała się jej we francuskim Lourdes. 8 grudnia przeżywamy uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Więcej ...

Czego uczy nas wierzących postawa św. Jana?

2025-12-05 13:16

Adobe Stock

Jaką naukę przekazuje Jan Kościołowi? Czego nas uczy? Wszak Jan jest modelem, przykładem, mistrzem życia dla wszystkich, którzy uwierzyli w Chrystusa.

Więcej ...

Leon XIV: wielki jest dar chrztu, który otrzymaliśmy!

2025-12-08 12:32

Vatican Media

Cudowne jest „tak” Matki Pana, ale cudowne może być również nasze „tak”, odnawiane każdego dnia wiernie, z wdzięcznością, pokorą i wytrwałością, w modlitwie i konkretnych uczynkach miłości, od najbardziej niezwykłych gestów po codzienne obowiązki i posługi, aby wszędzie Jezus mógł być znany, przyjmowany i miłowany, oraz by do wszystkich dotarło Jego zbawienie - powiedział Papież podczas rozważania przed modlitwą Anioł Pański w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Stan ks. Michała Olszewskiego uległ pogorszeniu

Kościół

Stan ks. Michała Olszewskiego uległ pogorszeniu

Kalendarz Adwentowy: Od początku w łasce

Wiara

Kalendarz Adwentowy: Od początku w łasce

Komunikat Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu

Niedziela Sosnowiecka

Komunikat Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Presja ma sens. Prokuratura zmienia termin przesłuchania...

Wiadomości

Presja ma sens. Prokuratura zmienia termin przesłuchania...

Kalendarz Adwentowy: Nowy początek!

Wiara

Kalendarz Adwentowy: Nowy początek!

Kalendarz Adwentowy: Radość Mesjasza w sercach małych

Wiara

Kalendarz Adwentowy: Radość Mesjasza w sercach małych

Kalendarz Adwentowy: Uczta, która ociera łzy

Wiara

Kalendarz Adwentowy: Uczta, która ociera łzy

Kalendarz Adwentowy: Wiara, która otwiera oczy

Wiara

Kalendarz Adwentowy: Wiara, która otwiera oczy