Reklama

W charyzmacie ubóstwa, czystości i posłuszeństwa (2)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zakonem kontemplacyjnym o jednej z najsurowszych reguł życia konsekrowanego jest Zakon Mniszek Kamedułek Reguły św. Benedykta. W Polsce przebywają od 1949 r.

Do Tyszowiec przybyły 14 września 1997 r. Obecnie w klasztorze w Tyszowcach jest 9 sióstr kamedułek.

Jako datę powstania Zakonu Kamedułów przyjmuje się rok 1027. Wtedy przed samą śmiercią św. Romuald założył erem w Camaldoli, od którego wziął nazwę cały Zakon. W rzeczywistości o istnieniu Zakonu można mówić od 1074 r., wówczas bowiem ogłoszone zostały pierwsze kamedulskie konstytucje. Szczególny rozkwit Zakonu przypada na XI . XIV w., kiedy to powstawały liczne klasztory, gorliwie zachowujące przepisy i wydające wielu świętych i mądrych zakonników. W chwili obecnej istnieją dwie kongregacje kamedułów: Kongregacja Kamedułów Zakonu św. Benedykta z centrum w Camaldoli i Kongregacja Pustelników Kamedułów z Monte Corona.

Żeńska gałąź Zakonu kamedulskiego jest . jak głosi tradycja . równie stara jak męska. Najstarsze wzmianki o klasztorach żeńskich znajdujemy w dwóch miejscach życiorysu św. Romualda, napisanego przez św. Piotra Damiana. Wynika z nich, że św. Romuald od początku zakładał również klasztory żeńskie i opiekował się nimi . nie zawsze ku zadowoleniu braci. Jego następcy kontynuowali to dzieło, tak że liczba przebywających w nich mniszek szybko wzrastała.

Mniszki kamedułki prowadzą życie o charakterze pustelniczo-pokutniczym, w ścisłej klauzurze, łącząc życie wspólnotowe z eremickim tzn. żyją w jednym klasztorze, odciętym od świata murem papieskiej klauzury, a zarazem każda mniszka ma własną celę. Cela, obok ascezy i milczenia, stanowi jeden z najważniejszych elementów kamedulskiego życia. W niej dokonuje się spotkanie ze Słowem Bożym oraz Bogiem we własnym sercu. Tam w dużej mierze wypraszane są łaski dla świata, tam też rozwija się życie duchowe.

Poza samotnością w celi do typowo eremickich form życia wspólnoty Kamedułek należą: milczenie przerywane tylko w razie konieczności, cotygodniowa rekreacja w niedzielę oraz rekreacje świąteczne kilka razy do roku, szeroko rozumiana asceza, praca w miarę możności wykonywana w samotności, indywidualna modlitwa, zwłaszcza studium Pisma Świętego, i codzienna adoracja Najświętszego Sakramentu.

Centrum dnia stanowi wspólna Eucharystia. Życie wspólnotowe znajduje też swój wyraz w modlitwie liturgicznej, którą siostry celebrują uroczyście w chórze, posługując się brewiarzem benedyktyńskim, a także po części czerpiąc ze zwyczajów kamedulskich. Poza tym siostry zbierają się na wspólny Różaniec.

Właściwym dla kamedułki miejscem ewangelizacji pogan, i to ewangelizacji sięgającej aż po męczeństwo w ujęciu św. Klemensa Aleksandryjskiego, jest cela klasztorna. Według św. Klemensa w męczeństwie spełnia się doskonałe dzieło miłości, z kolei miłość do Chrystusa to nic innego jak śmierć starego człowieka, dokonująca się przez ascezę i stanowiąca swojego rodzaju męczeństwo.

Kamedulska duchowość dopuszcza możliwość bardziej czynnego poświęcenia się służbie dla braci. Jej wyrazem są dzieła prowadzone przez kamedułów i kamedułki w innych krajach, np. specjalne domy gościnne, pozwalające realizować przewidzianą konstytucjami gościnność, a także organizować kursy duchowości, rekolekcje, spotkania modlitewne i biblijne itp. W dawniejszych czasach przy klasztorach i eremach kamedulskich spotykało się często szpitale i apteki.

Aktualnie na świecie jest 13 klasztorów Mniszek Kamedułek: 7 we Włoszech i po 1 w Brazylii, Francji, Indiach, Polsce, Tanzanii i USA.

Jak wygląda strój sióstr kamedułek? Biały habit z szerokimi, wywijanymi rękawami, przepasany dość szerokim, długim, wiązanym z prawej strony paskiem; szkaplerz na wierzchu, krzyż ukryty pod szkaplerzem; czarny welon, upięty nisko na czole.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Pragnienie nierozerwalności małżeńskiej jest wpisane w serce człowieka

2024-09-13 13:13

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 10, 2-12.

Więcej ...

Jasna Góra: 27. Pielgrzymka Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi

2024-10-05 14:25

Jasna Góra/Facebook

„Pomagając innym, pomagamy sobie” podkreślają Amazonki. Na Jasnej Górze trwa 27. Pielgrzymka Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi. Jej hasło to: „Przez Maryję do Jezusa”. Wspólna modlitwa jednoczy kobiety, które pokonały chorobę, ich rodziny, przyjaciół, a także lekarzy i pielęgniarki. Mszy św. na Szczycie przewodniczy bp Antoni Długosz, biskup senior archidiecezji częstochowskiej.

Więcej ...

Bp Krzysztof Włodarczyk: prawda musi przybliżać do Pana Boga

2024-10-06 08:20
Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Prawda musi przybliżać do Pana Boga. Nawet ta najbardziej gorzka, niewygodna powinna nadawać kierunek ludzkim wyborom - powiedział bp Krzysztof Włodarczyk w kościele św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty. Modlitwa zainaugurowała nowy rok akademicki w Akademii Kujawsko-Pomorskiej w Bydgoszczy.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nienarodzone dziecko uśmiecha się słysząc głos taty...

W wolnej chwili

Nienarodzone dziecko uśmiecha się słysząc głos taty...

Nowenna za młodzież do bł. Carlo Acutisa

Wiara

Nowenna za młodzież do bł. Carlo Acutisa

Papież ogłosił nazwiska 21 nowych kardynałów

Kościół

Papież ogłosił nazwiska 21 nowych kardynałów

Górecka Pani – Matka Pocieszenia koronująca ludzkie...

Wiara

Górecka Pani – Matka Pocieszenia koronująca ludzkie...

Na terenie diecezji sosnowieckiej zatrzymano dwóch...

Niedziela Sosnowiecka

Na terenie diecezji sosnowieckiej zatrzymano dwóch...

Wiceminister edukacji mówi „nie” dalszemu ograniczaniu...

Felietony

Wiceminister edukacji mówi „nie” dalszemu ograniczaniu...

Zmarł najstarszy kardynał Kościoła katolickiego

Kościół

Zmarł najstarszy kardynał Kościoła katolickiego

Nowenna do św. Franciszka z Asyżu

Wiara

Nowenna do św. Franciszka z Asyżu

Świadectwo Przemysława Babiarza: Pan Jezus nigdy mnie nie...

Wiara

Świadectwo Przemysława Babiarza: Pan Jezus nigdy mnie nie...