Chociaż są ich tysiące, tak naprawdę trudno ich zobaczyć. Dyskretnie towarzyszą ubogim, chorym i potrzebującym, służąc im pomocą duchową i materialną. Wsłuchani w ewangeliczne przykazanie miłości, spieszą z pomocą każdemu, bez względu na jego wiek, wyznanie, rasę czy narodowość. Wolontariusze Caritas Archidiecezji Lubelskiej ze wszystkich parafii, wielu szkół i uczelni wraz ze swoimi podopiecznymi w Niedzielę Miłosierdzia Bożego przeżywają swoje patronalne święto.
„Miłość chrześcijańska ma dwa wymiary: jest ukierunkowana do Boga i do człowieka. Caritas te dwa wymiary chce łączyć także podczas obchodów patronalnego święta - mówi ks. prał. Andrzej Głos, dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej. - Jest to modlitwa w intencji chorych, potrzebujących i samotnych, ale także tych, którzy tym chorym pomagają, czyli wolontariuszy, darczyńców i ofiarodawców, dzięki którym możemy nieść pomoc. Poza tym w Niedzielę Miłosierdzia Bożego we wszystkich parafiach odbędzie się zbiórka do puszek, z przeznaczeniem na cele realizowane w parafiach i przez centralę Caritas”. Główne uroczystości patronalne odbędą się w Domu Spotkania „Caritas” w podlubelskiej Dąbrowicy, gdzie Mszy św. przewodniczyć będzie bp Ryszard Karpiński. Po Mszy św. zaplanowane jest wielkanocne spotkanie z chorymi i niepełnosprawnymi. Przedłużeniem święta będzie spotkanie z młodymi wolontariuszami ze Szkolnych Kół Caritas w Biskupicach, gdzie w połowie kwietnia odbędzie się podsumowanie konkursu plastycznego „Mój mały wolontariat”.
Zarówno centrala Caritas, jak i Parafialne Zespoły Caritas realizują wiele projektów pomocowych. „Naszą najważniejszą pracą jest udzielanie pomocy najuboższym dzieciom - mówi ks. Głos. - W bieżącym roku szkolnym systematyczną pomocą materialną objętych jest 96 uczniów, którzy z centrali Caritas otrzymują stypendia socjalne. Kolejnych 65 młodych ludzi otrzymuje pomoc finansową w ramach projektu «Skrzydła», a prawie 300 uczniów ma opłacane obiady w stołówkach szkolnych. Ponadto każdego roku ponad 1000 dzieci bierze udział w zorganizowanym wypoczynku zimowym i letnim”. Przez centralę lubelskiej Caritas każdego dnia przewija się od 200 do 400 osób, które korzystają z punktu wydawania leków, odzieży i żywności. „Ok. stu osób codziennie przychodzi do naszej centrali przy al. Unii Lubelskiej po żywność, którą gromadzimy ze zbiórek w hipermarketach, darów w postaci płodów ziemi od rolników czy z nadwyżki unijnej” - informuje Ksiądz Dyrektor. Szczególnym projektem, który zamierza realizować lubelska Caritas, jest budowa Krasnostawskiego Centrum Charytatywnego, w którym znajdzie się m.in. hospicjum dla osób w terminalnym stanie choroby oraz centrum wolontariatu. Na jego realizację potrzeba ok. 2 mln zł, które Caritas zamierza pozyskać od darczyńców oraz z funduszy unijnych.
Do końca kwietnia trwa akcja pozyskiwania 1% podatku od osób fizycznych. Lubelska Caritas, mając status organizacji pożytku publicznego, również stara się pozyskać w ten sposób środki na realizację statutowych celów. W ubiegłym roku w ten sposób udało się zgromadzić ok. 50 tys. zł. W tym roku, ze względu na łatwiejszą procedurę przekazywania 1% podatku wybranej organizacji, ks. Głos ma nadzieję na zgromadzenie znacznie większych środków. Ci, którzy jeszcze nie rozliczyli się z fiskusem, a chcą przekazać swoje pieniądze w pewne ręce, mogą przy wypełnianiu deklaracji z wykazu organizacji pożytku publicznego wybrać Caritas Archidiecezji Lubelskiej poprzez podanie jej nazwy i numeru wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego: Caritas Archidiecezji Lubelskiej, KRS: 0000204819, konto: 46 1240 1503 1111 0000 1752 8351.
Pomóż w rozwoju naszego portalu