Reklama

Palmy, baby i pisanki

Niedziela legnicka 13/2008

Świątecznie, wiosennie, kolorowo i smakowicie było w Paszowicach w Niedzielę Palmową, obchodzoną na pamiątkę wjazdu Jezusa do Jerozolimy. W świetlicy wiejskiej miał bowiem miejsce I Kaczawski Jarmark Wielkananocny. Jego organizatorzy: gmina Paszowice, Stowarzyszenie Kaczawskie i Gminny Ośrodek Kultury w Paszowicach przygotowali wiele wielkanocnych atrakcji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Celem jarmarku była szeroko pojęta promocja regionu, zwanego Krainą Wygasłych Wulkanów, oraz prezentacja tradycji chrześcijańskiej i dorobku kulturalnego związanego ze świętami Wielkiej Nocy, a także pokazanie nas samych - mieszkańców Gór i Pogórza Kaczawskiego, mówią organizatorzy Jarmarku. Pragnieniem było również, aby wspólne przeżycie przedświątecznych chwil wpłynęło na zacieśnienie wzajemnych relacji i przyjaźni wśród mieszkańców regionu. Do tego wielkiego i wyjątkowego przedsięwzięcia, współfinansowanego z unijnych pieniędzy, zaproszono m.in. artystów, rękodzielników, rzemieślników, wytwórców produktów lokalnych, stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich i zespoły folklorystyczne. Jarmark, który zrobił niemałą furorę, otworzyli uroczyście: dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Paszowicach Małgorzata Świderska, wójt gminy Paszowice Henryk Hawrylewicz i Beata Castaneda-Trujillo ze Stowarzyszenia Kaczawskiego. Wśród gości pojawili się starostowie, burmistrzowie i wójtowie z terenu Partnerstwa Kaczawskiego oraz tłumnie mieszkańcy tego regionu.
Na uczestników Jarmarku czekały trzy konkursy: na palmę wielkanocną, na stół wielkanocny, oraz na baby i inne ciasta wielkanocne. Były też wystawy i sprzedaż wyrobów rękodzielniczych, pokazy ozdabiania pisanek. Tak więc nie brakowało jaj rozmaitych wielkości, w tym strusich, zdobionych na przeróżne sposoby, baranków, zajączków i kurczaczków z wosku, ciasta i ceramiki, haftowanych i szydełkowanych serwetek, koszyczków, stroików i ozdób wielkanocnych, a także żywych kurczaczków, a nawet... królika. Smakowicie było na stoiskach Kół Gospodyń Wiejskich.
Stoły wielkanocne i ciasta prezentowały: KGW z Wiadrowa, Przybyłowic, Lubiechowej, Sokołowca, Zespoły Folklorystyczne: POLANKI z Nowej Wsi Grodziskiej, KUKUŁECZKI z Pogwizdowa i GOSPOSIA z Wiadrowa, wyroby rękodzielnicze, pisanki ręcznie malowane - Kolorek - Rzemiosło Artystyczne z Wilkowa, wyroby rękodzielnicze z siana - Ewa Gibała z Pomocnego, wyroby z wosku, miód - Jan Orda z Paszowic, ceramikę - Bogusia i Zenek Rudniccy z Galerii pod Aniołem z Dobkowa, ozdoby świąteczne Klub H4 z Niedaszowa, wielkanocne ozdoby z lnu - Fundacja Kwiat Lnu z Kamiennej Góry, zdobienie techniką decoupage - Alicja Bełza z Wiadrowa, zdobienie pisanek - Dorota Tkacz sołectwo Zębowice, szydełkowe koszyczki, pisanki, kurki - Renata Oślak z Jawora, stroiki - Szkoła Podstawowa w Paszowicach, rękodzieło - szydełkowanie i haft - Anna Florek sekcja Igłą i Nitką z JOK Jawor, a rękodzieło artystyczne i domowy wypiek chleba - Anna Pietryka z Sokolej. Można było też zlecić ozdobienie przyniesionego ze sobą koszyczka instruktorkom GOK-u pod kierunkiem bibliotekarki Jolanty Romanowskiej.
Także wiele działo się na scenie, m.in. niezwykłe widowisko wielkanocne pt. „Poszukiwany Jezus z Nazaretu” w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Pogwizdowie, przygotowane pod kierunkiem katechetki Alicji Rychlickiej i nauczycielki Teresy Sowy. Zwyczaje i tradycje wielkanocne przedstawił Zespół Folklorystyczny POGÓRZANIE, nie brakowało też pieśni pasyjnych, wielkanocnych i ludowych w wykonaniu zespołów: KUKUŁECZKI z Pogwizdowa, PERŁA z Przybyłowic oraz GOSPOSIA z Wiadrowa, który również prezentował swoje utwory nagrane w Polskim Radiu Wrocław.

Laureaci konkursów 1. Kaczawskiego Jarmarku Wielkanocnego:
W konkursie na Stół wielkanocny:
I miejsce - Sołectwo Zębowice,
II - Koło Gospodyń Wiejskich w Sokołowcu,
III - Zespół Folklorystyczny KUKUŁECZKI z Pogwizdowa.
Wyróżnienia: Zespół folklorystyczny POLANKI, Nowa Wieś Grodziska; Koło Gospodyń Wiejskich w Wiadrowie; oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Lubiechowej.
W konkursie na Baby i inne ciasta wielkanocne:
I miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich w Lubiechowej,
II - Zespół folklorystyczny PIELGRZYMIANKI, Pielgrzymka,
III - Zespół folklorystyczny POLANKI, Nowa Wieś Grodziska.
Wyróżnienie: Zespół Folklorystyczny KUKUŁECZKI z Pogwizdowa
W konkursie na Palmę pielkanocną:
I miejsce - Klub 4 H ze Szkoły Podstawowej w Niedaszowie,
II - klasa III ze Szkoły Podstawowej w Paszowicach,
III - klasa 0 i III ze Szkoły Podstawowej w Pogwizdowie - Filia Wiadrów.
Wyróżnienia: klasa II ze Szkoły Podstawowej w Pogwizdowie, klasa IV ze Szkoły Podstawowej w Pogwizdowie, Karolina Rydzewska z kl. III Szkoły Podstawowej w Paszowicach, klasa I ze Szkoły Podstawowej w Paszowicach, klasa II i III Gimnazjum Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jaworze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. prałat Zbigniew Stekiel

2025-02-14 10:25

Archiwum Aspektów

Zmarł ks. prałat Zbigniew Stekiel, emerytowany proboszcz parafii Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze.

Więcej ...

Jezus nas umacnia swoim Słowem i karmi swoim Ciałem

BP KEP

Rozważania do Ewangelii Łk 10,1-9.

Więcej ...

Ja jestem Niepokalane Poczęcie - najnowszy film Michała Kondrata

2025-02-14 13:02
Kadr z filmu

Materiał prasowy

Kadr z filmu "Ja jestem Niepokalane Poczęcie”

Tytuł filmu to słowa, którymi Matka Boża przedstawia się św. Bernadecie w 1858 roku w Lourdes. Dlaczego Maria akurat tak chce być określana? Pełnometrażowa produkcja łączy wypowiedzi światowych ekspertów Pisma Świętego z widowiskowymi scenami fabularnymi z udziałem polskich aktorów.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

PILNE! Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Wiadomości

PILNE! Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę

Święci i błogosławieni

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę

Jezus nas umacnia swoim Słowem i karmi swoim Ciałem

Wiara

Jezus nas umacnia swoim Słowem i karmi swoim Ciałem

Polska na Skale. Wielka Nowenna w intencji Ojczyzny

Kościół

Polska na Skale. Wielka Nowenna w intencji Ojczyzny

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

Wiadomości

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia

Wiadomości

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia

Kilkumiesięczny chłopiec w świdnickim oknie życia

Niedziela Świdnicka

Kilkumiesięczny chłopiec w świdnickim oknie życia