Celem jarmarku była szeroko pojęta promocja regionu, zwanego Krainą Wygasłych Wulkanów, oraz prezentacja tradycji chrześcijańskiej i dorobku kulturalnego związanego ze świętami Wielkiej Nocy, a także pokazanie nas samych - mieszkańców Gór i Pogórza Kaczawskiego, mówią organizatorzy Jarmarku. Pragnieniem było również, aby wspólne przeżycie przedświątecznych chwil wpłynęło na zacieśnienie wzajemnych relacji i przyjaźni wśród mieszkańców regionu. Do tego wielkiego i wyjątkowego przedsięwzięcia, współfinansowanego z unijnych pieniędzy, zaproszono m.in. artystów, rękodzielników, rzemieślników, wytwórców produktów lokalnych, stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich i zespoły folklorystyczne. Jarmark, który zrobił niemałą furorę, otworzyli uroczyście: dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Paszowicach Małgorzata Świderska, wójt gminy Paszowice Henryk Hawrylewicz i Beata Castaneda-Trujillo ze Stowarzyszenia Kaczawskiego. Wśród gości pojawili się starostowie, burmistrzowie i wójtowie z terenu Partnerstwa Kaczawskiego oraz tłumnie mieszkańcy tego regionu.
Na uczestników Jarmarku czekały trzy konkursy: na palmę wielkanocną, na stół wielkanocny, oraz na baby i inne ciasta wielkanocne. Były też wystawy i sprzedaż wyrobów rękodzielniczych, pokazy ozdabiania pisanek. Tak więc nie brakowało jaj rozmaitych wielkości, w tym strusich, zdobionych na przeróżne sposoby, baranków, zajączków i kurczaczków z wosku, ciasta i ceramiki, haftowanych i szydełkowanych serwetek, koszyczków, stroików i ozdób wielkanocnych, a także żywych kurczaczków, a nawet... królika. Smakowicie było na stoiskach Kół Gospodyń Wiejskich.
Stoły wielkanocne i ciasta prezentowały: KGW z Wiadrowa, Przybyłowic, Lubiechowej, Sokołowca, Zespoły Folklorystyczne: POLANKI z Nowej Wsi Grodziskiej, KUKUŁECZKI z Pogwizdowa i GOSPOSIA z Wiadrowa, wyroby rękodzielnicze, pisanki ręcznie malowane - Kolorek - Rzemiosło Artystyczne z Wilkowa, wyroby rękodzielnicze z siana - Ewa Gibała z Pomocnego, wyroby z wosku, miód - Jan Orda z Paszowic, ceramikę - Bogusia i Zenek Rudniccy z Galerii pod Aniołem z Dobkowa, ozdoby świąteczne Klub H4 z Niedaszowa, wielkanocne ozdoby z lnu - Fundacja Kwiat Lnu z Kamiennej Góry, zdobienie techniką decoupage - Alicja Bełza z Wiadrowa, zdobienie pisanek - Dorota Tkacz sołectwo Zębowice, szydełkowe koszyczki, pisanki, kurki - Renata Oślak z Jawora, stroiki - Szkoła Podstawowa w Paszowicach, rękodzieło - szydełkowanie i haft - Anna Florek sekcja Igłą i Nitką z JOK Jawor, a rękodzieło artystyczne i domowy wypiek chleba - Anna Pietryka z Sokolej. Można było też zlecić ozdobienie przyniesionego ze sobą koszyczka instruktorkom GOK-u pod kierunkiem bibliotekarki Jolanty Romanowskiej.
Także wiele działo się na scenie, m.in. niezwykłe widowisko wielkanocne pt. „Poszukiwany Jezus z Nazaretu” w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Pogwizdowie, przygotowane pod kierunkiem katechetki Alicji Rychlickiej i nauczycielki Teresy Sowy. Zwyczaje i tradycje wielkanocne przedstawił Zespół Folklorystyczny POGÓRZANIE, nie brakowało też pieśni pasyjnych, wielkanocnych i ludowych w wykonaniu zespołów: KUKUŁECZKI z Pogwizdowa, PERŁA z Przybyłowic oraz GOSPOSIA z Wiadrowa, który również prezentował swoje utwory nagrane w Polskim Radiu Wrocław.
Laureaci konkursów 1. Kaczawskiego Jarmarku Wielkanocnego:
W konkursie na Stół wielkanocny:
I miejsce - Sołectwo Zębowice,
II - Koło Gospodyń Wiejskich w Sokołowcu,
III - Zespół Folklorystyczny KUKUŁECZKI z Pogwizdowa.
Wyróżnienia: Zespół folklorystyczny POLANKI, Nowa Wieś Grodziska; Koło Gospodyń Wiejskich w Wiadrowie; oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Lubiechowej.
W konkursie na Baby i inne ciasta wielkanocne:
I miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich w Lubiechowej,
II - Zespół folklorystyczny PIELGRZYMIANKI, Pielgrzymka,
III - Zespół folklorystyczny POLANKI, Nowa Wieś Grodziska.
Wyróżnienie: Zespół Folklorystyczny KUKUŁECZKI z Pogwizdowa
W konkursie na Palmę pielkanocną:
I miejsce - Klub 4 H ze Szkoły Podstawowej w Niedaszowie,
II - klasa III ze Szkoły Podstawowej w Paszowicach,
III - klasa 0 i III ze Szkoły Podstawowej w Pogwizdowie - Filia Wiadrów.
Wyróżnienia: klasa II ze Szkoły Podstawowej w Pogwizdowie, klasa IV ze Szkoły Podstawowej w Pogwizdowie, Karolina Rydzewska z kl. III Szkoły Podstawowej w Paszowicach, klasa I ze Szkoły Podstawowej w Paszowicach, klasa II i III Gimnazjum Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jaworze.
Pomóż w rozwoju naszego portalu