Reklama

Historia kościoła w Sędziejowicach

Niedziela łódzka 13/2008

Pierwsza wzmianka o miejscowości Sędziejowice znajduje się w wykazie dóbr arcybiskupstwa gnieźnieńskiego tzw. Bulli gnieźnieńskiej z 1136 r. Łacińska nazwa wsi w 1136 i 1314 r. brzmiała Sandeievici; w 1839 r. - Sędzieiowice; w latach okupacji 1939-1945 - Sendewitz; ostatecznie - Sędziejowice

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia w Sędziejowicach erygowana została w końcu XIII wieku, jednak pierwszy kościół wspomniany jest dopiero w dokumentach z XV w. jako już istniejący. Najprawdopodobniej obecny kościół jest czwartym z kolei, dwa pierwsze przetrwały ok. 500 lat, trzeci, drewniany - spłonął 13 lipca 1984 r. Fundatorem pierwszego kościoła był duchowny lub świecki, noszący imię Klemens, gdyż ówczesnym zwyczajem od niego kościół przyjmował wezwanie. Pierwsze dane o parafii i kościele w Sędziejowicach z XVII wieku zawarte są w księdze chrztów, prowadzonej przez miejscowych proboszczów. Pierwszą taką księgę założył w 1622 r. ówczesny ksiądz proboszcz Aleksander Modest Popiel. W latach 1710-1737 proboszczem parafii był ks. Józef Dumfalski. Z tego okresu pochodzą dwa protokoły mówiące, że kościół ówczesny mieścił się kilkadziesiąt metrów na północ od dzisiejszego, a cmentarz w tych latach sięgał daleko w kierunku obecnej plebanii oraz gospodarstw leżących na południe od kościoła. W okresie do 1808 r. na cmentarzu przy kościele spoczęło ponad 3000 zmarłych. W Księstwie Warszawskim (1807-1815) ze względów sanitarnych rozdzielono cmentarze kościelne od grzebalnych. Tak więc od 1808 r. pogrzeby w Sędziejowicach odbywały się już na nowym cmentarzu przy szosie Łask-Widawa. Na przełomie XVIII/XIX w. proboszczem parafii był ks. Józef Sałaciński. Za jego administrowania dnia 10 maja 1798 r. sporządzono ważny dokument o budowie i wyposażeniu nowego kościoła. Tak więc w roku 1779, dzięki staraniom arcybiskupa gnieźnieńskiego, Prymasa Polski - Antoniego Kazimierza Ostrowskiego, którego materialnie wspierali parafianie oraz rody szlacheckie herbu Nałęcz i Szembek, wystawiono nowy drewniany kościół pw. św. Marii Magdaleny i św. Klemensa. Kościół ten należał do II klasy zabytków w Polsce. W czasie powstania listopadowego 1830-1831 r. i styczniowego 1863 r. administrował parafią ks. E. Skarzyński. W czasie jego pobytu w parafii, na cmentarzu dnia 26 sierpnia 1863 r. rozegrała się bitwa z Kozakami. Do dziś znajduje się na cmentarzu pomnik upamiętniający to wydarzenie. Za kadencji ks. M. Karwacińskiego w roku 1876 zbudowano frontowy parkan wraz z bramą przy kościele. W roku 1877 kościół odmalowano wewnątrz i z zewnątrz. W roku 1914 - gdy wybuchła I wojna światowa - na stanowisku proboszcza w Sędziejowicach był ks. Leon Roman Ościk. Prowadził on parafię w latach 1912-1925. Za jego administrowania kościół został oszalowany deskami z zewnątrz, a w 1923 r. wewnątrz odmalowany. Dokonano także reperacji parkanu cmentarza grzebalnego. W roku 1925 obsadzono drzewami lipowymi, które rosną tu do dziś, drogę od szosy Łask-Widawa do kościoła. W latach II wojny światowej zniszczona została drewniana dzwonnica przy kościele. Niemcy wykradli zabytkową monstrancję, szaty liturgiczne, a kościół przeznaczyli na magazyn. Sędziejowicki cmentarz i kancelaria były przeznaczone tylko dla Niemców.
Po wojnie w latach 1945-1947 stanowisko proboszcza pełnił ks. J. Polak, a w roku 1948 na jego miejsce przybył ks. Józef Matusiak. Za jego kadencji w roku 1954 kościół zelektryfikowano. Następcą ks. Matusiaka został w 1965 r. ks. S. Wieteska. W ciągu dwóch lat wykonano m.in. betonowe legary pod podłogę kościoła, przeprowadzono gruntowny remont organów, odnowiono główny ołtarz, oczyszczono polichromię w kościele. W roku 1975 administratorem parafii zostaje ks. Józef Królikowski. Za jego kadencji, w latach 1979-1982, na cmentarzu wybudowano murowaną kaplicę. Ksiądz ten wraz z parafianami przeżył tragiczną noc 13 lipca 1984 r., kiedy to od uderzenia pioruna całkowicie spłonął wraz z wyposażeniem drewniany kościół z 1799 r. Dzięki staraniom ks. Królikowskiego, ogromnej pracy i ofiarności parafian, wzniesiono nową murowaną świątynię w rekordowo szybkim czasie (1975-1998). Wokół nowego kościoła postawiono metalowy parkan.
Od 23 sierpnia 1998 r. administratorem parafii jest ks. Grzegorz Kaźmierczak. W ciągu niespełna jednego roku zostały wykonane 2 boczne drewniane ołtarze, założono centralne ogrzewanie w kościele, odmalowano wnętrze świątyni. Główny ołtarz dębowy wykonał mistrz stolarstwa Marek Wesoły z Sędziejowic, zaś rzeźby lipowe - Maciej Koliński z Hipolitowa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

W piątek po raz pierwszy obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej

2025-02-14 07:07
Żołnierze AK podczas akcji „Burza” w Lublinie, lipiec 1944

pl.wikipedia.org

Żołnierze AK podczas akcji „Burza” w Lublinie, lipiec 1944

Złożeniem przez prezydenta Andrzeja Dudę wiązanek na grobach dowódców Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej na Wojskowych Powązkach oraz uroczystościami przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i AK zostanie uczczony obchodzony po raz pierwszy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej.

Więcej ...

Jak mógł wyglądać św. Tomasz z Akwinu?

2025-02-13 09:49

zrzut ekranu x.com/ThomisticInst

Na podstawie czaszki św. Tomasza z Akwinu, eksperci odtworzyli wizerunek Doktora Kościoła, którego ogromna mądrość wywarła głęboki wpływ na teologię i filozofię.

Więcej ...

Bp Turzyński: uczmy się od Polonii zaangażowania świeckich w parafiach

2025-02-14 16:40

episkopat.pl

Do uczenia się od Polonii zaangażowania świeckich w polskich parafiach zachęcił bp Piotr Turzyński po dzisiejszych obradach Zespołu przy Delegacie Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Nie żyje ks. Sebastian Makuch, miał 35 lat

PILNE! Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Wiadomości

PILNE! Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę

Święci i błogosławieni

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę

Jezus nas umacnia swoim Słowem i karmi swoim Ciałem

Wiara

Jezus nas umacnia swoim Słowem i karmi swoim Ciałem

Polska na Skale. Wielka Nowenna w intencji Ojczyzny

Kościół

Polska na Skale. Wielka Nowenna w intencji Ojczyzny

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

Wiadomości

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia

Wiadomości

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia

Kilkumiesięczny chłopiec w świdnickim oknie życia

Niedziela Świdnicka

Kilkumiesięczny chłopiec w świdnickim oknie życia