Reklama

Młodzi przed spotkaniem z Papieżem

Niedziela amerykańska 14/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Duch Święty zstąpi na was, otrzymacie Jego moc i będziecie moimi świadkami”. Pod takim hasłem z XXIII Światowego Dnia Młodzieży, 16 marca w kościele św. Ferdynanda odbyło się spotkanie młodzieży chicagowskiej, zorganizowane pod kierunkiem Duszpasterstwa Młodzieży Polonijnej Archidiecezji Chicago.
Spotkanie miało na celu przygotowanie młodzieży polonijnej do Światowego Dnia Młodzieży w Australii. Zjednoczenie młodych ludzi w jednym duchu, miłości, wierze i nadziei.
Młodzież, która z różnych względów nie pojedzie do Australii, będzie mogła łączyć się duchowo z młodzieżą całego świata 19 lipca 2008 r., bowiem w bazylice św. Jacka w Chicago spotkamy się na wspólnej modlitwie. Taką możliwość wspólnej modlitwy dla wszystkich grup etnicznych daje archidiecezja Chicago, organizując po raz pierwszy spotkanie dla naszej wieloetnicznej młodzieży zamieszkującej w metropolii.
Ducha tego rozkrzewił w sercach młodzieży Jan Paweł II, kiedy nazwał młodych solą ziemi, nadzieją Kościoła i przyszłością świata. Spotkanie w kościele św. Ferdynanda było symbolem duchowego przygotowania do spotkania z Papieżem Benedyktem XVI w Sydnej w Australii. Spotkaniu chicagowskiemu przewodniczył bp Tomasz Paprocki, który razem z młodzieżą klęczał i wspólnie się modlił przed Najświętszym Sakramentem.
Litania do Miłosierdzia Bożego śpiewana przez zespół „Radość” i Marzenę Kulesza brzmiała w każdym sercu i wyrażana była każdymi ustami.
W czasie nabożeństwa do Miłosierdzia Bożego ks. Tomasz Sztandera wygłosił piękną konferencję o potrzebie duchowego przygotowania się do Światowego Dnia Młodzieży; potrzeby pójścia za wezwaniem naszego kochanego Papieża Jana Pawła II, by otworzyć serce przed Chrystusem, szukać Go w Jego Ewangelii, iść śladami Jezusa, śladami męki i śmierci z nadzieją w zmartwychwstanie. „Trwajcie w przyjaźni z Panem - mówił wiele razy Jan Paweł II - a wasze życie będzie dobre, piękne i błogosławione”.
Jakże wielkim pogłębieniem tego wezwania była pieśń zespołu „Radość”, która wyrażała życzenie, radość i podziękowanie Janowi Pawłowi II - „Szukałem was, a teraz wy do mnie przychodzicie”.
Po nabożeństwie do Miłosierdzia Bożego i błogosławieństwie Najświętszym Sakramentem przeżyliśmy zjednoczenie całego Kościoła na Mszy św. koncelebrowanej przez bp. Tomasza Paprockiego i ks. proboszcza Zdzisława Torbę.
Pieśnią, którą wykonała kapela góralska z Janem i Bernadetą Bobek na czele, zaczęliśmy procesję z palmami do ołtarza. W procesji brali udział księża, ministranci oraz młodzież polonijna i latynoska zgromadzona wokół bp. Tomasza Paprockiego.
Pięknym wyrazem jedności młodzieży z różnych krajów było czytanie Liturgii Słowa w dwóch językach: w języku hiszpańskim i języku polskim przez Karolinę Krupa. Także w dwóch językach mówiona była modlitwa wiernych. W języku polskim przez Anię Gawlik i Małgosię z polskiej katolickiej szkoły św. Ferdynanda. Słowa naszych prośb symbolizowały znaki pokazywane przez młodzież szkolną. I tak portrety Papieża Benedykta XVI i kard. Francis George’a symbolizowały ich duchowe przewodnictwo w Kościele chrześcijańskim; Pismo Święte symbolizowało drogę, ktorą powinni się kierować wychowawcy i nauczyciele w kształceniu młodzieży; krzyż, który wskazuje drogę młodzieży i wszystkich ludzi do Chrystusa; logo ŚDM, które świadczyło o duchowej obecności na zjeździe w Sydney oraz wielkie serce symbolizujące wezwanie do wzajemnej miłości.
Ewangelię o męce Pana Jezusa czytał sam Biskup z młodzieżą ze szkoły św. Ferdynanda: Magdą Mitoraj, Mateuszem Bombą, Mariolą i Karoliną Krupa.
W homilii Ksiądz Biskup nawoływał do niesienia swego krzyża wzorem Chrystusa, gdyż tylko takie umiłowanie cierpienia, które jest poświęcone z miłości Jezusowi, daje zrozumienie trudów i trosk codziennego życia. Ksiądz Biskup podkreślił dwa nierozłączne aspekty krzyża: bolesny i chwalebny, który prowadzi do zmartwychwstania. „Naśladujcie - prosił - Chrystusa ukrzyżowanego i pamiętajcie, aby odkrywać w tajemnicy krzyża pełny sens życia”.
Dary składane na ołtarzu przyniosła wspólnie młodzież z zespołu „Polonia” ubrana w regionalne polskie stroje, młodzież góralska w równie pięknych strojach, młodzież z kościoła św. Jacka i młodzież z kościoła św. Ferdynanda oraz młodzież latynoska, która niosła krzyż - symbol oręża Chrystusowego, symbol naszego zbawienia. Krzyż ten został przekazany młodzieży polskiej, jako znak jedności w Chrystusie Panu.
Pięknym darem od ks. Tomasza Sztandera, który czuwał nad wszystkim, były krzyżyki niesione w darach, a później poświęcone przez bp. Tomasza Paprockiego. Są one niezapomnianą pamiątką z tego pięknego, duchowego przeżycia, jakim jest Kościół na Uczcie Pańskiej.
Całość ceremonii opleciona muzyką Andrzeja Warzochy i Marzeny Kulesza z zespołem „Radość” pozwoliła każdemu napełnić się radością i pokojem. Spotkanie to trwało trzy godziny - godziny poświęcone Bogu w wierze i nadziei. Trzy godziny, jakże to mało i jak wielki niedosyt czuje się po napełnieniu nas Duchem Chrystusowego Krzyża.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo osób, a nie związków homoseksualnych

2024-05-20 15:05

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

Nie zezwalałem na błogosławienie związków homoseksualnych - wyjaśnił papież Franciszek w nadanej wczoraj pełnej wersji kwietniowego wywiadu dla telewizji amerykańskiej CBS. Dodał, że błogosławienie takich związków jest „sprzeczne z prawem naturalnym i prawem Kościoła”. Zezwolił natomiast na błogosławienie poszczególnych osób homoseksualnych, bo „błogosławieństwo jest dla wszystkich”, choć - jak przyznał -„niektórzy są tym zgorszeni”.

Więcej ...

Gdańsk/ Zapadł wyrok w sprawie obrazy uczuć religijnych przez Nergala

2024-05-22 13:40

Adobe Stock

Uniewinnienie od dwóch zarzutów i warunkowe umorzenie od trzeciego – taki wyrok zapadł w środę w procesie lidera zespołu Behemoth Adama Nergala Darskiego oskarżonego o obrazę uczuć religijnych. Wyrok jest nieprawomocny.

Więcej ...

Kraków: Aktorka Anna Dymna zostanie honorową obywatelką miasta

2024-05-22 16:01

Archiwum Fundacji "Mimo Wszystko" /fot. Ewa Zaleska

Anna Dymna zostanie honorową obywatelką miasta Krakowa - tak zdecydowali w środę radni. To najwyższe wyróżnienie przyznawane przez miasto aktorka otrzyma "za wybitne zasługi dla teatru, filmu i kultury polskiej oraz za szczególne zaangażowanie w sprawy społeczne".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Kościół

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Kościół

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Wiara

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele