Reklama

Biskup legnicki modlił się z więźniami

Niedziela legnicka 14/2008

Po raz drugi od czasu objęcia zarządu diecezją legnicką biskup Stefan Cichy odwiedził Zakład Karny w Zarębie koło Lubania. Od chwili ustanowienia diecezji legnickiej to już 14 wizyta biskupia w tym miejscu. Odwiedziny Zakładu miały miejsce tradycyjnie już w Wielki Poniedziałek, 17 marca br., w Dniu Modlitw za Skazanych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas odwiedzin Zakładu Karnego biskup spotkał się z dyrekcją, wychowawcami i pracownikami służby więziennej. Dokonał poświęcenia nowego ambulatorium. Odwiedził więźniów na oddziale szpitalnym oraz w celach. Tradycyjnie więzienny zespół muzyczny przygotował na tę okazję minikoncert. Centralnym punktem spotkania była jak zawsze Eucharystia odprawiana w więziennej kaplicy. Tym razem podczas tej Mszy św. 15 kandydatów przyjęło sakrament bierzmowania.
„To jak dotąd najlepsza grupa kandydatów, których przygotowywałem do tego sakramentu - mówi o nich kapelan więzienia ks. kan. Franciszek Molski - Zawsze brali udział w przygotowaniu, tylko kilku opuściło je jeden, najwyżej dwa razy, a to z tego powodu, że byli w pracy poza Zakładem. Jak zawsze do przyjęcia sakramentu bierzmowania kandydaci przygotowują się nie tylko na katechezie, ale także przez wspólną modlitwę, a w okresie Wielkiego Postu przez udział m.in. w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Oczywiście, wszyscy też wcześniej przystępują do spowiedzi”.
Sam Biskup legnicki mówił o tej wizycie następująco: „Jest to zawsze przeżycie. Zarówno dla tych siedzących za kratami, jak i też dla samego biskupa. Przychodzę, aby przypatrzeć się życiu tych więźniów, by ich podnieść na duchu. Nieraz podczas rozmów w celach pytam ich, jak długo już tu przebywają, ile im jeszcze zostało kary i życzę, aby ten pobyt był krótszy. Jest taki przepis, że jeśli ktoś popełnił przestępstwo po raz pierwszy i dobrze się sprawuje podczas odbywania kary, może mieć wyrok skrócony. Życzę im też, żeby po opuszczeniu murów więziennych umieli rozpocząć życie od nowa. Nie jest to łatwe, bo przez społeczeństwo są już napiętnowani. Ważna jest praca resocjalizacyjna i tu, i potem po wyjściu na wolność” - dodaje biskup Cichy.
Zwyczajowo więźniowie przygotowują też swój podarunek dla przybywającego biskupa. W bieżącym roku była to płaskorzeźba ukrzyżowanego Chrystusa ze stojącym przy Nim uczniem. To w nawiązaniu do hasła tegorocznego Roku Duszpasterskiego - Bądźmy uczniami Chrystusa. Drugi z darów miał charakter bardziej luźny, był to bowiem wykonany z drewna kontur Polski, na którym wypisano pieśni religijne, jakie powinien zacząć śpiewać kierowca przy przekraczaniu kolejnych prędkości. Podarunki te zostały przygotowane przez samych więźniów.
„Mamy tutaj szerokie spektrum osadzonych. Zawsze więc znajdą się jacyś artyści, albo i amatorzy, którzy mają szczególne zdolności i w ten sposób mogą je okazać - mówi mgr Ryszard Leszczyński, rzecznik Zakładu Karnego. Obecnie przebywa u nas 520 osadzonych; od 19-latków po mężczyznę, który w dowodzie osobistym ma wpisany rok urodzenia 1926. A trafił tutaj z rocznym wyrokiem za pobicie”.
Tegoroczny pobyt w Zakładzie Karnym był także okazją do złożenia podziękowań przez Księdza Biskupa dotychczasowemu dyrektorowi więzienia, ppłk. mgr. Piotrowi Kopocińskiemu, który pożegnał się z Zakładem i od marca br. przeszedł na emeryturę. Jednocześnie przedstawił Księdzu Biskupowi swego następcę. Jest nim mjr mgr Grzegorz Wojciechowski, który już pełnił honory gospodarza miejsca, oprowadzając Księdza Biskupa po Zakładzie i prosząc o poświęcenie oddanych do użytku nowych miejsc.
Zakład Karny w Zarębie jest na razie jedynym takim miejscem w naszej diecezji. Poza nim są jeszcze dwa areszty śledcze: w pobliskim Lubaniu i Jeleniej Górze, które biskupi odwiedzają w innych okolicznościach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

2024-04-30 21:13

Mat.prasowy

Po co Jezus dał nam Maryję? Jak budować z Nią relację? Czy da się przesadzić w miłości do Matki Bożej? Tymi i innymi przemyśleniami dzieli się w swoim podcaście ks. Tomasz Podlewski. Zapraszamy do wysłuchania pierwszego odcinka "Podcastu umajonego".

Więcej ...

W trosce o Ojczyznę - wdowy konsekrowane na Jasnej Górze

2024-05-02 10:49

BP Jasnej Góry

Choć mają rodziny i normalne życie to ich zadaniem jest dawać świadectwo życia oddanego Bogu. Na Jasnej Górze trwa trzydniowe spotkanie wdów konsekrowanych. Swoją służbę realizują przede wszystkim modląc się za Ojczyznę i to ją zawierzają Królowej Polski.

Więcej ...

Piłkarski PP - triumf Wisły Kraków

2024-05-02 18:56
Zawodnicy Wisły Kraków cieszą się z gola podczas finałowego meczu piłkarskiego Pucharu Polski z Pogonią Szczecin

PAP/Marcin Bielecki

Zawodnicy Wisły Kraków cieszą się z gola podczas finałowego meczu piłkarskiego Pucharu Polski z Pogonią Szczecin

Piłkarze Wisły Kraków po raz piąty w historii zdobyli Puchar Polski. W finale na PGE Narodowym w Warszawie pokonali Pogoń Szczecin 2:1 po dogrywce. Wcześniej "Biała Gwiazda" zdobyła to trofeum w latach 1926, 1967, 2002 i 2003.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady