Reklama

Św. Franciszek z Grabownicy - to i owo o ks. Antonim Kossaku

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Życie i działalność ks. Antoniego Kossaka, zwanego powszechnie w Grabownicy św. Franciszkiem, było możliwe do odtworzenia dzięki kronice jego autorstwa, a także relacjom pisemnym wówczas żyjących ludzi. Warto także odnotować fakt, iż nasz bohater, po półtorawiecznym przestoju w relacjonowaniu piórem dziejów parafii, zaczął kontynuować dzieło swych poprzedników na probostwie grabownickim. Notabene, jeden z ostatnich zapisków kronikarskich, pochodzący z 1702 r., ze względu na swą treść, choć nie mającą związku z ks. Kossakiem, przypomniał nie tak odległe czasy, kiedy dzwony kościelne „rozganiały” chmury: „obowiązek organisty: (...) pilnować dzwonienia na chmury, a gdyby na wielką burzę się zanosiło paschał zaświecić”.
Swoje urzędowanie ks. Kossak rozpoczął od remontu kościoła, co było skutkiem zaleceń wizytacji biskupiej przeprowadzonej 26 czerwca 1853 r. Prace restauracyjne zostały zakończone w 1856 r., czego zwieńczeniem była uroczystość w dniu 6 grudnia, na którą przybyło 19 księży z okolicznych miejscowości. W międzyczasie, jak wspominał proboszcz: „30 maja 1855 Bóg nawiedził Grabownicę i całą okolicę niesłychanem (!) gradem, a to w tej chwili, kiedym kościół restaurował, i dach od frontu odkrył, czyli raczej nowy dawał, i że wtenczas burza z wichrem kościoła nie uszkodziła, w tem (!) widoczna ręka Boska zachowała go, ta burza, o której wspomniałem, całe drzewa z korzeniami wyrywała, szum nadzwyczajny w powietrzu, a jęk i płacz na ziemi, coś okropnego. Tak dalece ludzie zapomnieli się, iż nie chcieli z okazji gradu do kościoła chodzić”. Przez trzy kolejne lata ks. Kossak prowadził budowę drogi do kościoła i plebanii, która została wyłożona kamieniami. W tym okresie czasu został wykonany również most oraz przeprowadzono remont plebanii.
Proboszcz grabownicki prowadził „walkę” z demoralizacją parafialnej wspólnoty chrześcijańskiej. Przede wszystkim wypędził tutejszych Cyganów, których domy przy pomocy miejscowej ludności zburzono. Działania mające na celu poprawę postaw moralnych społeczeństwa Grabownicy w znakomity sposób przedstawił w swej kronice ks. Reichel: „Złodziejów karano przy gromadzie lub dzwonnicy plagami, złodziej musiał w niedzielę i święta przed kościołem trzymać przez całe nabożeństwo skradzioną rzecz ku wielkiemu wstydowi i hańbie. (...) Ks. Kossak zwalczał pijaństwo, które strasznie zakorzeniło się w tej parafii, że pijakom kobiety do karczmy jeść nosiły, wielu ginęło z wódki, mówiono «zapaliła się w nim wódka». Takich ks. Kossak ratował od śmierci, kazał im wlewać letniej wody lub kwaśnego mleka. Zaprowadził bractwo wstrzemięźliwości, które (!) ochroniło ludność przed pewną zgubą”.
Nie poprzestając na wytyczaniu innym dróg życia zgodnego z Dekalogiem, miał w stosunku do własnej osoby wręcz ascetyczne wymagania: „(...) pościł i umartwiał się jakby jaki pustelnik. Posty przepisane, nadto wszystkie wigilje (!) do N.P. Marji (!) i do św. Apostołów. Suszył prawie przez czwartą część roku. Miał i gospodynię wielką ascetkę. Raz zagościł z Humnisk ks. proboszcz, a było to w wigiliję (!) św. Mateusza. Ks. Kossak chciał ugościć podwieczorkiem i kazał dać do chleba masło. Gospodyni z największym oburzeniem i zgorszeniem «a to przecież wigilja (!) do św. Mateusza, a grzych (!) a zgorszenie, a obraza Boża etc...» musieli obejść się o kawałku suchego chleba i wodzie. Do szkoły nosił dzieciom chleb i piękniejsze jabłko. Był dobry kaznodzieja, proszono go wszędzie z kazaniami, pozostawił po sobie cały cykl kazań treściwych, co więcej «swych oryginalnych», sam krytykował swe kazania z dopiskiem: bardzo dobre, dobre, marne, bezwarte (!), liche ect...”.
Bardzo poprawnie układały się stosunki ks. Kossaka z parochem lalińskim, Symeonem Ławrowskim. Ich wspólnym przedsięwzięciem było skierowanie, w 1861 r., petycji do C.K. Urzędu Powiatowego w Brzozowie w sprawie budowy szkoły ludowej w Grabówce, zaś trzy lata później, w tej samej miejscowości, ukończono cerkiew pw. św. Mikołaja. Świątynia miała służyć ludności łacińskiej i greckokatolickiej. Ponadto, w 1861 r. założono cmentarz, który został zapisany na chrześcijańską gminę Grabówka, dla obydwu wspólnot wyznaniowych, przy czym gospodarzem miał być proboszcz grabownicki. Zażyłość obydwu duchownych była do tego stopnia dobra, iż ks. Antoni w uroczystość św. Jerzego prawił kazania w cerkwi lalińskiej.
Ks. Kossak zmarł 9 kwietnia 1864 r. Został pochowany na cmentarzu grabownickim, a jego przyjaciel Hieronim Romer - dzierżawca Grabownicy, wystawił mu kamienny pomnik, na którym napisano: „Zacny kapłan tu spoczywa, w gorliwości niezrównany, ksiądz Antoni się nazywa, z cnót swych powszechnie szanowany”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość Boga

2024-05-05 16:06
Abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

„Gdy z wiarą patrzysz na krzyż, gdy czynisz znak krzyża na sobie, gdy znakiem krzyża błogosławisz drugich, głosisz miłość Boga potężniejszą niż grzech, potężniejszą niż śmierć. Miłość, która zwycięża obojętność i nienawiść, która niesie przebaczenie i pojednanie, która przygarnia i jednoczy” - mówił w niedzielę w Pakości Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Więcej ...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła uzdrowiona

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień 1951 roku na Podlasiu był szczególnie upalny. Kobieta pracująca w polu co i raz prostowała grzbiet i ocierała pot z czoła. A tu jeszcze tyle do zrobienia! Jak tu ze wszystkim zdążyć? W domu troje małych dzieci, czekają na matkę, na obiad! Nagle chwyciła ją niemożliwa słabość, przed oczami zrobiło się ciemno. Upadła zemdlona. Obudziła się w szpitalu w Białymstoku. Lekarz miał posępną minę. „Gruźlica. Płuca jak sito. Kobieto! Dlaczegoś się wcześniej nie leczyła?! Tu już nie ma ratunku!” Młoda matka pogodzona z diagnozą poprosiła męża i swoją mamę, aby zawieźli ją na Jasną Górę. Jeśli taka wola Boża, trzeba się pożegnać z Jasnogórską Panią.

Więcej ...

KUL. Przez litanię do serca Maryi

2024-05-06 06:05

KUL

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?