Reklama

Zostały tylko zgliszcza

Nawet 3 mln zł może pochłonąć remont kościoła środowisk twórczych, który spłonął w Wielkanoc. Przyczyna pożaru na razie nie jest znana

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Wiesław Niewęgłowski
Dzięki ofiarności ludzi dobrej woli i z Bożą pomocą przywrócimy dawną świetność naszego kościoła - zapewnia ks. Wiesław Niewęgłowski. Liczy, że na przypadające we wrześniu trzydziestolecie Duszpasterstwa Środowisk Twórczych świątynia będzie jak nowa.
(as)

Pożar w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła i Brata Alberta wybuchł w Wielkanoc, podczas porannej Mszy św. Kiedy ks. Wiesław Niewęgłowski zaczął mówić homilię, ludzie zauważyli dym w okolicach Grobu Pańskiego. - Podbiegłam, odsłoniłam zasłonę i zobaczyłam ścianę ognia. Krzyknęłam: Pali się! - relacjonuje Małgorzata Romańska, świadek pożaru. W pierwszej chwili próbowała gasić grób wodą. Jednak próba okazała się daremna, płomień rozprzestrzeniał się błyskawicznie.
Na szczęście wszyscy zdążyli na czas opuścić świątynię i żadna z blisko trzystu osób nie ucierpiała. Niestety, zniszczeniu uległy bezcenne dzieła sztuki - depozyty wypożyczone z Muzeum Narodowego w Warszawie.
Ocalał zarówno Najświętszy Sakrament, jak i relikwie św. Andrzeja Apostoła i Brata Alberta oraz łaskami słynący obraz Matki Bożej Królów i Narodu.
Już cztery dni po pożarze, gdy policja zbadała pogorzelisko, ruszyły wstępne prace ekipy sprzątającej. - Najpierw trzeba wnętrze uporządkować i oczyścić z sadzy. Później zajmiemy się remontem - tłumaczy rektor kościoła ks. Niewęgłowski.
Jeszcze nie są znane dokładne przyczyny pożaru. - Obecnie są brane pod uwagę wszystkie wersje wydarzeń. Na razie wszczęte jest postępowanie, a prokuratura czeka na ekspertyzy - mówi prokurator Małgorzata Kawecka.
Zastanawiające jest, że pożar wybuchł w grobie Pańskim, który został wykonany przez Teatr Wielki z niepalnych impregnowanych materiałów. - Ten grób w normalnych warunkach nie powinien się zapalić. W swojej trzydziestoletniej karierze nie znam podobnego przypadku - mówi Janusz Chojecki. - Dlaczego więc tak szybko pojawiła się w jego wnętrzu ściana ognia? - zastanawia się ks. Niewęgłowski. Nie wyklucza on podpalenia.
Warszawscy artyści nie mogą odżałować wielkiej straty. Od lat kościół środowisk twórczych był dla nich drugim domem. Zaprzyjaźniona z duszpasterstwem Filharmonia Romualda Traugutta już szykuje koncert charytatywny. Na kościół będą także kwestować aktorzy podczas najbliższego „Ostrego Dyżuru Poetyckiego” w Teatrze Narodowym. Koncert planuje również Miasto St. Warszawa.

Twórcy proszą o pomoc!
Rektorat Kościoła Duszpasterstwa Środowisk Twórczych św. Alberta Chmielowskiego
00-077 Warszawa, pl. Teatralny 20
Bank PEKAO I O. WARSZAWA
nr r-ku 68124010371111000006921864

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

W środę rozpocznie się konklawe, trzecie w ciągu ponad 20 lat

2025-05-06 07:46
Kardynał William Goh Seng Chye

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Kardynał William Goh Seng Chye

W środę rozpocznie się oczekiwane z wielkim zainteresowaniem konklawe, które wybierze następcę papieża Franciszka. To trzecie konklawe w ciągu ponad 20 lat. Poprzednie odbyły się w 2005 roku po śmierci Jana Pawła II i w 2013 roku po rezygnacji Benedykta XVI. W obecnym udział weźmie rekordowa liczba 133 elektorów.

Więcej ...

Grzegorz Braun spalił unijną flagę przed kopalnią Wujek

2025-05-06 15:10

PAP/Michał Meissner

Europoseł, kandydat na prezydenta Grzegorz Braun spalił we wtorek unijną flagę przed Krzyżem-Pomnikiem Dziewięciu z Wujka, znajdującym się przy kopalni Wujek w Katowicach. Krzyż-Pomnik upamiętnia śmiertelne ofiary krwawej pacyfikacji strajkującej załogi tego zakładu w 1981 r.

Więcej ...

80 lat od kapitulacji Festung Breslau

2025-05-06 17:11

ks. Łukasz Romańczuk

6 maja 2025 roku przypadła 80. rocznica kapitulacji Festung Breslau. W miejscu pamięci i wyzwolenia jeńców z obozu Burgweide, znajdującego się na wrocławskich Sołtysowicach, odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. - Spotykamy się dziś, aby uczcić pamięć ofiar i ocalałych z obozu pracy Burgweide, które funkcjonowało w czasie jednej z najciemniejszych kart historii niemieckiej okupacji i II wojny światowej - mówił Martin Kramer, konsul generalny Niemiec we Wrocławiu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Jezus mówi o sobie jako Drodze

Wiara

Jezus mówi o sobie jako Drodze

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Kościół

Kardynałowie anulowali papieski pierścień

Watykan: kardynałowie o sylwetce przyszłego papieża

Kościół

Watykan: kardynałowie o sylwetce przyszłego papieża

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Kościół

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...