Reklama

Mój Chrystus - mój ksiądz...

Niedziela podlaska 15/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Ja jestem bramą. Jeżeli ktoś wejdzie przeze Mnie, będzie zbawiony...”
(J 10, 9)

Kiedy mówi się dużo o księżach, można by to uznać za znak zainteresowania - pozytywny odzew na ich obecność w świecie. Mówienie to - szczególnie w mediach - ma jednak swoiste zabarwienie, które przybiera formę hasła: „grzechy Kościoła”. Owszem, jako „jedyni sprawiedliwi” są lansowani wybrani duchowni, ale ich opinie są najczęściej dopasowane do z góry przyjętej tezy. Czy można mówić o brakach życia kapłańskiego? Jak najbardziej! Nie można jednak tylko na tym się zatrzymywać!...
W centrum czytanego dzisiaj Słowa Bożego staje nauka głoszona przez św. Piotra. Ten, który trzy razy zaparł się Mistrza, nie mógłby - według dzisiejszych kryteriów - w ogóle się wypowiadać. Na szczęście Piotr mówi bez skrępowania o Chrystusie, cierpiącym za nas i „zostawiającym nam wzór, abyśmy szli za Nim Jego śladami”. Ten umęczony i zmartwychwstały Jezus stał się dla Apostoła źródłem siły wewnętrznej do głoszenia Ewangelii, sprawowania sakramentów, nawracania... Jaki wzór dał Zbawiciel swoim wiernym, a szczególnie swoim kapłanom? Mają być pasterzami - nigdy najemnikami! Ich posługa będzie wpisana w postawę jedynego Pasterza, który jest równocześnie „bramą owiec”. Kapłan musi sam jako pierwszy „przejść przez Chrystusa”, poznać Go i umiłować, by skutecznie pociągnąć za sobą do Mistrza innych ludzi! Powinien prowadzić do Tego, który jest pozornie bezradny („gdy Mu złorzeczono, nie złorzeczył, gdy cierpiał, nie groził”), ale jest zarazem na tyle mocny, byśmy „krwią Jego ran zostali uzdrowieni”. Duszpasterz ma dać bezpieczeństwo błądzącym, skierowując ich do „Pasterza i Stróża dusz naszych”. W dniu Zesłania Ducha Świętego św. Piotr starał się uświadomić słuchaczom, że ich niepewność i obawa ucichną, gdy uwierzą obietnicom Jezusa, nawrócą się całym sercem i przyjmą chrzest w Jego imię. Ta nadzieja jest dana każdemu pokoleniu. Ze wzniosłą myślą tekstów biblijnych zdaje się kontrastować ostrzeżenie, jakie słyszymy z ust samego Jezusa o „złodziejach, rozbójnikach i obcych”. Ten kontrast tylko uwydatnia prawdę o ideale pasterza.
Dzisiejsi kapłani odzwierciedlają w dużym stopniu stan społeczeństwa, z którego się wywodzą. Nie powinno to jednak być powodem łatwego usprawiedliwiania się. Tak jak Apostołowie księża czerpią moc do swego posługiwania ze zjednoczenia z Chrystusem. Muszą być więc otwarci na Boże dary sakramentalne, na modlitwę, rozmyślanie... O takich kapłanów mamy prosić, za takimi z ufnością podążać - jak za samym Chrystusem!...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kapliczki pełne modlitwy

2024-05-01 09:18
Ks. Grzegorz Tabaka gra na gitarze podczas nabożeństwa majowego przy kapliczce w Głuszynie

Ola Fedunik

Ks. Grzegorz Tabaka gra na gitarze podczas nabożeństwa majowego przy kapliczce w Głuszynie

Przejeżdzając majowymi dniami przez różne miejscowości popołudniową porą, można spotkać wiele osób modlących się przy kapliczkach i krzyżach. Śpiewają Litanię Loretańską, a duszpasterze pomagają w tym, aby tradycja była podtrzymywana. Wśród kapłanów modlących się przy kapliczkach i zachęcający do tego swoich wiernych jest ks. Grzegorz Tabaka, proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Głuszynie.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

2024-05-01 20:20

Mat.prasowy

Co zrobić, jeśli w ogóle nie czuję Maryi? Albo relacja z Nią jest dla mnie trudna bądź po prostu obojętna? Zapraszamy na drugi odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski mówi o możliwych trudnościach w relacji z Maryją oraz o tym, jak je pokonać.

Więcej ...

Jasna Góra: „Perły od królów, złoto od rycerzy” - królewskie atrybuty Patronki Polski

2024-05-02 09:59

Karol Porwich/Niedziela

„Perły od królów, złoto od rycerzy”, tysiące brylantów i innych kamieni szlachetnych, a nawet meteoryty znalezione w różnych częściach świata czy ślubne obrączki, w tym ta wyrzucona z transportu do Auschwitz, to od wieków darami wyrażany hołd, Tej, która w naszej Ojczyźnie sławiona jest jako Królowa Polski i Polaków. Już w XV w. Jan Długosz nazwał Matkę Chrystusa czczoną w jasnogórskim obrazie cudami słynącym „najdostojniejszą Królową świata i naszą”. Wizerunek Jasnogórskiej Bogurodzicy od początku powstania częstochowskiego klasztoru uznany za niezwykły, otoczony został powszechnym kultem przez wiernych, ale i przez polskich królów. Wyrazem tego były także korony i niezwykłe szaty nakładane na obraz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst