Reklama

Oblicze chrześcijańskiej nadziei

„Prawdziwe oblicze chrześcijańskiej nadziei”, to temat sympozjum naukowego, które odbyło się 5 kwietnia w Auli Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Organizatorem sympozjum było Polskie Towarzystwo Teologiczne Oddział w Częstochowie. W sympozjum udział wzięli profesorowie, wykładowcy oraz klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i studenci Instytutu Teologicznego. Na sympozjum obecni byli m.in.: abp Stanisław Nowak metropolita częstochowski, ks. dr hab. Marian Duda rektor Instytutu Teologicznego i ks. dr Włodzimierz Kowalik rektor Wyższego Seminarium Duchownego, a także członkowie PTT. Obradom sympozjum przewodniczył ks. dr Teofil Siudy przewodniczący Polskiego Towarzystwa Mariologicznego, wykładowca m.in. w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej i Instytucie Teologicznym.
W słowie do uczestników sympozjum abp Stanisław Nowak metropolita częstochowski ukazał obraz współczesnego świata, coraz częściej pozbawionego nadziei chrześcijańskiej. - Świat idzie w kierunku beznadziei. Świat współczesny choruje. Odcięcie się od nadziei to straszliwy błąd dzisiejszego świata i współczesnego człowieka. Nadzieję trzeba ratować - mówił abp Stanisław Nowak.
Prelegenci, którymi byli: ks. prof. dr hab. Antoni Tronina z Instytutu Biblijnego Wydziału Teologicznego KUL, ks. dr Jerzy Bielecki przewodniczący Polskiego Towarzystwa Teologicznego Oddziału w Częstochowie, ks. prof. zw. n. teol. Stanisław Urbański szef Sekcji Teologii Duchowości Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, ukazali różne aspekty i wymiary nadziei chrześcijańskiej, w oparciu o encyklikę Benedykta XVI „Spe salvi”.
Ks. prof. dr hab. Antoni Tronina omówił biblijne treści dotyczące nadziei. Ukazał tło historyczno-społeczne Listu do Rzymian św. Pawła Apostoła. - Św. Paweł kładzie nacisk na wyzwolenie, także to społeczne. Prawdziwą nadzieję daje wolność. Św. Paweł pokazuje nam, że jedynym dawcą nadziei jest Chrystus. List Apostoła Narodów do Rzymian można nazwać ewangelią nadziei - mówił ks. Tronina.
Natomiast ks. dr Jerzy Bielecki mówił o eschatologicznym wymiarze chrześcijańskiej nadziei. Nakreślił wpierw obraz współczesnego świata. - Na progu trzeciego tysiąclecia wyzwaniem dla chrześcijaństwa i Kościoła jest pluralizm kulturowy, globalizacja i nowa forma nadziei, jaką jest wiara w postęp - mówił ks. Bielecki. Nawiązując do encykliki „Spe salvi” podkreślił, że jest ona próbą przywracania nadziei. - Nadzieja chrześcijańska konfrontuje się z nadziejami współczesnego świata - podkreślił. Prelegent przypomniał także o politycznej formie wiary w postęp, która swoimi początkami sięga do rewolucji francuskiej i rewolucji proletariackiej. - W tej wizji chodzi człowiekowi jedynie o doczesny wymiar nadziei, pozbawiony wymiaru eschatologicznego, a przecież to wiara jest substancją nadziei - przypomniał ks. dr Jerzy Bielecki.
Na bardziej praktyczny wymiar nadziei chrześcijańskiej zwrócił uwagę ks. prof. Stanisław Urbański, który przedstawił temat modlitwy jako szkoły nadziei. - Polski naród żył zawsze w atmosferze nadziei doczesnej, widząc jej dopełnienie w nadziei wiecznej. Zawsze sięgał do modlitwy, która jest ćwiczeniem pragnienia szczęścia wiekuistego. Modlitwa to język nadziei. Nauka modlitwy jest równocześnie nauka nadziei - mówił ks. prof. Urbański.
Oddział Polskiego Towarzystwa Teologicznego w Częstochowie istnieje od 1997 r. Oddział, którego pierwszym przewodniczącym, od 1997 r., był ks. dr Teofil Siudy, a obecnie przewodniczącym jest ks. dr Jerzy Bielecki liczy 87 członków.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: Podejrzany o zabicie księdza z Kłobucka przyznał się do winy

2025-02-14 16:47

PAP

52-latek zatrzymany w sprawie zabójstwa proboszcza parafii NMP Fatimskiej w Kłobucku (Śląskie) przyznał się do popełnienia tej zbrodni – podała prokuratura po piątkowym przesłuchaniu mężczyzny. Śledczy skierowali do sądu wniosek o jego aresztowanie.

Więcej ...

Rozważanie Ks. Mariusza Rosika: Konsternacja na górze

2025-02-15 11:21

James Tissot/pl.wikipedia.org

„Jezus, widząc tłumy, wyszedł na górę. A gdy usiadł, przystąpili do Niego Jego uczniowie” (Mt 5,1) – takimi słowami ewangelista Mateusz wprowadza czytelnika do wysłuchania Jezusowego Kazania na górze, które rozpoczyna się ośmioma błogosławieństwami. Ta sama mowa u Łukasza wprowadzone została zupełnie inaczej: „Zeszedł z nimi na dół i zatrzymał się na równinie” (Łk 6,17). Tak jawna rozbieżność – Mateuszowa góra i Łukaszowa równina – przez wieki budziła konsternację biblistów. Próbowano wyjaśniać ją na wiele sposobów.

Więcej ...

Izrael/ Uwolniono 369 palestyńskich więźniów w ramach wymiany z Hamasem

2025-02-15 22:50

PAP/EPA/HAITHAM IMAD

Izrael uwolnił w sobotę 369 palestyńskich więźniów w ramach wymiany z Hamasem, będącej częścią trwającego rozejmu w Strefie Gazy. Wcześniej zwolniono trzech izraelskich zakładników porwanych 7 października 2023 r.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Wiadomości

Nowe fakty w sprawie zabójstwa księdza z Kłobucka

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Jasna Góra

Zmarł śp. o. Grzegorz Oskwarek. Miał 38 lat

Kłobuck: Morderstwo księdza

Kościół

Kłobuck: Morderstwo księdza

„Czułam respekt przed ks. Sopoćko”

Święci i błogosławieni

„Czułam respekt przed ks. Sopoćko”

Polska na Skale. Wielka Nowenna w intencji Ojczyzny

Kościół

Polska na Skale. Wielka Nowenna w intencji Ojczyzny

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia

Wiadomości

Weszła w życie nowa definicja zgwałcenia

Kilkumiesięczny chłopiec w świdnickim oknie życia

Niedziela Świdnicka

Kilkumiesięczny chłopiec w świdnickim oknie życia

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę

Święci i błogosławieni

Św. Walenty - patron zakochanych i chorych na padaczkę

Zmarł proboszcz parafii w Białkowie

Aspekty

Zmarł proboszcz parafii w Białkowie