Reklama

W charyzmacie ubóstwa, czystości i posłuszeństwa (3)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim założył św. Brat Albert w Krakowie w 1891 r. w celu niesienia pomocy najbiedniejszym i najbardziej opuszczonym. Dlatego ich hasłem są słowa św. Brata Alberta: "Powinno się być dobrym jak chleb" oraz bł. matki Bernardyny - Marii Jabłońskiej: "Czyńcie dobrze wszystkim".

Początkowo Zgromadzeniem kierował bezpośrednio św. Albert. 7 kwietnia 1902 r. mianował pierwszą oficjalna przełożoną generalną - s. Bernardynę - Marię Jabłońską, która stała na czele wspólnoty 38 lat, do swojej śmierci w 1940 r. Matka Bernardyna odegrała bardzo ważną rolę w procesie powstawania Zgromadzenia, stąd nazwana jest współzałożycielką. Urodziła się 5 sierpnia 1878 r. w Pizunach k. Narola na terenie naszej diecezji. Mając 18 lat, wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Albertynek. Po roku otrzymała habit zakonny i imię Bernardyna. W wieku 24 lat św. Albert mianował ją pierwszą oficjalną przełożoną generalną Albertynek. Odznaczała się wielką miłością Eucharystii, darem kontemplacji i dobrocią serca. Napisane przez matkę Bernardynę konstytucje Zgromadzenia opierają się na pierwotnej regule św. Franciszka z Asyżu i duchowości św. Brata Alberta. Bł. matka Bernardyna - Maria Jabłońska zmarła 23 września 1940 r. w opinii świętości. Papież Jan Paweł II ogłosił ją błogosławioną podczas Mszy św. 6 czerwca 1997 r. w Zakopanem. Jej relikwie znajdują się w kościele "Ecce Homo" w Krakowie - Prądniku Czerwonym.

Kim był św. Brat Albert - Adam Chmielowski? Urodził się 20 sierpnia 1845 r. w Igołomii k. Krakowa. W wieku 7 lat zmarł mu ojciec, a w 14. roku życia osierociła go matka. Jago wychowaniem zajęła się ciotka. Jako student Szkoły Rolniczo-Leśnej w Puławach brał udział w powstaniu styczniowym. Po przegranej bitwie pod Miechowem dostał się do niewoli, w której amputowano mu nogę. Wydostawszy się z niej, uciekł do Paryża. W 1865 r. przyjechał do Warszawy, gdzie rozpoczął studia malarskie, które kontynuował w Monachium. Wróciwszy do kraju w 1874 r., zaczął malować, z czasem tworząc dzieła o tematyce religijnej. Wówczas powstał jego słynny obraz "Ecce Homo", znamionujący zachodzące w nim przemiany. Adam Chmielowski postanowił oddać swe życie Bogu. Początkowo wstąpił do Zakonu Jezuitów, jednak popadłszy w depresję, po pół roku musiał opuścić nowicjat. Wyjechał na Podole do swego brata Stanisława, gdzie związał się z tercjarstwem św. Franciszka z Asyżu i prowadził pracę apostolską wśród ludności wiejskiej. W 1884 r. wrócił do Krakowa i poświęcił swe życie służbie bezdomnym i opuszczonym. Otwierał dla nich przytuliska, aby przez stworzenie godziwych warunków życia ratować w nich ludzką godność i kierować ku Bogu. W 1887 r. za zgodą kard. Albina Dunajewskiego przywdział habit, a w rok potem złożył na jego ręce śluby, dając początek nowej rodzinie zakonnej. Założone przez siebie Zgromadzenia: Braci Albertynów i Sióstr Albertynek oparł na pierwotnej regule św. Franciszka z Asyżu.

Św. Brat Albert zakładał ogrzewalnie miejskie dla bezdomnych, domy dla sierot, kalek, starców i nieuleczalne chorych. Pomagał bezrobotnym, wyszukując dla nich pracę. Zmarł 25 grudnia 1916 r. w Krakowie w opinii świętości. Jego beatyfikacja miała miejsce w 1983 r. w Krakowie, a kanonizacja 12 listopada 1989 r. w Rzymie.

W naszej diecezji Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim już od ponad 70 lat ma swój dom w Lubaczowie. Siostry, a jest ich 6, prowadzą Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Intelektualnie. Zgodnie ze swoim charyzmatem, na wzór Założyciela albertynki służą najbiedniejszym i najbardziej opuszczonym. W Domu Pomocy Społecznej w Lubaczowie znajduje się 62 dzieci w wieku od 5 do 25 lat. Są to dzieci wymagające szczególnej troski i opieki. Osiemnaścioro spośród nich w ogóle nie chodzi, w związku z tym potrzebuje stałej opieki.

Regułą postępowania sióstr jest życie według Ewangelii, zwłaszcza przez naśladowanie Chrystusa ubogiego i miłosiernego. Zgromadzenie nie posiada na własność żadnego majątku, co najwyżej może go użytkować i nim zarządzać. Siostry prowadzą ubogi styl życia i pracy, ubóstwo ma być niejako pomostem łączącym ich z ubogimi. Szczególną cechą albertynek jest dążenie do łączenia modlitwy z ciężką pracą związaną z ich posłannictwem.

Zgromadzenie poświęcone jest Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Albertynki żywią szczególny kult do tajemnicy wcielenia, męki i śmierci Zbawiciela oraz do Najświętszego Oblicza "Ecce Homo". Głównym źródłem siły do dawania się bliźnim bez reszty jest Eucharystia. Słowa "Być dobrym jak chleb dla wszystkich" oznaczały u św. Brata Alberta: dawać swe życie innym na wzór Tego, który stał się dla nas Chlebem Żywym.

Strój albertynek został zaprojektowany przez św. Brata Alberta: habit, szkaplerz i welon z ciemnoszarego materiału; pod welonem, na głowie biały płócienny welonik; habit przepasany sznurem z pięcioma węzłami, przy boku różaniec z grubych brązowych ziaren z medalikiem; u profesek wieczystych na piersi krzyżyk z pasyjką średniej wielkości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do opactwa

2024-04-30 07:47
Ludovic Duée

fr.wikipedia.org

Ludovic Duée

Kapitan drużyny Saint-Nazaire - nowych zdobywców tytułu mistrzów Francji w siatkówce, 32-letni Ludovic Duee kończy karierę sportową i wstępuje do opactwa Lagrasse. Jak poinformował francuski dziennik „La Croix”, najlepszy sportowiec rozegrał swój ostatni mecz w niedzielnym finale z reprezentacją Tours 28 kwietnia i teraz poprosi o dołączenie do tradycjonalistycznej katolickiej wspólnoty kanoników regularnych w południowo-francuskim departamencie Aude.

Więcej ...

Rozpoczęła się nowenna do św. Stanisława

2024-04-30 08:10
Św. Stanisław, biskup i męczennik

pl.wikipedia.org

Św. Stanisław, biskup i męczennik

Potrzebujemy wiary i męstwa na jego wzór, aby móc jasno i dobitnie opowiadać się po stronie prawdy i nie pozwalać na bezbożnictwo, demoralizację, niesprawiedliwość i by umieć podejmować te wyzwania, które stają przed nami jako ludźmi wierzącymi i jako Polakami - powiedział o. Grzegorz Prus OSPPE w pierwszym dniu nowenny do św. Stanisława w katedrze na Wawelu.

Więcej ...

Projekt nowelizacji "uelastyczniającej" organizację lekcji religii lub etyki

2024-04-30 12:22

Karol Porwich/Niedziela

Do konsultacji publicznych skierowany został projekt nowelizacji rozporządzenia, który "uelastycznia" możliwość organizacji nauki religii i etyki. Łatwiej niż dotychczas będzie można tworzyć grupy dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Aspekty

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Czy stać mnie na stratę ze względu na miłość do Boga?

Wiara

Czy stać mnie na stratę ze względu na miłość do Boga?

Św. Katarzyna ze Sieny

Święci i błogosławieni

Św. Katarzyna ze Sieny

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

Kościół

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...