Reklama

Bądźmy ludźmi na miarę Jana Pawła II

Niedziela legnicka 16/2008

2 kwietnia 2005 r. godz. 21.37. Tę datę pamiętają ludzie na całym świecie. W Watykanie do domu Ojca odszedł Jan Paweł II. Upłynęły już 3 lata od jego śmierci. Jednak do dziś wszyscy pamiętają obraz zamykającej się księgi Pisma Świętego podczas papieskiego pogrzebu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W rocznicę śmierci Jana Pawła II wierni na całym świecie modlą się i wspominają Papieża Polaka poprzez Msze św., nabożeństwa, koncerty, wykłady czy katechezy. Niezależnie od tego czy to wielkie miasto czy też mała wieś, ludzie starają się oddać hołd temu Wielkiemu Papieżowi.
Również i legniczanie uczcili 3. rocznicę śmierci Papieża Polaka. W legnickiej katedrze o godz. 18.30 zgromadzili się mieszkańcy miasta i okolic, aby uczestniczyć w Eucharystii sprawowanej w intencji rychłej beatyfikacji Jana Pawła II. Mszy św. przewodniczył biskup legnicki Stefan Cichy, a także biskup senior Tadeusz Rybak. Biskup Stefan w homilii powiedział m.in. „Nie wystarczy nam modlić się o rychłą beatyfikację Ojca Świętego, zbierać albumy o nim, oglądać filmy. Ale trzeba nam stale przyswajać sobie to, czego nauczał. Jego nauczanie wprowadzać w czyn i to będzie najlepszy hołd oddany temu Wielkiemu Papieżowi. (...). Czytajmy więc i poznawajmy nauczanie Jana Pawła II - mówił dalej Biskup legnicki. Bądźmy ludźmi na miarę Jana Pawła II. Tak jak on był wielkim człowiekiem miłosierdzia, czcicielem Bożego miłosierdzia - i my idąc za jego nauką bądźmy ludźmi, którzy oddają cześć Bożemu miłosierdziu. Żyją prawdą o tym miłosierdziu na co dzień”.
Po Mszy św. wierni zebrani w kościele katedralnym uczestniczyli w czuwaniu modlitewnym, przygotowanym przez młodzież. Podczas tego spotkania przedstawiono scenkę pod tytułem „Nigdy nie jest za późno”. Była też okazja do obejrzenia filmu ze Światowych Dni Młodzieży w Rzymie, jakie odbyły się w 2000 roku, oraz pokaz multimedialny ze zdjęciami i fragmentami papieskich przemówień.
Legnickie obchody rocznicy śmierci Papieża zakończyła modlitwa różańcowa przed pomnikiem Jana Pawła II, pod którym jak zawsze w ten dzień zgromadziły się tłumy legniczan. I podobnie jak w ubiegłym roku wzruszającym gestem stało się zapalenie biało-czerwonych zniczy ustawionych w kształcie serca. Dla większości modlących się pod pomnikiem był to bardzo wyraźny symbol miłości i pamięci.
Pod papieskim pomnikiem modlili się także członkowie Duszpasterstwa Nauczycieli, którzy w uroczystej procesji przyszli z kościoła św. Jana, gdzie trwali na modlitewnym czuwaniu.
O godz. 21.37 odśpiewano „Barkę” przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Diecezji Legnickiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Opiekun niewolników

Św. Piotr Nolasco,
prezbiter

pl.wikipedia.org

Św. Piotr Nolasco, prezbiter

W średniowieczu stał się symbolem chrześcijańskiego miłosierdzia.

Więcej ...

Nowe ustalenia o Bożym Narodzeniu

2024-12-24 13:25
Milena Kindziuk

Red.

Milena Kindziuk

O tym, że Jezus urodził się w Betlejem – wiemy dobrze z kart Ewangelii, natomiast o tym, gdzie powstało samo święto Bożego Narodzenia – badacze dyskutowali przez całe stulecia, wysuwając różne hipotez: że zrodziło się ono w Afryce, Rzymie czy Hiszpanii. Dopiero teraz, po XXI wiekach od przyjścia Jezusa na świat, ksiądz profesor Józef Naumowicz, wybitny badacz pierwszych wieków chrześcijaństwa, ustalił, że święto Narodzenia Jezusa powstało w Betlejem oraz że po raz pierwszy obchodzono je, gdy w 328 roku konsekrowano w tym miasteczku bazylikę zbudowaną nad grotą, którą tradycyjnie wskazywano jako miejsce narodzenia Jezusa – jak czytamy w przełomowej książce ks. Naumowicza pt. „Prawdziwe początki Bożego Narodzenia” (obecnie powstała nowa, rozszerzona wersja w języku angielskim).

Więcej ...

Wiliorze, Herody i szczodraki - te tradycje bożonarodzeniowe wciąż są żywe w Łódzkiem

2024-12-25 08:53

Muzeum Etnograficzne

Kolędowanie od początku Adwentu aż po Trzech Króli, karmienie zwierząt opłatkiem w wigilijną noc, czy rzucanie owsem na świętego Szczepana Męczennika to do niedawna powszechne tradycje bożonarodzeniowe w Łódzkiem. Które z nich są wciąż żywe opowiedziała PAP Olga Łoś, etnolog z MAIE w Łodzi

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Niepokojące informacje o stanie zdrowia ks. Michała...

Wiadomości

Niepokojące informacje o stanie zdrowia ks. Michała...

Modlitwa przy wigilijnym stole

Rok liturgiczny

Modlitwa przy wigilijnym stole

Nowenna do Świętej Rodziny

Wiara

Nowenna do Świętej Rodziny

Nowenna do Dzieciątka Jezus

Wiara

Nowenna do Dzieciątka Jezus

Zakaz spowiadania dzieci poniżej 18. roku życia. Petycja...

Wiara

Zakaz spowiadania dzieci poniżej 18. roku życia. Petycja...

Polak biskupem pomocniczym w Chicago

Kościół

Polak biskupem pomocniczym w Chicago

Maryja udaje się do Elżbiety, by służyć

Wiara

Maryja udaje się do Elżbiety, by służyć

Czy pragnę dziś do końca otworzyć swe serce dla Boga?

Wiara

Czy pragnę dziś do końca otworzyć swe serce dla Boga?

Czy moje „tak” powtarzam czynem każdego dnia?

Wiara

Czy moje „tak” powtarzam czynem każdego dnia?