Na Jasnej Górze 26 marca odbył się Ogólnopolski Zjazd Bractwa Więziennego. Uczestniczyli w nim przedstawiciele bractw więziennych z Bydgoszczy, Grudziądza, Poznania i innych miast. Społeczność Zakładu Karnego w Grudziądzu, którego kapelanem jest ks. Wojciech Pyrzewski, po raz pierwszy wyruszyła na takie spotkanie. W pielgrzymce uczestniczyli: ksiądz kapelan, wychowawca Ewa Gaworowska, 5 skazanych, wolontariusze zakładu karnego oraz klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu Marcin Banach, Artur Sobociński i Łukasz Rafalski.
Na Jasnej Górze pokłoniliśmy się Matce Bożej i odmówiliśmy Różaniec. W Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej sprawowana była Eucharystia w intencji Bractwa Więziennego. Mszy św. przewodniczył i kazanie wygłosił ks. Wojciech Pyrzewski. Kaznodzieja mówił m.in. o spotkaniu dwóch uczniów z Jezusem zmartwychwstałym. Spotkanie Chrystusa musi zmienić człowieka. Bractwo przybyło tu, na Jasną Górę - kontynuował Ksiądz Wojciech - aby zawierzyć swoją pracę, modlitwą ogarnąć wszystko to, co odgradzają więzienne mury. Ten dzień jest poświęcony liturgicznie Dobremu Łotrowi, człowiekowi, który po raz pierwszy spotkał Jezusa na krzyżu. Ostatnia chwila stała się dla niego najwspanialszą. Ten dzień to czas modlitw bractwa na Jasnej Górze, gdzie zawierza się wszystkie trudne sprawy. Jest wołaniem do Boga za tych, co pracują w wiezieniu, a także medytacją nad ludzką krzywdą, którą człowiekowi wyrządził człowiek. Chcemy wołać jak Dobry Łotr: „Panie wspomnij na mnie!”. Czynimy to za wstawiennictwem Matki, która wszystko rozumie i wie. Czynimy to pełni wiary i nadziei, ucząc się miłości od Maryi.
Po Mszy św. jeden z recydywistów z Bydgoszczy złożył świadectwo powrotu do Jezusa i Jego Matki. W czasie Drogi Krzyżowej na wałach jasnogórskich uczestnicy wsłuchiwali się w rozważania, które prowadził Ksiądz Kapelan z Bydgoszczy. Po zakończeniu nabożeństwa każdy miał czas dla siebie, aby zwiedzić Jasną Górę, trwać na modlitwie w Kaplicy.
O godz. 21 Bractwo Więzienne zebrało się na Apelu Jasnogórskim, któremu przewodniczył Ojciec Euzebiusz, a rozważania tajemnicy Różańca prowadził ks. Wojciech Pyrzewski z przedstawicielami bractwa. Po błogosławieństwie odbyło się czuwanie. Pielgrzymi z Grudziądza pozostali na chwilę, aby wsłuchać się w głos Królowej Polski. Każdy przyjechał do Matki z bagażem trosk, kłopotów, a także z podziękowaniami. Było to wielkie przeżycie dla skazanych z Grudziądza, gdyż były osoby, które pielgrzymowały na Jasną Górę po raz pierwszy. Słowa „Jest zakątek na tej ziemi, gdzie powracać każdy chce” są aktualne. Do Matki wraca się, aby uczyć się od Niej miłości i wsłuchiwać się w Jej głos.
Pomóż w rozwoju naszego portalu