Reklama

PASJONIŚCI NA TEOFILOWIE

Niedziela łódzka 7/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mieszkańcom Łodzi znani są Pasjoniści dzięki ich pracy w parafii na Teofilowie.

- Jaka jest historia zgromadzenia Pasjonistów?

-O. Przemysław Kulesik - Zgromadzenie Męki Pańskiej ( Congregatio Pasionis Jesu Christi), popularnie nazywane Pasjonistami, powstało w 1720 r. we Włoszech. Założycielem Zgromadzenia był św. Paweł od Krzyża (Paweł Daneo 1694 - 1775). Wśród licznych zgromadzeń zakonnych Pasjoniści wyróżniają się symbolicznym ubiorem. Na habicie noszą czarno-biały emblemat w kształcie serca z krzyżem i trzema gwoździami. Pośrodku widnieje grecko-łaciński napis: JESU XPI PASSIO, co znaczy Męka Jezusa Chrystusa. Połączenia krzyża z sercem najlepiej wyraża duchowość Zgromadzenia. Zakonnicy żyją w braterskiej wspólnocie, " rozważając w sercu" Mękę Chrystusa, którą Założyciel nazwał "największym i niepojętym dziełem Boskiej Miłości" i zobowiązują się specjalnym ślubem do głoszenia światu hańby i chwały Krzyża - najlepszego lekarstwa na zło.

-Proszę naszym Czytelnikom przedstawić także historię zakonu w Polsce.

-Do Polski Pasjoniści przybyli w 1923 roku, sprowadzeni przez biskupa płockiego Antoniego Nowowiejskiego. Pierwszy klasztor powstał w Przasnyszu. Przasnysz był do roku 1994 siedzibą polskiej prowincji zgromadzenia, pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP w 1958r. Czasy, w jakich przyszło działać naszemu zgromadzeniu w Polsce, nie były łatwe. Lata okupacji niemieckiej miały dramatyczny przebieg nie tylko dla naszego kraju, lecz również dla Zakonu. W 1942 roku siedmiu zakonników zostało osadzonych w obozie koncentracyjnym w Działdowie, gdzie zostali zamordowani. Polska prowincja Pasjonistów może poszczycić się zakonnikiem wielkiego formatu umiłowania krzyża i człowieka o. Bernardem Kryszkiewiczem (1915-1945).

-Zygmunt Kryszkiewicz - w zakonie Bernard od Matki Pięknej Miłości - urodził się w Mławie 2 maja 1915 r. Studia gimnazjalne odbył w latach 1928-1933 Szkole Apostolskiej, prowadzonej przez Pasjonistów w Przasnyszu. Do zakonu wstąpił w 1933 roku. Studia teologiczne odbył w Rzymie, gdzie również otrzymał święcenia kapłańskie. Okres okupacji spędził w klasztorze w Rawie Mazowieckiej, gdzie dał się poznać jako gorliwy duszpasterz. W kwietniu 1945 roku powrócił do Przasnysza, by reaktywować zniszczony przez Niemców klasztor. Tutaj 7 lipca 1945 roku zmarł na tyfus. Bezgraniczne umiłowanie Chrystusa Ukrzyżowanego i Jego Matki, heroiczna miłość bliźniego, okazywana najbardziej potrzebującym ( czemu często dawał wyraz w czasie pobytu w Rawie Mazowieckiej), wybitna zdolność oddziaływania na ludzi według ułożonych przez Niego zasad chrześcijańskiej pedagogiki zdobyły mu już za życia opinię świętego. Proces beatyfikacyjny rozpoczęto w 1983 roku. W 1991 roku jego śmiertelne szczątki zostały przeniesione do specjalnego grobowca znajdującego się w kruchcie kościoła w Przasnyszu.

-Co można powiedzieć o specyficznym charyzmacie Zakonu w codziennym życiu?

-Charyzmatem zakonu jest głoszenie Męki Chrystusa. Święty Paweł od Krzyża doświadczał licznych wizji Matki Bożej, zwłaszcza kiedy ukazała się jako Matka i Opiekunka nowego Zgromadzenia. Maryja pokazała mu wówczas habit żałobny i pokutniczy wraz z sercem, na którym wypisane są słowa "Jezusa Chrystusa Męka", w który miał się przyoblec wraz z towarzyszami. W kościele św. Marii Większej przed cudownym obrazem natchnęła go, aby złożył czwarty ślub, który odtąd jest głównym charyzmatem Zakonu. Ponieważ każdy zakonnik zobowiązuje się rozważać i głosić Chrystusa Ukrzyżowanego, dlatego też okres Wielkiego Postu w Roku Liturgicznym ma dla nas szczególne znaczenie. Prowadzimy duszpasterstwo parafialne oraz głosimy rekolekcje i misje. Katechizujemy w szkołach podstawowych i średnich. Charakterystyczne dla naszej posługi zakonnej to opieka nad niepełnosprawnymi, prowadzenia Kręgów Biblijnych oraz Rodziny Matki Pięknej Miłości. Tak więc w naszej pracy główną rolę odgrywa przekazywanie prawdy o męce naszego Pana Jezusa Chrystusa.

-Czy mógłby nam Ojciec przedstawić historię Pasjonistów w Łodzi.

-W 1954 roku Prowincjał Zgromadzenia o. Jan Wszędyrówny zwrócił się z prośbą do biskupa Michała Klepacza o przyjęcie Pasjonistów do diecezji. Prośba spotkała się z akceptacją i decyzją z dnia 24 października Pasjoniści zostali przyjęci. Na polecenie Prowincjała do Łodzi przybyli o. Stanisław Michalczyk i brat Jerzy Marchliński, którzy zamieszkali w wydzierżawionym domku przy ul. Grabieniec 28. Wkrótce o. Stanisław zwrócił się do władz miasta z prośbą o zgodę na wybudowanie na 3-hektarowej działce baraku, gdzie zakonnicy mogliby mieszkać i sprawować Najświętszą Ofiarę. Niestety, zgody takiej nie udzielono i poczynione prace trzeba było przerwać. Udało się zachować kaplicę, lecz nie wolno było w niej odprawiać Mszy św. Wobec nieżyczliwego stanowiska władz, o. Stanisław uciekł się do wybiegu i wszczął starania na budowę domu dwurodzinnego na nazwisko swojej kuzynki i o. Kazimierza Pawlaka. Sprawa przybrała pomyślny obrót i projekt budowy został zatwierdzony. Zanim władze zorientowały się, że faktycznym inwestorem jest Zakon, budowa była już gotowa w stanie surowym. 24 października 1959 roku bp Jan Fondaliński poświęcił kaplicę. Od tej pory okoliczna ludność nawiedzała kaplicę i uczestniczyła we Mszy św. W 1969 roku biskup łódzki Józef Rozwadowski utworzył niezależny wikariat z prawem pełnienia wszystkich funkcji parafialnych. W 1971 roku władze państwowe wyraziły zgodę na budowę kościoła. Było to pierwsze pozwolenie na budowę w Łodzi po II wojnie. Erekcja parafii Matki Boskiej Bolesnej obejmującej osiedle Teofilów nastąpiła 3 czerwca 1972 roku. Proboszczem został o. Jan Wszędyrówny - budowniczy świątyni i gorliwy duszpasterz. Budowę ukończono w 1976 roku, a 28 maja Ordynariusz Łódzki dokonał poświecenia kościoła. W chwili ustanowienia parafii liczyła ona 40 000 wiernych. Od roku 1983 liczy ona znacznie mniej wiernych ze względu na jej dwukrotny podział.

Łódzki klasztor liczy 6 kapłanów pracujących w duszpasterstwie. Przy klasztorze znajduje się Seminarium Duchowne, którego studenci odbywają studia w Wyższym Seminarium Archidiecezjalnym w Łodzi.

Wszystkich Czytelników "Niedzieli" serdecznie pozdrawiam i zapraszam do nawiedzenia naszego klasztoru i świątyni w Łodzi przy Al. Pasjonistów 23.

-Bardzo dziękuję za informacje, które nam przybliżyły zgromadzenie tak zasłużone w kształtowaniu duchowego oblicza miasta . Ojcu Proboszczowi, wszystkim Ojcom oraz wiernym parafii Matki Bożej Bolesnej w Łodzi składam najlepsze życzenia dalszej owocnej pracy na Bożej niwie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Abp Galbas w Boże Ciało: Wierzę, że biała hostia to nie wigilijny opłatek, nie chips, ale jest tam Twoja Obecność

2024-05-30 11:09

PAP

Wierzę, że biała hostia to nie wigilijny opłatek, nie chips, ale jest tam Twoja Obecność ‒ mówił w Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa abp Adrian Galbas. Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. w katowickiej katedrze Chrystusa Króla. Po liturgii wziął udział w procesji teoforycznej ulicami Śródmieścia Katowic.

Więcej ...

Znów mogą cieszyć się własną świątynią

2024-05-30 11:59
Obrzęd namaszczenia ołtarza

Katarzyna Krawcewicz

Obrzęd namaszczenia ołtarza

Pięć lat temu, dokładnie w uroczystość Bożego Ciała, mieszkańcy Lutola Suchego przeżyli wielką tragedię – pożar kościoła. Wczoraj bp Tadeusz Lityński poświęcił odbudowaną świątynię.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 31.): Pasterze mili

2024-05-30 21:21

Materiał prasowy

Czy Maryja i Kościół mają podobne cechy? Czemu Maryja jest Matką Kościoła? Co Matka Boża ma wspólnego z biskupami? I co właściwie Jej postawa mówi nam o posłuszeństwie? Zapraszamy na trzydziesty pierwszy (ostatni) odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o maryjnym patrzeniu na Kościół i jego pasterzy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Kościół

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Jak doszło do ustanowienia święta Bożego Ciała?

Święta i uroczystości

Jak doszło do ustanowienia święta Bożego Ciała?

Znaczenie Bożego Ciała i nadużycia w procesji...

Kościół

Znaczenie Bożego Ciała i nadużycia w procesji...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania