Reklama

Wspólnota o benedyktyńskich korzeniach

Niedziela płocka 17/2008

5 kwietnia wspólnota parafialna w Łętowie przeżywała wizytację biskupią; z pasterskim słowem i błogosławieństwem przyjechał bp Roman Marcinkowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Historię Łętowa i parafii tu erygowanej określają związki tego miejsca z zakonem benedyktynów, który miał swą siedzibę w Płocku. W XIII wieku Łętowo było posiadłością klasztoru tego zgromadzenia; sama parafia powstała prawdopodobnie w II połowie XIII wieku. Już z 1333 r. pochodzi pierwsza wzmianka o tutejszym kościele. W dwa wieki później z inicjatywy opata benedyktynów płockich Pawła Kaleckiego powstał nowy, drewniany kościół.
Dzieje tej świątyni wyznaczały daty kolejnych restauracji i zmian konstrukcyjnych, ale i dramatycznych wydarzeń, takich jak pożar czy okres okupacji. W latach 1764-74 dokonano jej przebudowy; w I połowie XIX wieku restaurowana była kilkakrotnie, a w 1890 r. wzniesiono wieżę, która jest zarazem dzwonnicą. Tuż po wojnie przeprowadzono kapitalny remont tej niewielkiej świątyni, przede wszystkim przebudowano prezbiterium. W 1990 r. z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Antoniego Szpieka została podniesiona cała konstrukcja kościoła i ustawiona na betonowym fundamencie, a w 7 lat później ściany świątyni pokryto polichromią. Dzisiaj także stale są prowadzone niezbędne prace remontowe i budowlane; ich listę przedstawił w wizytacyjnym sprawozdaniu obecny duszpasterz parafii ks. Eugeniusz Światkowski.

Duszpasterstwo

W Łętowie ks. Światkowski pracuje od 9 lat i, jak przyznał w swoim sprawozdaniu, powierzona mu wspólnota to w większości ludzie dobrzy, szlachetni i przywiązani do Kościoła, choć są i osoby obojętne religijnie. Jedną z bolączek dla duszpasterza jest to, że spośród wszystkich małżeństw mieszkających na terenie parafii 10 wciąż pozostaje bez związku sakramentalnego. Ponadto 3 rodziny tu zamieszkałe należą do świadków Jehowy. Jednak wielu mieszkańców włącza się aktywnie w życie parafii przez zaangażowanie w działalność grup, o których opowiadali sami wierni.
Ważną płaszczyzną życia wspólnoty parafialnej jest także udział w liturgii. W ciągu roku wierni mogą uczestniczyć w wielu dodatkowych nabożeństwach i wspólnych modlitwach, takich jak nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy (w każdą środę), koronka do Miłosierdzia Bożego (w każdy piątek), Różaniec w intencji rychłej beatyfikacji Jana Pawła II (w każdy 2. dzień miesiąca), a każdego 16. dnia miesiąca Msza św. i modlitwa różańcowa za Ojca Świętego i Ojczyznę. Ponadto w łętowskiej parafii co miesiąc odprawiane jest nabożeństwo fatimskie (każdego 13. dnia), w pierwsze czwartki miesiąca powierzane są Bogu prośby o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne, obchodzone są także pierwsze piątki i soboty miesiąca.
Udział wiernych we Mszach św. niedzielnych i świątecznych, jak poinformował Ksiądz Proboszcz, kształtuje się na poziomie 30-40%. Nie jest to statystyka w pełni zadowalająca, a główne przyczyny tej sytuacji to z jednej strony praca zawodowa wykonywana w niedziele, a z drugiej - po prostu lenistwo w spełnianiu praktyk religijnych. W ub.r. udzielono 20 tys. Komunii św. - dodał ks. Światkowski - i jest to nieznaczny spadek w stosunku do lat poprzednich. Cieszy natomiast fakt, że od 2006 r. w tej wspólnocie parafialnej posługuje dwóch nadzwyczajnych szafarzy Eucharystii.
Praca duszpasterska odbywa się też na płaszczyźnie nauki religii; katechizacją objęci są wszyscy uczniowie w Szkole Podstawowej w Łętowie, z wyjątkiem jednego dziecka, którego rodzice są świadkami Jehowy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Prace materialne

5 lat, jakie upłynęły od ostatniej wizytacji, wypełniło szereg prac budowlanych i porządkowych; nie brakowało też innych inicjatyw. I tak, w 2003 r. został położony nowy chodnik wokół kościoła, a parking powiększony; utworzono też parking przy cmentarzu. Przeprowadzono prace elewacyjne plebanii. Na kolejny rok złożyły się takie prace, jak: cyklinowanie i lakierowanie podłogi w świątyni, remont słupków w ogrodzeniu na cmentarzu, a także budowa nowego pomnika dawnego proboszcza ks. Antoniego Bońkowskiego (zm. 1844). W 2005 r. w kościele umocowano tablicę upamiętniającą pontyfikat Jana Pawła II, a na zewnątrz zamontowano nowe rynny.
Rok później pobudowano nowe ogrodzenie świątyni, a także nowe schody i drugie wejście na cmentarz, zamontowano rynny na domu parafialnym, a na terenie przykościelnym i cmentarzu wycięto drzewa zagrażające bezpieczeństwu. Najważniejsze ubiegłoroczne prace i inwestycje to kapitalny remont zabytkowych organów, montaż nowego nagłośnienia w kościele oraz wygospodarowanie pomieszczenia na kancelarię parafialną, natomiast jeszcze w tym roku zamontowano nowe okna w części budynku parafialnego.
W tym czasie dokonano też kilku ważnych zakupów, w tym sprzętu technicznego, jak rzutnik i zestaw slajdów z tekstami pieśni oraz nagłośnienie na cmentarz i procesje; ponadto zakupiono nowe księgi liturgiczne, figury do żłóbka i grobu Pańskiego, a także dwie chorągwie procesyjne i dwie pogrzebowe. Ważną inicjatywą była ponadto renowacja kielichów mszalnych, puszek do komunikantów, monstrancji i krzyża procesyjnego.
Najbliższe plany parafii, według słów Księdza Proboszcza, obejmują zaimpregnowanie zewnętrznych ścian kościoła oraz powiększenie cmentarza grzebalnego.

Reklama

Przebieg wizytacji

Wizyta Księdza Biskupa w parafii rozpoczęła się od spotkania z przedstawicielami działających na terenie parafii grup parafialnych, którzy złożyli sprawozdanie ze swej działalności. Biskup Roman podkreślając ich ważną rolę w parafii, powiedział: „Wasi przedstawiciele uświadomili mi, że jesteście żywym bogactwem tej wspólnoty. Dziękuję wam za tę pracę”. Następnie obecni w świątyni wspólnie odmówili Litanię Loretańską. Z kościoła wszyscy udali się na pobliski cmentarz, gdzie wraz z Księdzem Biskupem modlili się za dusze zmarłych, spoczywających na tym cmentarzu. Biskup Roman pochylił się w modlitwie nad grobami zmarłych kapłanów, pracujących kiedyś w tej wspólnocie.
Ostatnim punktem wizytacji była uroczysta Msza św. ingresowa. Ksiądz Biskup wysłuchał sprawozdania Księdza Proboszcza, zaś w wygłoszonej homilii szczególnie zwrócił się do młodzieży bierzmowanej, której później udzielił sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej.

Grupy parafialne

W parafii Łętowo istotnym ogniwem w dziele ewangelizacji są grupy i stowarzyszenia parafialne, które współpracując z księdzem proboszczem, pomagają realizować ważne zadania zarówno w wymiarze duszpasterskim, duchowym, jak i materialnym.
W posługiwaniu przy ołtarzu swojego duszpasterza wspomaga służba liturgiczna, którą tworzy 44 chłopców. Opiekę nad ministrantami sprawuje proboszcz, który uczy ich, jak służyć do Mszy św., wyjaśnia, co znaczy być ministrantem w kościele i poza kościołem, pomaga lepiej zrozumieć tajemnicę Eucharystii.
Z kolei najmłodsi angażują się w działalność Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, które istnieje od 2000 r. 20-osobowa grupa przez modlitwę i ofiary składane dla misjonarzy bardziej poznaje Kościół misyjny. „Pragniemy, jako mali misjonarze, przyczyniać się do rozkrzewiania wiary chrześcijańskiej” - podkreślała mała misjonarka.
Oprawę liturgiczną swoim udziałem ubogacają lektorzy. „Wiemy, że mamy obowiązek głoszenia Słowa Bożego przez świadectwo wiary składane podczas uczestnictwa w Eucharystii. Mając to wszystko na uwadze, zachęceni przez księdza proboszcza, tworzymy tzw. grupę lektorów” - mówił przedstawiciel grupy. W liczącym 57 osób kręgu lektorzy działają od 8 lat.
Podobne zadania w parafii spełnia także chór parafialny. On także dba o upiększenie liturgii - śpiewem. Choć w swoich szeregach skupia śpiewaków-amatorów - jak się określają - to jednak swoimi umiejętnościami, dobrymi chęciami, a przede wszystkim poświęcając czas, starają się zapewnić oprawę muzyczną uroczystości religijnych w parafii.
Parafię oraz duszpasterskie działania proboszcza modlitwą wspiera 9 kół Żywego Różańca. Wśród kobiet należących do poszczególnych róż są też takie, które modlą się w nich już od wczesnych lat szkolnych; jest też jeden mężczyzna oraz jeden młodzieniec. Członkowie kół wymieniają się tajemnicami, w modlitwach proszą szczególnie o miłosierdzie dla członków kół oraz całej parafii.
W uroczystościach parafialnych bierze czynny udział asysta procesyjna, do której należy 80 osób. Są to dzieci szkolne, młodzież gimnazjalna, młodzież szkół średnich i osoby starsze. „Członkowie asysty chętnie udzielają się w parafii, gdyż wiedzą o tym, że służyć Bogu i Kościołowi to wielki zaszczyt, i tym samym wysługują sobie łaskę u Pana Boga” - podkreślała przedstawicielka grupy.
Działający prężnie Apostolat Trzeźwości skupia 21 osób, z której każda - w imię złożonych wcześniej przyrzeczeń - codziennie odmawia jedną tajemnicę Różańca w intencji trzeźwości narodu polskiego. Ponadto członkowie tej grupy uczestniczą w innych nabożeństwach, przepraszając Boga za grzechy pijaństwa i prosząc o trzeźwość w rodzinach i parafii.
Choć mały liczebnie, to jednak skupiający ludzi dobrej woli zespół charytatywny przejął na siebie zadanie niesienia konkretnej pomocy osobom potrzebującym na terenie parafii. Animuje wspólnotę parafialną do czynnej miłości swoich bliźnich.
W łętowskiej wspólnocie duchową adopcję podejmuje 15 osób, które przez odmawianie codzienne w ciągu 9 miesięcy specjalnej modlitwy oraz jednej cząstki Różańca w intencji nieznanego poczętego dziecka zobowiązują się stać na straży budzącego się życia.
Koło Przyjaciół Radia Maryja utożsamia się z programem i zadaniami tej rozgłośni. Pragnie pomagać ludziom w odnalezieniu Boga, krzewiąc patriotyzm i wartości narodowe przekazywane przez przodków. W trakcie odbywających się 16. dnia miesiąca spotkań, które mają charakter modlitewno-formacyjny, zanoszone są modlitwy w różnych intencjach.
Prężną cząstkę w parafii tworzy Wspólnota Rodzin Fatimskich, która m.in. organizuje wiele pielgrzymek do miejsc świętych.
W parafii Łętowo organem doradczym i wspomagającym w działaniach duszpasterskich i materialnych księdza proboszcza jest rada parafialno-duszpasterska.

Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Łętowie

Patron parafii: św. Jan Chrzciciel
Tytuł kościoła: kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela
Dekanat: bodzanowski
Miejscowości: Archutowo, Dobra, Gocłowo, Gromice, Krzykosy, Leksyn Nowy, Leksyn Stary, Łętowo, Mąkolin, Podleck Nowy, Podleck Stary, Rogowo Nowe, Rogowo Stare, Turowo, Wiciejewo Górne
Proboszcz: ks. Eugeniusz Światkowski
Katechetka: Anna Ziembińska
Organista: Jarosław Wasilewski
Zakrystian: Eugeniusz Lejza
W parafii działają: ministranci, Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci, lektorzy, chór parafialny, asysta procesyjna, Koło Przyjaciół Radia Maryja, koła Żywego Różańca, Apostolat Trzeźwości, Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego, Parafialny Zespół Charytatywny, Wspólnota Rodzin Fatimskich, rady parafialna i duszpasterska
Współpraca: OSP Mąkolin, Gromice i Wiciejewo
Msze św. w niedzielę: 9, 11.30

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Turniej WTA w Madrycie - Świątek awansowała do finału

2024-05-02 17:32
Iga Świątek

PAP/Daniel Gonzalez

Iga Świątek

Liderka światowego rankingu tenisistek Iga Świątek łatwo wygrała z Amerykanką Madison Keys 6:1, 6:3 i awansowała do finału turnieju WTA 1000 na kortach ziemnych w Madrycie. Mecz trwał godzinę i 11 minut.

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

Karol Porwich/Niedziela

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

Więcej ...

Werona czeka na papieża: pielgrzymka pod znakiem pokoju

2024-05-03 10:24

materiał prasowy

Dziesięć lat od ostatniej Areny Pokoju, w Weronie odbędzie się kolejne spotkanie przypominające o dziedzictwie tego włoskiego miasta, które leży na „skrzyżowaniu kultur i narodów”. - Udział papieża w tym wydarzeniu przyczyni się do wzmocnienia naszego wołania na rzecz pokoju i sprawiedliwości - mówi burmistrz Damiano Tommasi. Franciszek będzie w Weronie 18 maja, w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady