Reklama

Ojciec Doroteusz - Bernardyn z Koła

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Półwiecze życia zakonnego obchodził niedawno ojciec Marian Lipiński, imię zakonne Doroteusz, urodzony 25 lutego 1932 r. w Teodorówce, w dawnym województwie zamojskim (obecnie lubelskie). Z tej okazji do Koła przyjechali goście, zakonnicy z klasztorów w Łęczycy, Piotrkowie Trybunalskim, Łodzi i Warcie. Kazanie jubileuszowe wygłosił o. Józef Żuk ze Skępego, przyjaciel Jubilata, który przedstawił postać Ojca Doroteusza, jego pracę i osiągnięcia. "Nasz Jubilat to taka braterska dusza, zawsze uśmiechnięty, zadowolony (...). Drogi Ojcze, życzymy ci zdrowia i wszelkiej pomyślności w następnych 50 latach" - powiedział Kaznodzieja. Po zakończeniu Mszy św. złoty Jubilat przyjmował życzenia i kwiaty od ministrantów, asysty kościelnej, chóru "Dzwon", od Rodziny Franciszkańskiej, Koła Misyjnego i Koła Różańcowego.

Ojciec Doroteusz wstąpił do nowicjatu Zakonu Ojców Bernardynów w Leżajsku. Po ukończeniu studiów, 3 maja 1959 r., w Kalwarii Zebrzydowskiej przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa sufragana krakowskiego Karola Wojtyły. Pierwszą placówką, do której został posłany, był Radom. Tak się składało, że co 2 lata zmieniał klasztor. Po Radomiu był Piotrków Trybunalski, Rzeszów, Łęczyca (w której pracował ponad cztery i pół roku). W 1969 r., po 10 latach kapłaństwa, trafił do Koła, mianowany gwardianem tutejszego klasztoru. W Kole przebywał 6 lat. "Tutaj rozpocząłem remont klasztoru. Jedną z najważniejszych prac było założenie centralnego ogrzewania. Istniały wtedy wielkie trudności w zdobyciu materiałów, wszystko było na zlecenia - mówi Ojciec Doroteusz. - Współpraca z ówczesnymi władzami była trudna... Jednak udało się także wybudować w gospodarstwie klasztornym cieplarnię, do tej pory funkcjonującą; ogrodnictwo należy do moich zainteresowań" .

Z Koła przeniesiono Ojca Doroteusza do Olsztyna, gdzie pracował 3 lata, potem był ponownie Radom - 3 lata pracy, w Imakowie ( w olsztyńskim) pracował 6 lat. Tam m.in. rozbudował klasztor, ogrodził cmentarz, uzyskał plac pod nowy cmentarz. Pracował też w Warszawie - 3 lata, z powrotem trafił do Leżajska na 1,5 roku, a następnie na 8 lat do Jelna, gdzie zajął się remontem kościoła. W tym czasie Ojciec Doroteusz odkrył w sobie zdolności artystyczne. "Namalowałem kilka obrazów, które pozostały w Jelnie - mówi. - Jest wśród nich duży, wykonany techniką olejną na płótnie obraz przedstawiający krzyż św. Franciszka z Asyżu (Pan Jezus na krzyżu). W Łukowej namalowałem 7 obrazów do ołtarza głównego. Jeden z nich przedstawia Jezusa Miłosiernego, a pozostałe zawierają treści ewangeliczne, mówiące o triumfie Chrystusa. Namalowałem obrazy przestawiające 15 tajemnic Różańca, Drogę Krzyżową, a na suficie postacie Pana Jezusa, Matki Najświętszej i Dwunastu Apostołów".

Po 30 latach duszpasterzowania Ojca Doroteusz trafił z powrotem do Koła. Wcześniejszy pobyt w tym mieście dobrze wspomina: " Są tu tacy mili, sympatyczni ludzie, z którymi łatwo nawiązać kontakt..." . Po trzykrotnej kadencji na stanowisku gwardiana jest obecnie na zasłużonej emeryturze. Nie kryje zadowolenia, że mógł zrealizować swoje powołanie kapłańskie. Teraz, jako emeryt, ma więcej czasu dla siebie. Przeznacza go w dużej mierze na oddawanie się zainteresowaniom, tj. malarstwu i ogrodnictwu. W latach wcześniejszych pasjonował się też rzeźbą w drewnie, m.in. wykonał ołtarz soborowy, a z jego inspiracji powstały stojące do dziś w kościele w Kole konfesjonały.

"Bez powołania trudno sobie wyobrazić życie zakonne. Kiedy wstępowałem do zakonu w latach 50., był to trudny czas. Wśród prześladowanych i aresztowanych było wielu zakonników, także nasi Ojcowie, z Ojcem Prowincjałem na czele. Teraz represje ustały, ale czy tak będzie zawsze?" - martwi się Ojciec Doroteusz. Obecny gwardian klasztoru - o. Henryk Hajzler krótko charakteryzując postać Jubilata, powiedział: "Ojciec Doroteusz służy nam w wielu pracach swoim doświadczeniem. Bierzemy pod uwagę jego sugestie przy wykonywaniu prac remontowych i ogrodowych. Tak samo jeśli chodzi o duszpasterstwo: jest niezastąpiony" . Zdaniem o. Hajzlera, w ten sposób procentują wiedza i umiejętności nabyte przez lata kapłaństwa oraz sprawowanie przez trzy kadencje funkcji gwardiana.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Tradycje kwietnych dywanów na procesję Bożego Ciała

2024-05-29 16:12

Karol Porwich/Niedziela

Tradycje kwietnych dywanów na procesję Bożego Ciała stanowią niematerialne dziedzictwo kulturowe, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Te niezwykłe kompozycje tworzone są z kolorowych płatków róż, jaśminu, bzu, polnych maków, chabrów, liście paproci czy ściętej trawy. Tradycja słynnych dywanów ze Spycimierza koło Łodzi została nawet wpisana na na listę Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

Więcej ...

Biskupi na Boże Ciało: wartość Eucharystii, jedność, prawo do publicznego wyrażania wiary

2024-05-30 21:50

Karol Porwich / Niedziela

Znaczenie Eucharystii, uczestnictwo we Mszy świętej, świadectwo wiary, konieczność ewangelizacji, ale także kwestie społeczne takie jak prawo do publicznego wyznawania wiary, miejsce symboli religijnych w przestrzeni publicznej, religia w szkołach czy aborcja były tematem kazań polskich biskupów na uroczystość Bożego Ciała.

Więcej ...

Kard. Ryś w Boże Ciało: popatrz w swoje sumienie, ono musi być oczyszczone!

2024-05-30 16:38

ks. Paweł Kłys

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Kościół

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Jak doszło do ustanowienia święta Bożego Ciała?

Święta i uroczystości

Jak doszło do ustanowienia święta Bożego Ciała?

Znaczenie Bożego Ciała i nadużycia w procesji...

Kościół

Znaczenie Bożego Ciała i nadużycia w procesji...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania