Reklama

Pokłonić się Bogu i historii

W sanktuarium św. Wojciecha w Bielinach na Podkarpaciu, oddalonych tylko 30 km od Stalowej Woli, są relikwie wszystkich patronów naszej ojczyzny. Zauroczony nieprawdopodobnie pięknym wnętrzem kościoła i tym, co z niego emanuje, będę tam wracać nieraz. I wszystkich namawiam, by zechcieli w nim uklęknąć i pokłonić się.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskup Wojciech Adalbert pochodził z książęcego, czeskiego rodu Sławnikowiców. Urodził się w 956 r. Jako apostoł pogan dotarł do wybrzeży Bałtyku. Jak mówią przekazy w 997 r. zatrzymał się w Bielinach. Panowała tu wówczas okropna susza i głód, a najukochańszy syn - jedynak dziedzica, ciężko zachorował i leżał konający. Na próżno składano bożkom ofiary i proszono o jego zdrowie. Dowiedział się dziedzic o głoszącym nową religię wędrowcu Wojciechu. Obiecał wybudować świątynię, jeśli Biskup uzdrowi panicza.
Wojciech ukląkł, położył swe dłonie na chorym i zaczął się modlić, a za nim uklękli wszyscy zebrani i modlili się, nie znając jeszcze wiary i modlitw przybysza. Modlili się długo, aż chłopiec otworzył oczy i zapytał ojca o wodę. Tak się stało jak dziedzic obiecał, wybudował świątynię i wszyscy modlili się do Boga, o którym opowiadał im Wojciech.
Kiedy mieszkańcy Bielin dowiedzieli się, że Wojciech zmarł w Prusach, wielki smutek zapanował we wsi. Dziedzic z synem, któregoś dnia wybrali się na jarmark w Sandomierzu. Tu dowiedzieli się, że Wojciech został ogłoszony świętym. Po powrocie do Bielin poczynili starania, by św. Wojciecha uznać za patrona bielińskiej parafii. I tak się też stało. Tyle mówią przekazy.
Z zachowanych dokumentów wynika, że parafia powstała w 1241 r. i była jedną z największych na tych terenach. Według Długosza pierwszy drewniany kościół pw. św. Wojciecha istniał tu w 1326 r. Pożar zniszczył świątynię w 1711 r. Nowa została konsekrowana w roku 1730; niestety, po 23 latach też spłonęła. Dopiero w 1852 r. księżna Elżbieta Anna Dulska, córka Michał Korybuta Wiśniowieckiego ufundowała murowaną świątynię. Barokowe wnętrze kościoła zdobią przepiękne freski artysty Stanisława Stroińskiego. Tego samego, który swoimi freskami ozdobił katedrę we Lwowie i klasztor w Leżajsku.
W jubileusz tysiąclecia męczeńskiej śmierci św. Wojciecha (1997 r.) dekretem ówczesnego ordynariusz sandomierskiego bp. Wacława Świerzawskiego, kościół w Bielinach podniesiony został do rangi sanktuarium św. Wojciecha.
Kustosz, ks. kanonik Jan Jagodziński, sprowadził z Gniezna w 1998 r. relikwię - małą kosteczkę ręki Patrona kościoła. Również w tym samym czasie udało się odnaleźć relikwie Świętego w Bielinach, które nie wiadomo skąd i kiedy znalazły się w parafii. Są tu też relikwie około 80. innych świętych i błogosławionych: Andrzeja Boboli, Jana Nepomucena, Stanisława Kostki, Stanisława Biskupa i Męczennika, Władysława Findysza, siostry Faustyny, Józefa Sebastiana Pelczara, Jana Balickiego, Maksymiliana Kolbe. Również ojca Pio i wielu innych.
- Mamy w sanktuarium także relikwie wszystkich patronów Polski - mówi ks. proboszcz Jan Jagodziński - zapraszam do Bielin, by nie tylko podziwiać piękne okolice naszej parafii, zwłaszcza teraz, gdy wiosenna, piękna pogoda sprzyja wyjazdom i odpoczynkowi na świeżym powietrzu. Ale również by odwiedzić nasz kościół, pomodlić się za ojczyznę i oddać cześć tym, którzy się dla niej wielce zasłużyli.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna

2024-05-03 13:28

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Episkopatu Polski, który przewodniczył Sumie odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski apelował, by stawać w obronie „suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji”. Przypomniał, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Więcej ...

Prezydent: dziękuję strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej

2024-05-04 15:06
Prezydent Andrzej Duda

Karol Porwich/Niedziela

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda podziękował w sobotę strażakom za służbę ludziom i Rzeczypospolitej. Podczas centralnych obchodów Dnia Strażaka przypomniał, że tylko w 2023 r. strażacy podjęli pół miliona interwencji, podczas których udzielali wszechstronnej pomocy.

Więcej ...

Ludzie o wielkim sercu

2024-05-04 15:21

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Z okazji wspomnienia św. Floriana w Sandomierzu odbyły się uroczystości z okazji Dnia Strażaka.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...