Reklama

„Wszyscy jesteśmy dziećmi jednego Boga”

Niedziela wrocławska 17/2008

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prawda głoszona przez Kościół dotyczy nas wszystkich. Wszyscy mamy jednakowe prawo do godnego życia. Niestety, nie wszyscy mamy jednakowe możliwości i jednakowy start życiowy, co nie znaczy, że z tego powodu jesteśmy gorsi. W poprzednim systemie społeczno-politycznym Polska była krajem „szczęśliwości”, a osób niepełnosprawnych było niewiele. Dopiero w roku 1991 opracowano pierwszą w Polsce ustawę o zatrudnieniu i rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Ustawa ta w miarę kompleksowo - jak na owe czasy - regulowała zasady wspierania zatrudnienia i szeroko pojętej rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Ustawa przetrwała do roku 1997 tj, do czasu ustanowienia nowej ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. To dzięki jednej i drugiej ustawie sytuacja osób niepełnosprawnych w Polsce radykalnie zmieniła się na lepsze.
Choć w Konstytucji RP zapisano, że wszyscy mamy jednakowe prawo do nauki, pracy, ochrony zdrowia, korzystania z dóbr kultury, wypoczynku i awansu społecznego, w Polsce zaledwie ok. 4, 5% osób niepełnosprawnych ma ukończone studia wyższe, a ponad 46% ma wykształcenie podstawowe i niepełne podstawowe. Zjawisko niskiego wykształcenia świadczy o niedostatecznym dostępie dzieci i młodzieży do edukacji. Bardzo często niepełnosprawne dzieci i młodzież z normą intelektualną kieruje się do szkół specjalnych, bo szkoły ogólnodostępne nie chcą takich dzieci przyjmować i to z różnych przyczyn, a przede wszystkim z powodu nieprzygotowania nauczycieli i ich lęku przed niepełnosprawnym uczniem.
W większych miastach sytuacja jest zdecydowanie lepsza niż w małych miasteczkach i wsiach, gdzie dostęp dzieci i młodzieży do edukacji bywa czasami wprost niemożliwy, choćby z powodu trudności komunikacyjnych. Niski poziom wykształcenia ma niewątpliwie duży wpływ na niską aktywność zawodową osób niepełnosprawnych wynoszącą niecałe 20%.
Pomimo występujących powszechnie zjawisk niezbyt sprzyjających osobom niepełnosprawnym, na przestrzeni 17 lat sytuacja ich zmieniła się radykalnie na korzyść. Powstało bardzo dużo organizacji pozarządowych, które przejmują od samorządów zadania pomocy i aktywizacji tej części społeczeństwa. Dobrym przykładem współpracy organizacji pozarządowych z samorządem jest Wrocław.
Jest coraz mniej barier architektonicznych permanentnie usuwanych przy różnych okazjach. Zdarzają się jednak bardzo rażące przypadki budowania nowych barier w obiektach jak na rondzie Reagana. Projektanci uwierzyli w swoją nadzwyczajną wiedzę tak, że nie uważali za stosowne przeprowadzenia konsultacji z kompetentnymi osobami. Wynika z tego fakt, że największe bariery tkwią w naszych umysłach.
Wyjątkowo pozytywnym zjawiskiem jest fakt, że wyższe uczelnie bardzo aktywnie włączają się w realizację programów społecznych prowadzonych przez organizacje pozarządowe. Cieszy również fakt, że nowe kościoły budowane są bez barier, a w niektórych zabytkowych usuwane są bariery. Przykładem jest bazylika mniejsza pw. św. Elżbiety.
Zjawisko dyskryminacji osób niepełnosprawnych występuje na wszystkich szczeblach władzy rządowej i samorządowej. Rażącym przykładem jest fakt przyznania w ustawie budżetowej dwudziestu paru milionów ZUS-owi na płacenie kar za niezatrudnianie osób niepełnosprawnych i jednocześnie dopłaca się z tegoż budżetu ogromne środki na płacenie rent inwalidzkich. Mając świadomość niedoskonałości obowiązujących przepisów prawnych parlamentarzyści rozpoczęli prace nad całkowicie nową ustawą antydyskryminacyjną. Mamy głęboką nadzieję, że ustawa ta będzie odpowiadała żywotnym potrzebom osób niepełnosprawnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Gwiazdo Jackowa z Przemyśla, módl się za nami...

2024-05-06 20:50

Adobe Stock

Przy południowo – wschodniej granicy Polski, nad rzeką San leży pięknie położone miasto licznych kościołów – Przemyśl. Posiada ono dwa sanktuaria maryjne, w jednym z nich dzisiaj się zatrzymamy. Czas dzisiejszego rozważania spędzimy w bazylice katedralnej, gdzie znajduje się cudowna figura Matki Bożej Jackowej – Pani Przemyskiej.

Więcej ...

Na usługach prawdy

Ks. dr Łukasz Suszko

Archiwum CIDD

Ks. dr Łukasz Suszko

O rozprawie doktorskiej pt. ,,Prawda wobec współczesnego relatywizmu w procesie rozwoju życia duchowego człowieka w teologii Kardynała Josepha Ratzingera”, procesie pisania i wnioskach, opowiada niedawno obroniony ks. dr Łukasz Suszko.

Więcej ...

Zgierzanie nawiedzili Matkę Boską Będkowską

2024-05-07 09:30

Archiwum parafii

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Wiara

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?