Reklama

VI Światowy Dzień Życia Konsekrowanego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Życie konsekrowane nie tylko w przeszłości było pomocą i oparciem dla Kościoła, ale stanowi cenny i nieodzowny dar także dla teraźniejszości i przyszłości Ludu Bożego".

Jan Paweł II, Vita consecrata 3

W sobotę 2 lutego, w święto Ofiarowania Pańskiego, w całym Kościele obchodziliśmy Światowy Dzień Życia Konsekrowanego - święto tych, którzy poświęcili swe życie Chrystusowi, wiążąc się ślubami ubóstwa, czystości i posłuszeństwa. Członkowie zakonów i zgromadzeń obchodzili uroczystości w diecezjach na całym świecie. W diecezji włocławskiej przygotowaniem do tego dnia był List pasterski biskupa ordynariusza Bronisława Dembowskiego o życiu konsekrowanym, odczytany we wszystkich kościołach w niedzielę 27 stycznia br. Celebracji liturgicznej w katedrze przewodniczył bp Stanisław Gębicki, który także wygłosił homilię. Na godz. 11.00 do bazyliki katedralnej przybyły osoby konsekrowane z całej diecezji. W duchowej łączności z nimi, przekazując pozdrowienie, pozostawał Biskup Włocławski, przebywający z wizytą duszpasterską w Afryce, na Wybrzeżu Kości Słoniowej, gdzie pracuje jeden z kapłanów diecezji włocławskiej. Oprawę muzyczną Liturgii zapewnił chór złożony z sióstr zakonnych z różnych zgromadzeń. Siostry zakonne przygotowały również oprawę liturgiczną. Po Liturgii w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego miała miejsce część artystyczna, w której wystąpili uczestnicy ubiegłorocznego Przeglądu Twórczości Alumnów.

Liturgia rozpoczęła się procesją ze świecami. Ofiarowanie Pańskie podkreśla, że Chrystus stał się światłością świata, dlatego symbolika światła jest tego dnia w liturgii szczególnie eksponowana. Widocznym wyrazem trwania przy Zbawicielu i oddania się Mu sercem było odnowienie w trakcie Mszy św. ślubów ubóstwa, czystości i posłuszeństwa, kiedyś dobrowolnie złożonych Bogu. Obierając tę formę życia, każda z osób konsekrowanych naśladuje formę życia Chrystusa; stara się upodobnić do Jego wzoru, naśladuje Go życiem, czynami i słowami. Daje świadectwo o Chrystusie, a tym samym pełni szczególną misję w Kościele i świecie, przyczyniając się do odnowy oblicza ziemi.

Nawiązując do słów Ewangelii:

"A żył w Jerozolimie człowiek, imieniem Symeon. Był to człowiek sprawiedliwy i pobożny, wyczekiwał pociechy Izraela, a Duch Święty spoczywał na nim (...) Była tam również prorokini Anna" (Łk 2, 25-26. 36), bp Gębicki mówił o dwojgu prorokach, którzy w świątyni doczekali się "godziny łaski". Symeon i Anna towarzyszyli ofiarowaniu Jezusa w świątyni jerozolimskiej. Byli tam, kiedy Maryja i Józef przynieśli Jezusa, w czterdzieści dni po Jego narodzeniu, by ofiarować Go Panu. Spoczął na nich Duch Święty i rozpoznali Mesjasza w Dziecku. Dlatego prorok Symeon modli się do Boga: "Teraz, o Władco, pozwól odejść słudze Twemu w pokoju, według Twojego słowa. Bo moje oczy ujrzały Twoje zbawienie, któreś przygotował wobec wszystkich narodów: światło na oświecenie pogan i chwałę ludu Twego, Izraela" (Łk 2, 29-32). Prorokini Anna raduje się na widok Dziecka i mówi o Nim "tym, którzy oczekiwali wyzwolenia Jerozolimy" (Łk 2, 38), podnosząc ich w ten sposób na duchu. Oboje wiedzieli to, o czym nikt z ludzi nie wiedział, nawet Maryja i Józef. Do nich należało przekazanie innym tego, co mówił do nich Bóg. Aby jednak tak się stało, musieli dobrze wsłuchiwać się w słowa Boga. Oboje posiadali moc przekonywania, gdyż istniała zgodność między ich przepowiadaniem i życiem.

W dalszej części homilii Ksiądz Biskup mówił o roli świątyni na przełomie dziejów. Od najdawniejszych czasów stanowiła centrum życia ludzi, otoczona była kultem jako miejsce, w którym mieszka Bóg. "Co dzieje się z naszymi świątyniami? Nasze czasy zagubiły drogę do nich... Pobudowano gmachy, domy handlowe, banki - przez wielu traktowane jak świątynie. Tu pomnażane są pieniądze. A świątynie pustoszeją... tak jak ludzkie serca...".

Ojciec Święty Jan Paweł II w adhortacji apostolskiej Vita consecrata przypomina: "W dziejach Kościoła nie zabrakło mężczyzn i kobiet konsekrowanych Bogu, którzy na mocy szczególnego daru Ducha Świętego pełnili autentyczną posługę prorocką, przemawiając w imieniu Boga do wszystkich, nawet do Pasterzy Kościoła" (84). Takich proroków nie zabrakło i w Polsce, także w diecezji włocławskiej: wystarczy przywołać takie postacie, jak św. Maksymilian Kolbe, św. Faustyna, duchowni zakonni - męczennicy z okresu II wojny światowej. Są i obecnie, dostrzeżemy ich, gdy będziemy patrzeć na otaczających nas ludzi oczami wiary.

Podczas Mszy św. modliliśmy się, by członkowie zgromadzeń i wspólnot zakonnych na pierwszym miejscu stawiali Boga, by służyli Mu bezinteresownie i Jemu ofiarowali wszystko, co posiadają. Bp Gębicki podkreślił, jak ważne jest, by osoby konsekrowane były "nie tylko dla ludzi", lecz by do świątyni przynosiły pierwociny swego zawierzenia, swą nadzieję, swój krzyż. By na ołtarzu Pana składały nadzieje i problemy swoje i zgromadzeń, do których należą. Swoją misję będą pełnić bardziej autentycznie, gdy doświadczą obecności Boga i własnej znikomości, gdy uświadomią sobie wyzwania epoki, a przy tym ocenią swoje postępowanie w świetle Bożych nakazów. Dzięki temu też nie będą nigdy samotne.

Współczesny człowiek jest często zagubiony, szuka drogi, nie zawsze zdając sobie sprawę, że najbardziej potrzebne jest mu spotkanie z Bogiem i Jego orędziem zbawienia. Może się zdarzyć, że taki człowiek spotka w życiu osobę, która swe życie poświęciła służbie Bogu i właśnie Bóg chce ją uczynić skutecznym świadkiem nawrócenia, pokuty, nowego życia. Jest to wielki dar, który wyzwala osobę do urzeczywistnienia swoich możliwości. Osoby konsekrowane, które wyrzekły się kształtowania swego życia przez rodzinę, karierę zawodową - w ten sposób uzyskują tożsamość rodzinną. Do osób konsekrowanych w szczególny sposób odnoszą się słowa Chrystusa: "Ten Mi jest bratem, siostrą i matką" (Mk 3, 35). Prośmy Boga, by zakonnice i zakonnicy promieniowali radością, docierając do tych, którzy jeszcze nie znają Chrystusa albo kiedyś od Niego odeszli. Prośmy też o kolejne powołania do życia zakonnego, każde z nich jest radością dla Kościoła i świadectwem, jak Bóg nas kocha.

W komentarzu liturgicznym odczytanym przed rozesłaniem znalazły się słowa: "Istotnie, wielkie rzeczy uczynił Bóg dla swojego ludu, wielkie rzeczy i cuda uczynił także dla nas w tej Eucharystii. Kolejny raz nasze oczy ujrzały zbawienie świata - Jezusa Chrystusa. Pan teraz pragnie, żebyśmy ukazywali Go w swoim postępowaniu i słowach, tam gdzie codziennie modlimy się, pracujemy i odpoczywamy - choćby nawet wydawało się, że apostolstwo to nie ma wielkiej wagi. Posyła nas teraz, abyśmy dawali świadectwo naszej wiary, nadziei i miłości" .

Są wśród nas. Możemy ich spotkać każdego dnia. Wielu zakonników i zakonnic pracuje w szkołach, a także wśród ubogich, uwięzionych, chorych i najsłabszych. Wiemy, że tak w przeszłości, jak i obecnie, wielu zapłaciło za swój wybór cenę najwyższą, oddając życie za wiarę i bliźnich. Co możemy im ofiarować? Naprawdę wiele: nasze modlitwy, pamięć, miłość, szacunek, podziw i wdzięczność.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

"Extra omnes!". Rozpoczęło się konklawe

2025-05-07 17:51

Vatican Media

O godz. 16:30 w Pałacu Apostolskim rozpoczęła się liturgia wejścia na konklawe. Wzięło w niej udział 133 kardynałów elektorów, a poprowadził ją – zgodnie z przepisami – najstarszy precedencją kardynał biskup – Pietro Parolin. Kardynałowie wybiorą 267. Papieża.

Więcej ...

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o pomstę do nieba!

2025-05-04 13:24
Kard. Gerhard Ludwig Müller

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Kilka dni przed rozpoczęciem konklawe kard. Gerhard Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary i nadzieja konserwatywnych katolików na całym świecie, udzielił wywiadu Adamowi Sosnowskiego z wydawnictwa Biały Kruk. Kard. Müller nawiązał do wielu kluczowych kwestii dotyczących wyboru papieża – kim powinien być nowy biskup Rzymu oraz jaki będzie jego stosunek do pontyfikatu Franciszka.

Więcej ...

80 lat temu zakończyła się II wojna światowa

2025-05-07 22:26

Wikipedia

80 lat temu, 8 maja 1945 r., zakończyła się II wojna światowa w Europie. Akt kapitulacji Niemiec oznaczał koniec sześcioletnich zmagań. Nie oznaczał jednak uwolnienia kontynentu spod panowania autorytaryzmu. Europa Środkowa na pół wieku znalazła się pod kontrolą ZSRS.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...