Reklama

Temat tygodnia

Pod znakiem „Regina Poloniae”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na stronie tytułowej „Niedzieli”, obok winietki, widnieje pieczęć „Regina Poloniae” - Królowa Polski. Z Jasnogórską Królową Polski bowiem od początku złączyły się losy „Niedzieli”, która ma swoją siedzibę w Częstochowie, u stóp Jasnej Góry, i w której przesłaniu duszpasterskim bardzo wyraźna jest nuta maryjna. Często mówimy też, że Matka Boża, z którą niejako obcujemy na co dzień, jest główną Redaktorką „Niedzieli”. Matka Boża Częstochowska znana jest wszystkim Polakom - i nie tylko - z pielgrzymek, zarówno tych tradycyjnych pieszych, jak i autokarowych, i zawsze odgrywała ogromną rolę w naszej historii. Naród nasz był zawsze otulony płaszczem Królowej Polski.
Matka Boża Częstochowska w kopii cudownego Obrazu wiele razy nawiedzała też polskie diecezje, parafie i domy wiernych. Pamiętamy tę pierwszą peregrynację, która trwała wiele lat i miała tak burzliwy - ze względu na panujący w kraju system komunistyczny - przebieg. Polska pobożność zawsze była i jest maryjna i taka też jest droga naszego duszpasterskiego oddziaływania. Jesteśmy narodem, który od początku, od chrztu Polski, związał się mocno z Matką Jezusa, i gdy w ciągu wieków spotykały nas rozmaite nieszczęścia, Maryja zawsze była z nami, była naszą otuchą, siłą i wielką nadzieją.
I tak jest po dziś dzień, zwracamy się do Matki i Królowej o pomoc w trudnych czasach bezrobocia, biedy, kłopotów bytowych, rodzinnych, Maryja przysłuchuje się naszym sympozjom i debatom, które tak często właśnie tu się odbywają, i łagodzi zapalczywość, doradza, koi rany. Nie na próżno też prowadzimy do Niej w maju dzieci pierwszokomunijne - by wiedziały, gdzie przede wszystkim trzeba się zwracać, nie na próżno przybywa do Niej tak licznie młodzież maturalna, by szukać rady, stanąć w prawdzie o swoim życiowym powołaniu.
Maryjność, która jest cechą duszpasterstwa polskiego, musi więc mieć swój wyraz na stronach „Niedzieli”. Toteż na bieżąco informujemy Czytelników o wydarzeniach w jasnogórskim Sanktuarium, o pielgrzymkach, spotkaniach, o życiu liturgicznym. Bo duszpasterstwo polskie mieści się niejako w soczewce duszpasterstwa jasnogórskiego. Tak wiele razy bywał na Jasnej Górze ks. Karol Wojtyła, później już jako kardynał, a wreszcie papież Jan Paweł II. To on podpisywał się słowami „Totus Tuus”, które wskazują na największe oddanie i zawierzenie Matce Bożej. Ten Papież pokazywał również, jak należy kochać, czcić i uwielbiać Matkę Jezusa. Nie sposób przeoczyć też związku z Maryją Jasnogórską Sługi Bożego kard. Wyszyńskiego, który z Jasnej Góry nadawał ton życia Kościoła i narodu. Stąd rozbrzmiewał przekaz wiary, nadziei i miłości, na który czekała Polska.
Są więc na Jasnej Górze znamiona wielkich Polaków - Pasterzy Kościoła jako ważne wytyczne dla nas, dla realizacji naszej wiary we wszystkich czasach. A tak zwyczajnie, po ludzku, możemy powiedzieć, że dzięki obecności Maryi w Cudownym Wizerunku Jasnogórskim i w tak wielu innych Jej wyobrażeniach czujemy się wszyscy bliżej Świętej Rodziny, bliżej Chrystusa, co przekłada się nie tylko na nasze życie, ale także na natchnienia twórcze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2008-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek: zaufać temu spojrzeniu miłości

2025-04-18 21:01

PAP/MASSIMO PERCOSSI

Droga Krzyżowa jest modlitwą tych, którzy są w drodze. Przecina nasze zwykłe ścieżki, abyśmy przeszli ze znużenia ku radości - napisał Ojciec Święty w rozważaniach, które dziś zostaną odczytane przy poszczególnych stacjach Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum.

Więcej ...

Franciszek: droga Jezusa nas kosztuje w świecie, który wszystko kalkuluje

2025-04-19 00:12

PAP

„Droga Krzyżowa jest modlitwą tych, którzy są w drodze. Przecina nasze zwykłe ścieżki, abyśmy przeszli ze znużenia ku radości” - stwierdził papież Franciszek podczas Drogi Krzyżowej w Wielki Piątek w rzymskim Koloseum. Wzięło w niej udział ok. 18 tys. ludzi. Przewodniczył jej, w zastępstwie Ojca Świętego, wikariusz generalny diecezji rzymskiej, kard. Baldo Reina. Papieskie rozważania dotyczyły m.in. wolność, egoizmu, odpowiedzialności, wiary, hipokryzji, upokorzenia.

Więcej ...

Rozmowa z Ojcem: Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego

2025-04-19 10:37

Karol Porwich/Niedziela

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Na te i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp Wacław Depo.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Kościół

Odpusty Wielkiego Postu, Triduum Paschalnego i Wielkiej Nocy

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Zmarł ks. Tomasz Burghardt

Niedziela Wrocławska

Zmarł ks. Tomasz Burghardt

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Wiadomości

Kto jest winny aborcji w 9. miesiącu ciąży w Oleśnicy?

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wiadomości

Zakaz fotografowania wchodzi w życie. Za złamanie...

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Kościół

Wielka Brytania: ks. Glas uznany za winnego, diecezja...

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...

Kościół

Watykan wydał nowy dekret. Chodzi o dyscyplinę intencji...