W modlitwie uczestniczyli: ks. mitrat Mirosław Drabiuk, proboszcz prawosławnej parafii Cudotwórczej Ikony Matki Bożej w Częstochowie, ks. Adam Glajcar, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Częstochowie oraz redaktorzy i pracownicy „Niedzieli”.
– Włączamy się w inicjatywę, którą podjął papież Franciszek, zapraszając nas, abyśmy razem modlili się o ustanie epidemii koronawirusa. Modlitwa ma wartość uniwersalną, dlatego papież przyjął „propozycję Wysokiego Komitetu na rzecz Ludzkiego Braterstwa, aby właśnie dzisiaj, 14 maja wierni wszystkich religii i Kościołów chrześcijańskich połączyli się duchowo w tym dniu modlitwy, postu i dzieł miłosierdzia” – powiedział ks. Grabowski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
– Jako ludzie wiary wiemy, jak skuteczna i ważna jest modlitwa. Nie zwracamy się do Boga z powodu trwogi. Modlitwa to nasza naturalna i oczywista postawa. Bez względu na to, czy dzieje się źle czy dobrze my, wierzący, zwracamy się do Boga o pomoc – podkreślił.
Reklama
W specjalnie przygotowanych wezwaniach uczestnicy nabożeństwa prosili Boga m.in. o współczucie rodzinie ludzkiej pogrążonej w pandemii; powstrzymanie Jego gniewu; ducha miłości i powściągliwości; kontrolę nad koronawirusem; czujność i aktywność w zwalczaniu chorób; uzdrowienie ludzi z egocentryzmu i obojętności; przezwyciężenie strachu; wzmocnienie dla pracowników służby zdrowia; mądrość dla pracujących nad szczepionką na COVID-19; za pracodawców i pracowników cierpiących z powodu braku pieniędzy; o zaprzestanie dezinformacji; nadzieję i pokój wśród chaosu oraz za zmarłych.
Następnie każdy z duchownych odczytał modlitwę we własnym obrządku. Po wspólnym odmówieniu modlitwy „Ojcze nasz” nabożeństwo zakończyło się błogosławieństwem.
Modlitwa była transmitowana na kanale YouTube.